"ישבו שם איתי המון אנשים מבוגרים, חלקם חיכו שעות ארוכות, ומייאוש חזרו הביתה"

מאת מור פניג'ל

מחסור בכוח אדם, תורי המתנה ארוכים ומייגעים בחדרי מיון, גרעון בלתי פוסק במיטות חולים ובצוות רפואי מטפל – כך נראית הרפואה בישראל בשנת 2018 

בשבוע שעבר נחתם הסכם השוטרים והסוהרים שלטובתו יקוצצו 100 מליון שקלים מתקציב הרפואה בישראל. כבר כיום עומד תקציב הממשלה לבריאות על אחוזים נמוכים בהשוואה למדינות ה- OECD. התוצאה: גזרה שעלולה לסכן את דור העתיד.

אלכס מתל אביב הגיע לבית החולים איכילוב עם אמו בת ה-80 לאחר שנפלה ברחוב בדרכה לשוק הפשפשים. מיד עם נפילתה הוזעק אלכס מהעבודה והשלב הבא היה חדר מיון. אלכס מספר על שעות של המתנה, חוסר יחס מצד הסגל המקצועי ואף זלזול. "הגענו לבית החולים בשעה 12:34, אחרי שעות של המתנה ותירוצים כשראיתי שדבר לא זז בשעה 21:45, דרשתי  מהפקידה את האחראי עליה, כל הפרוצדורה לקחה כשעה תמימה. האחראי ניסה להסביר לי שאין לו צוות מטפל, אבל אותי זה לא עניין. בשעה 23:30 חצי בלילה, סוף סוף קיבלו אותנו. לאמי נמצא שבר באגן וברגל שמאל, כזה המצריך שיקום ארוך.  אם כך נראה היחס לדור המבוגר שלנו, אני לא רוצה לדעת איך ייראה היחס לדור הילדים שלנו".

למאי מרחובות יצא לבקר בשנה האחרונה ארבע פעמים בחדרי מיון. "פעם אחת חיכיתי באזור ה-12 שעות ופעם בקושי 10 דקות – כמובן ששני המקרים דורגו ברמות חומרה שונות. הטיפול המיידי התקבל בבית החולים סורוקה שבבאר שבע. גילו לי אנציפלטיס – דלקת ברקמת המוח ואיבדתי את ההכרה. הובילו אותי ישירות לטיפול נמרץ באלונקה מכיוון שמדובר בעניין של חיים ומוות. לאחר התאוששות הועברתי לתקופת שיקום בבית לוינשטיין, יום אחד הופיע לי בעור סימן חשוד והפנו אותי למיון, קיבלתי ישירות מיטה ולא הייתי צריכה להמתין בחדר מיון, אבל ההמתנה לרופא שיתפנה אליי לקחה מספר שעות ארוכות ואני תוהה לעצמי אם היה מדובר בסכנת חיים אם הוא היה יכול להימנע. בפעם שלאחר מכן הופנתי לבית החולים איכילוב בתל אביב. המתנתי 19 שעות כשכל מה שהיה לי הוא הפניה לבדיקת CT. הלכתי להיבדק אצל הרופאה שלי בגלל חום גבוה שלא ירד מספר ימים. החשד שלי היה דלקת בדרכי השתן, אבל הרופאה הפנתה אותי מיידית למיון בגלל ההיסטוריה הרפואית שלי. ברור לי שאם היה כוח אדם רב יותר במיון, שעות ההמתנה היו מצטמצמות. ישבו שם איתי המון אנשים מבוגרים, חלקם חיכו שעות ארוכות, ומייאוש חזרו הביתה".

את אסף מרמת גן פגשתי בעצמי בחדר המיון של בית החולים שיבא בתל השומר. הוא סיפר לי על סבתו, אישה מבוגרת בת 79 שחשה ברע ופונתה באמבולנס. "כשהגענו למיון קיבלנו מיד מיטה", מספר לי אסף. "בגלל מצבה הבריאותי של סבתי הגיעה אחות באופן די מיידי ובדקה את המדדים שלה, בשלב הבא מצאנו את עצמנו ממתינים לרופא קרוב לארבע שעות כשמצבה קריטי ולא ברור. אחרי מסירת חוות דעתו של הרופא נשלחנו לבדיקות נוספות – צילומי אולטרסאונד, צילומי חזה ועוד. כוח העזר של בית החולים שהגיע לפנות את סבתי לחדר ההמתנה של צילום הכבד שכח לוודא שהיא נמצאת ברשימות ההמתנה ובקבלה הראשית אמרו לנו שאנחנו כבר בתור. אחרי שעתיים וחצי של המתנה הסתבר לי שאנחנו בכלל לא ברשימות. חדר ההמתנה היה מלא באנשים, חלקם על מיטות מחוברים לנוזלים באמצע המסדרון, חלקם על כיסאות גלגלים  וחלקם פשוט ממתינים. אני מניח שבגלל הלחץ והעומס על פקידות המכון פשוט שכחו לרשום אותנו. המקרה שלנו קיבל אישורים לצילום על מיטת חולה וחשבתי שלשם כך דרוש חדר מיוחד או ציוד ספציפי, כך שלא הבנתי שמשהו אינו כשורה. אחרי שעתיים וחצי בדקתי במזכירות כמה עוד נותר לנו להמתין והסתבר לי שאנחנו בכלל לא ברשימות. כשפניתי למזכירה בטענה צודקת היא אמרה לי: 'יש המון עומס, הרבה אנשים מחכים בתור ואני מנסה לתת מענה לכולם, כנראה טעות אנוש'. כעבור תקופה סבתא שלי אושפזה בבית החולים אבל עד אז כל ביקור בחדר מיון דרש שעות של המתנה ארוכות ומייגעות".

ניצן מפתח תקווה מספרת שהגיעה עם אמה למיון בבית החולים בילינסון שבפתח תקווה בגלל כאבים חזקים שתקפו אותה. "כהגענו לשם, דבר ראשון חיכינו מלא זמן רק בכדי שיתייחסו אלינו. אחרי כמה שעות העבירו אותנו למחלקה אחרת בכדי שאמי תשכב שם לבינתיים ותנוח עד שיתפנה הצוות הרפואי למענה. שוב גלגל חוזר, אנחנו ממתינים ואף אחד לא מגיע, רופאים עוברים, אחיות וכלום.  אחרי כמה שעות פניתי לתחנת האחיות בכעס שאנחנו ממתינים כבר שעות ואדם לא מתייחס אלינו, אחרי רבע שעה האחות הגיעה. אם לא הייתי ניגשת, היינו יושבים שם אולי עד היום".

כל אלו הם סיפורים שונים של אנשים שונים עם חוויות שונות מבתי חולים שונים ולמרות זאת, המכנה המשותף גדול מדי. אינני יכולה להפנות אצבע מאשימה כלפי התנהלות בתי החולים, אך בוודאות אוכל לומר שזהו המצב לפני הקיצוץ לטובת הסכם השוטרים והסוהרים. אז איך ייראה דור העתיד? כנראה שעל זה רק הזמן יוכל לענות.

 

 

עוד כתבות

כתיבת תגובה