חיי הלילה של בני ברק

מאת אלעד כרמיאל

בכל יום חמישי בלילה העיר החרדית מתעוררת לחיים ואט אט הופכת למרכז בילוי אלטרנטיבי. בתוכנית: סיורים מודרכים, סכסוכים בין חסידים ובסטות של צ'ולנט הפתוחות עד אור הבוקר. הצצה לחיי הלילה של העיר שלא הולכת לישון

ביום חמישי בלילה, או כמו שהוא נקרא בפי המקומיים "ליל שישי" (במלעיל), ניתן למצוא בבני ברק עולם אחר. העיר מתעוררת לחיים (שוקקים) ובחורי הישיבות החרדים נוהגים להישאר ערים כל הלילה וללמוד תורה, במה שמכונה "משמר" – אבל כל אחד צריך הפסקה קטנה מהלימוד. ההפסקה המועדפת על בחורי הישיבות היא דווקא צ'ולנט, והם יוצאים לרגע מהיכל הישיבה, קופצים אל החנות שממול ויושבים לאכול קערה קטנה.

'ליל שישי' בבני ברק.

בני ברק של חמישי בלילה שונה מכל מה שחשבתם, שכן סצנת חיי הלילה של בני ברק הפכה כבר מזמן לתופעה רחבה. לא רק תלמידי ישיבה מקומיים מגיעים בלילה לבלות בעיר, גם המון מבקרים מבחוץ, דתיים ושאינם, מגיעים כדי לחוות חוויה ייחודית. הרחובות סואנים ומלאים בבליינים שמצטיידים בקניות לשבת, אוכלים ושותים, ונהנים מאווירה ייחודית.

אחת התופעות הבולטות לאחרונה בעיר היא תופעת הסיורים המודרכים שעושים קבוצות בעיר. מספר רב של מדריכים החלו בשנה האחרונה להדריך קבוצות בעיר ולהראות להם מקומות ייחודים. גם אני ומספר חברים עשינו סיבוב בעיר, אמנם בלי מדריך, אך הגענו לכל המקומות הנצרכים.

במהלך הסיבוב שלנו בבני ברק אנחנו נתקלים בקבוצה שעושה סיור עם מדריך. "זה טרנד חזק מאוד בשנה האחרונה", מספר לנו המדריך של הקבוצה. "אני התחלתי לפני כשנתיים לעשות סיורים בימי חמישי בעיר, אני לוקח את הקבוצה לראות בעצם תרבות אחרת, לחוות את החיים של החרדים בצורה שהם לא נחשפים אליה בעיתון או בטלוויזיה".

מבירור קטן עם המדריך הוא מספר לנו שכמעט בכל חמישי בערב יש לו קבוצה, לרוב מדובר בחילוניים שזאת הפעם הראשונה שלהם בבני ברק, אך לא חסרות גם קבוצות של דתיים לאומים שמגיעים לסיור ונחשפים למקומות שלא הכירו, זוכים לראות את הפינות המיוחדות ולשמוע על ההיסטוריה המיוחדת של העיר.

אנחנו החלטנו לשאול אותו על מקום ייחודי שאנחנו חייבים לבקר בו, והוא המליץ על ישיבת פוניבז'.

ישיבת פוניבז' היא ישיבת הדגל של העולם הליטאי החרדי. הישיבה הוקמה בתום מלחמת העולם הראשונה בעיר פוניבז' שבליטא בידי הרב יוסף שלמה כהנמן, שבשנת 1940 עלה לישראל והקים מחדש את הישיבה בבני ברק. אחד הסיפורים המעניינים ביותר על הישיבה הוא שכל שנה ביום העצמאות, מקפידה הישיבה לתלות את דגל ישראל בגג הבניין, למרות היותה חרדית, וזאת כהמשך להוראה של ראש הישיבה הראשון. הדגל מתנוסס מעל הבניין מהשעה 8:00 בבוקר ועד השעה 16:00 אחר הצהריים. )

סיפור נוסף אודות הישיבה הוא סיפור מאבקי השליטה הקשים שקיימים בתוכה. מאז שנת 2000 כאשר הפסיק נשיא הישיבה לכהן מתנהל וויכוח מי יהיה מנהיגה הרוחני של הישיבה. הרב אליעזר כהנמן, בנו של הנשיא, והרב מרקוביץ', חתנו, רבים ביניהם מי יהיה ממשיך הדרך ורבים על הכתר. למעשה פועלות בתוך הישיבה עצמה שתי קבוצות שונות "המחבלים", נאמני הרב מרקוביץ', "והשונאים", נאמני הרב כהנמן. המאבק מגיע בכל שנה לשיאים חדשים של אלימות וכולל מכות, זריקת ספרי קודש ואף כיסאות וסטדנרים. במקרים רבים מתערבת המשטרה והיא מבצעת מעצרים בקרב החסידים הפורעים.

