עיריית פתח תקווה הכריזה על מיזם להגנה על פעוטות. האם הוא אכן קיים?

ראש העיר הודיע על תוכנית "SAFEטף" שאמורה לפקח על גנים פרטיים, אבל במועצה טוענים: "רק ראש העיר מכיר את נתוני הפרויקט, אם הוא קיים בכלל"

כתב ועורך: שמואל מוהיני

בשנים האחרונות נחשפו עשרות מקרים של התעללות בפעוטות, במעונות יום ובפעוטונים פרטיים. רק בימים האחרונים נחשף בחדשות 12 תיעוד מטריד של התנהגות לא הולמת מצד הצוות כלפי פעוטות בגן פרטי בפתח תקווה. בעקבות המקרה ההורים התעמתו עם הגננות ויותר מעשר משפחות עזבו את הגן.

לאור הישנות מקרים כאלה הודיעו בעיריית פתח תקווה על "SAFEטף", תוכנית פיילוט "ראשונה מסוגה בארץ" לדברי ראש העיר רמי גרינברג, אשר מטרתה להחל פיקוח עירוני בגנים ובמעונות היום הפרטיים ולתת אפשרות לעירייה לפקוח עין נוספת יחד עם ההורים המודאגים. מבדיקה קצרה, גילינו שהצעות דומות עלו בישיבות מועצה של ערים נוספות ברחבי הארץ וכיום תוכניות דומות פועלות כבר למעלה משנה בהרצליה, ראשון לציון ותל-אביב.

מתוך אתר עיריית פתח תקווה

במעונות ממשלתיים קיים פיקוח בדמות מצלמות אבטחה, אך בכל הנוגע למסגרות הפרטיות הבלגן חוגג. במסגרת התוכנית, עיריית פתח תקווה אמורה לדאוג לפיקוח ושמירה על הסטנדרטים המקובלים בתחום החינוך באמצעות תצפיות וביקורים. בנוסף תחייב העברת הכשרות עזרה ראשונה לצוות החינוכי, ביקורי סיירי הביטחון של העיר והתקנת לחצני מצוקה וכמובן רישות הגנים במצלמות תוך מתן אפשרות צפייה ליחידת פיקוח ייעודית. במקומון בעיר פורסם כי באוקטובר האחרון התקיים כנס הסברתי בנושא, עם זאת לא ברור מתי מתחיל שלב היישום של הפרויקט.

בסוף השנה האזרחית נערכה בעיריית פתח תקווה ישיבה לאישור התקציב לשנת 2020, בין שלל הסעיפים הוחלט כי הסעיף האמון על החלת התוכנית יתוקצב בכ-100 אלף שקלים, כך לפי דברי חברת מועצת העיר ענת זנזורי, תחת הכותרת "פעולות המחלקה לגיל הרך". מבדיקה שערכנו נמצא כי עלות התקנת מצלמות ולחצן מצוקה לפי תקנות העירייה, מוערכת בכ-5,000 ₪ לכל גן. ברחבי העיר קיימות לכל הפחות עשרות מסגרות פרטיות. חישוב מהיר מראה כי הסכום שהוקצב לפרויקט לא מספיק עוד לפני יישום כל הפעולות שבהן מתפארים בעירייה, למשל הטלת פיקוח קפדני, סיורים והעברת הדרכות לצוות החינוכי. נוסיף כי באותה הישיבה טען גרינברג שקיים גירעון של למעלה מ-30 מיליון שקלים בעקבות הקמת פרויקט "הפארק הגדול" שהותיר אחריו ראש העיר היוצא איציק ברוורמן.

תוך כדי כתיבת הכתבה צפו ועלו טענות נוספות באשר להתנהלות העירייה ובפרט לגבי התנהלותו של ראש העיר, הכוללת האשמות בדבר הסתרת מידע וקבלת החלטות מבלי לשתף את חברי מועצת העיר. דיברנו עם שניים מהם.

גנאדי בורשבסקי, מסיעת "מצטיינים עם גנאדי", אמר לנו כי הוא לא מכיר כלל את התוכנית המדוברת וזאת למרות שכל פרטיה מופיעים באתר העירייה. "רק ראש העיר מכיר את נתוני הפרויקט, אם הוא קיים בכלל", אמר בורשבסקי. לדבריו, "זה שהפרויקט מופיע באתר לא מעיד כי הוא קיים, רמי גרינברג מתעסק רק ביח"צנות ומעניינת אותו רק התקשורת".

מתברר כי גם בקרב חברי סיעתו של ראש העיר כלל לא מכירים את הפרויקט: ענת זנזורי מסיעתו של גרינברג "התחדשות", לא ידעה במה מדובר והאשימה את ראש העיר כי הוא מנהל את חברי המועצה כמו "בובות על חוטים". בנוגע לטענות שעלו בפי גרינברג על הגירעון הקיים התפלאנו לשמוע כי ההפך הוא הנכון והעירייה נמצאת דווקא במאזן חיובי של מיליון שקלים.

כמו חבר המועצה גנאדי, גם זנזורי השתלחה בראש העיר והאשימה כי "הוא מנהל את העיר לבדו. מדובר בשקרן, לא מאמינה למילה שיוצאת לו מהפה". בנוסף, אנו מדווחים כאן לראשונה כי לאור התנהלותו הבעייתית של ראש העיר רמי גרינברג מאז נבחר, החליטה זנזורי לפרוש מסיעתו של ראש העיר. "רמי גרינברג הוא שקרן, אם הוא הוא יגיד לי שעכשיו השעה חמש בערב אני הולכת לבדוק", אמרה והוסיפה  כי "האיש מנהל תקציב של שני מיליארד שקלים בעצמו ומבטל את דעותיהם של חברי המועצה אחד אחד. גם את חברי סיעתו הוא מנהל כאילו היו בובות על חוטים".

צילום: דוברות המטה של רמי גרינברג

מראש העיר רמי גרינברג נמסר בתגובה: "לגבי הגירעון, מדובר בחריגה מתקציב האגם שהותיר אחריו איציק ברוורמן ולטובת ייעול התקציב עצרנו את התשלומים לקבלנים שעבדו שם בכדי לא לפגוע בתקציב העירייה. הרבה מאוד אנשים לא קיבלו את הכסף שהיו צריכים לקבל בגלל ההתנהלות התקציבית".

לגבי פרויקט "SAFEטף" הוסיף גרינברג: "אנחנו העירייה היחידה בארץ שהקימה מחלקה ייעודית בכל הקשור לטיפול בגיל הרך עם מבנה משלה, קבלת קהל, אנחנו מעבירים הדרכות לכל מעונות היום הפרטיים והלא פרטיים כאחד וכן גם פעילויות מהנות. במשרד הרווחה רוצים לתת לעיר פתח תקווה את הסמכויות לטיפול בנושא לאור היעילות במחלקת הגיל הרך. בשונה מתל אביב, הרצליה וראשון לציון, שם הפיקוח הוא מטעם משרד הרווחה ולא באחריות העירייה, בפתח תקווה הפיקוח הוא עירוני שכולל גם תקציבים, הדרכות והכשרות שונות. תקצוב הפרויקט נאמד במיליונים שהולך למשכורות, לפעולות ייעודיות וכן למעטפת הפיקוח העירונית".עוד כתבות

כתיבת תגובה