מתוך עמוד הפייסבוק של אסתר הורגן

"להפיץ אור במקום שבו נפל הרבה חושך": פארק חדיש ראשון מסוגו יוקם לזכרה של אסתר הורגן

בס"ד

כותבת: רבקה שורק | עורך : אביב פורת

הרצח הברוטאלי של אסתר הורגן סמוך לביתה הפך את גן העדן הפסטורלי שליד ביתה לאזור מדמם, קר ומנוכר. יוזמה חדשה של הקמת פארק לזכרה שעולה בימים אלו רוצה להחזיר את האור והיופי לטבע שאסתר כל כך אהבה לטייל בו

לפני כשבוע ביום ראשון (21.12.20), בשעה 13:00, אסתר הורגן בת ה-52 יצאה לריצה כהרגלה בחורשה הסמוכה לביתה בטל מנשה, לאחר שלא שבה מספר שעות, בעלה הזעיק את כוחות הביטחון שביצעו סריקות באזור. גופתה נמצאה מוטלת ביער עם סימני אלימות קשים שניכרו בה, ביניהם פגיעות ראש. החשוד ברצח, פלסטיני מאזור ג'נין, נעצר ביום חמישי בשעות הצהריים ע"י הימ"מ.

להורגן שישה ילדים שנותרו יתומים וכואבים, הקטן שבהם בן 13. בתה של אסתר, אודליה, הספידה אותה בהלווייתה: "היית האמא הכי טובה בעולם. איפה את עכשיו אמא? אישה מלאת אור. אני מצטערת שלא תזכי לרקוד בחתונה שלי ושלא תזכי לראות נכדים ממני. אני יודעת שתמיד תישארי איתנו". 

הורגן הייתה יועצת זוגית, ציירת ואומנית. נולדה וגדלה בפריז ובגיל 18 עלתה לבדה לישראל. הייתה בעלת השקפה ציונית וכבר בגיל 10 היא ביקרה בארץ והחליטה שכאן תחיה ותקים את ביתה. חברי היישוב מתארים אותה כאישה מלאת אור ושמחה, רגישה לסביבה, אוהבת אדם וטבע. הרב ראובן עוזיאל, רב הישוב וחבר המשפחה סיפר שהפעם האחרונה שפגש באסתר הייתה בסעודת שבת והוא לא תיאר לעצמו שלא יראה אותה יותר. "אמרנו שבת שלום, אבל אין שלום. יש דבר אחד שכולנו רוצים לזכור – רוח השטות שלך. כל דבר שהתרחש, כל דבר שאמרת, היה תמיד בקלות. היית אדם של קלילות, של אהבה ושל שמחה. למה השארת אותנו? לא בחרת בזה. יש נחמה אחת – הלכת במקום הכי יפה, אבל הרוצחים לא יצליחו להכתים אותו. נמשיך לטייל בארץ ישראל וללכת בדרכך. לכי לשלום, תנוחי בשלום".

וכמו כדי להגשים את מילותיו, יום לאחר הרצח, מצוידים במסכות, דגלים, שלטים, ערבות הדדית, תקווה וציונות, צעדו מאות אנשים מרחבי כל הארץ והמשיכו את דרכה של אסתר באותו היער שבו דמה נשפך. "אל תירא ישראל, כי גור אריה הלא אתה", כך נשמעו מילות הפסוק מקולן של בנות אולפנה מחובקות וחדורות אמונה. יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, נשא דברים בצעדה והעביר מסר לרה"מ ולתושבי היישוב: "אנו קוראים לראש הממשלה להודיע ביום ראשון על הכפלת היישוב טל מנשה כתשובה ציונית לרצח. לא נפסיק ללכת".

מתוך קבוצת הפייסבוק "בשבילי אסתר"

בימים האחרונים, החליטה משפחת הורגן להמשיך בדרך זו ולהקים פארק ראשון מסוגו בישראל, "ויטא-פארקורס" לזכרה של אסתר, שיקרא "פארק אסתר". פארק זה ישלב בין מתקנים מלאכותיים לטבע, כלומר המטרה היא להשאיר את הטבע והנוף כפי שהם ולהוסיף חבלי טיפוס ארוכים, אביזרי ספורט, אתגר ועוד, ולכשעתיד גם לינת שטח במקום. התכלית היא ששטח זה יהפוך למגנט תיירותי גדול בצפון השומרון. אתמול, נערך כנס בזום שבו התקיימה הסברה על ידי משפחת הורגן ונציגי היישוב אודות פרטי המיזם.

 בנימין הורגן נשא דברים במהלך ערב זה ואמר: "אנשים בעלי תפקידים כמו ראש הממשלה, נשיא המדינה, חברי הכנסת, שהגיעו אלינו לשבעה שאלו מה הם יכולים לעשות למעננו. בקשתי הייתה להמשיך את דרכה של אסתר, דרך של בניה, של אהבה, של צחוקים, של פנימיות, של יופי ושל אסתטיקה. הדרך לעשות זאת היא לבנות ולהרחיב. אסתר נרצחה במקום שהוא פינת חמד. ביום שבת כשיצאתי פעם ראשונה מהבית לאחר הרצח, כשהתקרבתי למקום שבו היא נרצחה וחששתי שאולי אתקל בגיהינום. אבל המקום היה ירוק, יפה, עם אוויר טוב, אז חשבנו לקחת את כל האזור הזה ולהפוך אותו לפארק שירצו לבוא אליו משפחות, מתאמנים, קבוצות רצים, ולא רק מהאזור שלנו אלא מהארץ כולה".

"להפיץ אור במקום שבו נפל הרבה חושך", כך יוסי דגן תיאר את הפרויקט החדש, בנוסף ציין שהמועצה תהיה שותפה לכך ושברצונם לבנות את המתחם ברמה הגבוהה ביותר, שתכלול מתקני ספורט משוכללים, רמפות וכיו"ב. הוא הוסיף שהשאיפה היא שתהיה הנצחה חייה, של צחוק ילדים ושמחה ולא כאנדרטה דוממת. בסוף דבריו, קרא לכולם להירתם למיזם.

קק"ל ורשויות התיירות בשומרון תומכות ביוזמה, אך הדרך שבה יוזמי הפרויקט בחרו לאסוף את המשאבים הרבים (מעל מיליון שקל), להקמת פארק זה, היא באמצעות גיוס המונים. קמפיין התרומה יימשך יומיים ויתקיים בימים רביעי וחמישי השבוע (30.12-31.12), שבהם כל אדם שהאירוע נגע בו ובוחר לקחת חלק בפרויקט, מציב לעצמו יעד כספי ומגייס תורמים מבין מכיריו. כדי להציב יעד, יש לשלוח  SMS למספר 03-9222-014 או להיכנס לאתר zoomevent.me ולמלא את הפרטים בהתאם.

עוד כתבות

כתיבת תגובה