בשלב זה החלטנו לקחת הפסקה קטנה מלימוד התורה בישיבת פוניבז' ומשם המשכנו למצוא חנות קטנה וצפופה כדי לאכול צ'ולנט.

הצ'ולנט הוא המאכל העיקרי בבני ברק  בליל שישי וקשה למצוא חנות פתוחה ברחבי העיר שלא מעמידה בפתח סיר ומוכרת את התבשיל לעוברים ולשבים. במבט ראשון אנו מבחינים שאין הרבה מקומות ישיבה בחנויות, ויעידו על כך התורים הארוכים ומספר כסאות ושולחנות שקטן מאוד. כאשר שאלנו את אחד המוכרים לפשר הסיבה הוא סיפר לנו שזה כך בכוונה: "אנחנו לא רוצים שיישבו פה התלמידים יותר מדי זמן, המטרה היא שהם יאכלו משהו קטן ויחזרו לישיבה ללמוד".

שירה קמחי, בת 23 שהצטרפה אלינו בסיור סיפרה: "ירדנו במדרגות שנראות מעט ישנות, לא היו נראות כאילו הן מובילות ליעד מסויים, אך בסופן הגענו לחדר וראינו שישנו עולם ומלואו מלא בניחוחות טובים. החדר היה מעט אפלולי אבל ים החולצות הלבנות האירו אותו באווירה חגיגית שתרמה לתחושת הריח של שבת. אני כבחורה עם מכנסיים נכנסתי לחדר ומיד הרגשתי תחושת הזדהות עם הבחורה היחידה שבחדר, המוכרת. הסתובבנו בחדר ליד הדוכנים וכל סיר של חמין חווה בתוכו עולם מלא של קטניות".

שיאו של הסיור מגיע בשעת לילה מאוחרת כאשר אנחנו נכנסים אל מאפיית ויזניץ'. המאפייה הקטנה והצפופה כבר קיבלה את התואר כמאפייה שמכינה את החלה הכי טעימה בעולם. מכל קצוות הארץ מגיעים אליה אנשים כדי לקנות את החלה המפורסמת. המאפייה נמצאת ברחוב צדדי וקטן, המקום צפוף נורא ומומלץ להגיע עם כפפות כדי שיהיה אפשר לקחת את החלות הרותחות שהרגע יצאו מהתנור בקלות.

מאפיית ויזניץ'.

"זאת חוויה ייחודית ושונה מאוד", מספרת הדר פופוביץ', בת 23, סטודנטית במכללת שנקר שהגיע לביקור ראשון בבני ברק. "זה מרגיש כמו להיות בחו"ל. אני רואה ממש תרבות שונה, זה מתחיל מהלבוש של האנשים, באוכל, ואפילו ברחובות אפשר להרגיש אווירה שונה".

אוכל מוכן לשבת

ברחבי העיר ניתן למצוא חנויות רבות המוכרות אוכל מוכן לשבת, קיגלים, מאפים, סלטים ומגוון רחב של דגים מלוחים ומעושנים. אל סצנת חיי הלילה בחמישי בערב בבני ברק הצטרפו גם מספר אנשים המוכרים לציבור. הזמר אביב גפן, למשל, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "מעדנייה בבני ברק. מתקרב לדת דרך האוכל". גם חבר הכנסת איתן כבל נוהג להגיע בכל יום חמישי אל העיר ולהנות מבילוי נחמד של סוף שבוע.

אביב גפן.

לסיכום, זוהי חוויה מומלצת ביותר הן כבילוי, והן כהיחשפות לתרבות שלא נתקלים בה ביום יום. אני ממליץ לכולם להגיע בליל שישי הקרוב לבני ברק, לבקר במאפיות ובמעדניות הייחודיות, ולקבל טעם של חוויה יהודית לפני שבת. אפשר בסיור מאורגן עם מדריך, ואפשר גם להסתדר לבד.

איתן כבל, עקיבא נוביק, עמיחי אתאלי וחיים לוינסון בישיבת פוניבז'

 

עוד כתבות

כתיבת תגובה