תושבי אריאל חלוקים לגבי ה"טיפול" בשפני הסלע בעיר

כתבת: מוריה כהן, עורך: אביאל וייצמן

"עיר שרוצחת בעלי חיים" או טיפול לגיטימי בבעיית תברואה? ויכוח סוער בין תושבים התעורר ברשתות החברתיות בעקבות השמדת שפני הסלע שמפיצים את מחלת שושנת יריחו


"תושבים שמעו אותם צווחים ובוכים. מתפוצצת צער עליהם", כך כתבה בסוף אוקטובר בעמוד הפייסבוק שלה ענבר כהן, תושבת העיר אריאל, בעקבות הטיפול בשפני הסלע בעיר. "התקשרתי ליחידת הפיצוח, שאמונה לדאוג לבע"ח, נאמר לי שזה באחריות של רט"ג (רשות הטבע והגנים – מ"כ), טלפון אליהם ומסתבר שרשות הטבח (השיבוש במקור – מ"כ) היא זו שמוציאה לפועל את הדבר הזה ושזו המטרה עצמה, להרוג את שפני הסלע. ולא רק זה, האכזריות הזו מסבה גאווה לראש העיר. ראש העיר מתגאה בטיפול הנהדר שלו 'בבעיה'".

שפן סלע. צילום: מתוך האתר Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash


בשנים האחרונות תפוצתם של שפני הסלע בארץ התרחבה בגלל שפע מזון זמין וריבוי מסלעות מלאכותיות שנוצרו בפיתוח לבניית שכונות, יישובים ושטחים חקלאיים שיצרו בתי גידול נוחים ומקומות מסתור לשפנים. הריון נקבת שפן הסלע אורך בין שישה לשבעה חודשים, שבסופם נולדים שנים עד ארבעה גורים. תוחלת חייהם עומדת על עשר שנים. העיר אריאל אשר הולכת ונבנית באיזור סלעי מתמודדת בתקופה האחרונה עם אוכלוסיית שפני הסלע ההולכת וגדלה. שפן הסלע משמש פונדקאי לטפיל המחולל את מחלת הלישמנייה העורית ("שושנת יריחו") אשר מועבר לאדם על ידי עקיצה של זבוב החול.

פצע בעור כתוצאה מעקיצת זבוב החול..צילום: מתוך דף הפייסבוק של Sharon beauty clinic


המחלה אינה מסכנת חיים, אך גורמת לזיהומי עור קשים שתהליך הריפוי שלהם ממושך. ילדים עלולים להיפגע יותר ממבוגרים, מאחר שזבוב החול עוקץ בגובה נמוך יחסית. לכן, רבים יוצאים כנגד שפני הסלע ודורשים לטפל בהם כאשר כל האמצעים כשרים לכך. השר להגנת הסביבה אף הסיר באופן רשמי את שפן הסלע מרשימת החיות המוגנות.

בתמונה: אלי שבירו ראש עיריית אריאל, פבל פולב סגן ראש העיר וקבלן הביצוע בהתחלת עבודות לאיטום מסלעות השפנים. צילום: מתוך דף הפייסבוק של ראש העיר שבירו

ב-25 באוקטובר התייחס לנושא ראש עיריית אריאל, אלי שבירו וכך כתב בדף הפייסבוק שלו: "תושבים יקרים, התחלנו היום השלב השני לטיפול במסלעות ומערומים המשמשים בתי גידול לשפני סלע. כל זאת במסגרת טיפול העירייה במפגעים השונים הנגרמים משפני הסלע".

בתגובות לפוסט ניתן היה למצוא תושבים אשר עודדו ותמכו בפעולות:

"כל הכבוד. הגיע הזמן לטפל בבעיות התברואתיות שנגרמות מחיות שמתרבות ללא בקרה".

"אלפי אנשים התלוננו, לא סתם קמו בוקר אחד בעירייה לבצע משימה כזו שעולה כנראה כסף ממיסי הארנונה של כולם. ויש לי אחלה לב… כשמדברים על בריאות הציבור היא קודמת לכל בעל חיים שבעולם, זו עובדה בשטח".

ויש אשר התנגדו ותפסו עמדה דומה לזאת של ענבר כהן:

"אני מזועזעת ומתביישת להיות חלק מעיר שרוצחת בעלי חיים!!
עד רגע זה אהבתי את אריאל בכל ליבי, כעת אני חווה בחילה,
אשמה נוראית ובושה עצומה מהיותי חלק מהעיר הזאת!
יש לי צמרמורת בכל הגוף שלי.. נקרע הלב, פשוט לא נתפס בעיניי גודל האכזריות!!
תתביישו לכם!!"

"פשוט בושה 'טיפלתם' במסלעות או שקברתם את השפנים חיים כדי לשמח כמה תושבים? אני מתאר לעצמי שלא שמעת את הצרחות שלהם כשהורסים להם את הבית עליהם מתבייש להיות חלק מהעיר הזאת".

"רשות הטבח והגנים"

זאת לא הפעם הראשונה בה הורגים חיות אשר נושאות נגיפים וטפילים אשר מסוכנים לבני אדם. לפני כחודש פורסם כי מוטציית קורונה התפתחה אצל חורפנים בצפון יוטלנד הדנית והועברה אל בני אדם באמצעות תעשיית הפרוות.

לכן, בדנמרק אשר ידועה כאחת מיצואניות פרוות החורפנים הגדולות בעולם חוששים שהמוטציה תפגע בהשפעת החיסון העתידי, החליטו על הרג החורפנים והמיתו את בעלי החיים ב-400 חוות.


עוד כתבות

כתיבת תגובה