המסעדנים חוששים מהגל החמישי: "ההדבקה העיקרית לא אצלנו"

הגל החמישי מאיים על ענף המסעדנות, שכבר נפגע קשה מהמגפה בשנתיים האחרונות. "אם יהיו הגבלות חדשות ואני אצטרך לפעול בטייק אוויי אני עלול לאבד את המסעדה שלי", אומר בעלים של מסעדת דגים מהמרכז. בעקבות שורה של שיחות עם מסעדנים, החלטתי לבדוק בעצמי מה עדיף – טייק אוויי או לשבת במסעדה

כתבה: שני בובלי

אחד הענפים שנפגעו הכי קשה מהקורונה הוא ענף המסעדנות. בהתחלה הענף נסגר לחלוטין, לאחר מכן התחיל לפעול על טהרת המשלוחים ולבסוף הצליח לחזור לשגרה כמו כולם. רק שמוסדות רבים לא חזרו כלל לשגרה – כ- 3,000 מסעדות ובתי קפה נסגרו לצמיתות במהלך השנה שחלפה. כן תו סגול, לא תו סגול. פתיחה חלקית או מלאה. אפשרות להצגת בדיקה שלילית או פתיחה רק למחוסנים, אבל מחוסנים בפעם השלישית או השנייה. כל יום החלטה חדשה ובלתי אפשרי לעקוב אחרי השינויים.

אחרי שחשבנו שכבר חזרנו לשגרה, זן האומיקרון הביא איתו גל חדש של תחלואה בקורונה. הממשלה רוצה להגביל שוב את ההתקהלויות, להגביל מסעדות ואף טענה כי אולי תבקש לחזור למתכונת טייק אוויי. שום דבר לא ברור, לא ההגבלות, לא ההנחיות ולא עד כמה האומיקרון ישפיע על חיינו. אחרי שיחה עם שלוש מסעדות שונות ברחבי הארץ הבנתי שהמסעדות מפחדות מההגבלות החדשות וגם לא מוכנות לפעול על פיהן.

בעלים של מסעדה איטלקית בצפון הארץ אמר לנו: "אם יחליטו שסוגרים את הענף שוב, אני מאמין שיותר מחצי מהמסעדות ייסגרו אחת אחרי השנייה. אנשים אוהבים שנותנים להם שירות, מגישים להם אוכל ושתייה ויוצרים להם חוויה. יציאה למסעדה היא חוויה ובילוי שאנשים לא יכולים להשיג במשלוח". הוא הוסיף כי "חשוב לציין שההכנסות הן לא אותן הכנסות כי אנחנו לא מדברים על אותו כמות אנשים".

בעלים של מסעדת דגים במרכז סיפר: "אני לא מוציא דגים במשלוח, זה לא יוצא אותו הדבר, אני עובד רק עם דגים טריים ואין לי את היכולת לדעת יום לפני כמה מנות דג להזמין. הביקוש לדג במשלוחים הוא ממש נמוך ואני יודע את זה כי ניסיתי בגל הראשון לפתוח למשלוחים וקרסנו, אז להתחיל להתפלל שמישהו יבקש דג במשלוח זה בלתי אפשרי". המסעדן הוסיף: "אני חושב שהבעיה היא לא במסעדות וזאת לא הדרך לפתור את הקורונה אז למה לגרום לאנשים לאבד את הפרנסה שלהם. אם יהיו הגבלות חדשות ואני אצטרך לפעול בטייק אוויי אני עלול לאבד את המסעדה שלי".

בעלים של מסעדת בשרים במרכז סיפר: "יש מנות שמשרד הבריאות לא מאפשר לי להוציא אותן במשלוחים שזה כבר הפסד. ההגבלות יהיו מיותרות ולא נוכל לאכוף אותן כמו שלא אוכפים אותן בשום מקום – לא בבתי קולנוע, לא בבתי ספר ובטח שלא במסעדה. מה ההבדל אם הילד נדבק בבית הספר או אם הילד נדבק במסעדה, התוצאה היא אותה תוצאה. מה גם שהוכח שההדבקה העיקרית היא לא במסעדות. אני טוען שפשוט צריך להמשיך את חיינו רגיל בלי אומיקרון או קורונה. אנשים צריכים להמשיך להתפרנס ואם אנשים לא יתפרנסו נתחיל לראות משפחות שלמות ברחוב".

החלטתי לבדוק עד כמה החוויה של אוכל במשלוח שונה מהחוויה של אוכל בישיבה במסעדה ובעקבות זאת הזמנתי משלוח ממסעדת BP כביש החוף. המסעדה היא מסעדת המבורגרים ואני נוהגת ללכת אליה לעיתים קרובות לישיבה בסניף, הפעם הייתה הפעם הראשונה שהזמנתי מהם.

נתחיל בפלוס הראשון שאני שמתי לב אליו – קודם כל נשארים בפיג'מה. לא יודעת אם זה היה לי יותר כיף העובדה שלא צריך להתלבש, להתאפר ולצאת או שזה דווקא פחות נחמד ויש משהו כיף בלהחליף את הספה באנשים ומוזיקה טובה. פתחתי את האתר שלהם והזמנתי משלוח.

מהמנות הראשונות הזמנתי מנת סיגרים ומנת צ'יקן טמפורה. הצ'יקן טמפורה היא מנה של רצועות עוף מצופות בטמפורה. במסעדה הן מגיעות כשהן טבולות בצ'ילי וטחינה ובמשלוח הן מגיעות עם הרטבים בצד. אהבתי את המנה והיא הגיעה חמה וטעימה. לסיגרים פחות התחברתי. בגלל שלא אכלתי את המנה ברגע שהיא יצאה מהשמן, היא הפכה להיות פחות קריספית ומעט יבשה. לגמרי הבנתי את האמירה שלא כל מנה טעימה בטייק אוויי.

לעיקרית לקחתי מנת המבורגר עם צ'יפס. ההמבורגר הגיע חם וטעים ונהניתי מכל ביס, היה לי אפילו יותר כיף לאכול את המנה על הספה בסלון מאשר במסעדה. הצ'יפס, לעומת זאת, הגיע קר, היה לא קריספי, יבש ובעיניי בלתי ניתן לאכילה. לכן, אני ממש לא ממליצה על צ'יפס במשלוח.

בסופו של משלוח אני מבינה את טענת המסעדות ואת הכוונה שלהם, ומאמינה וחושבת שהטיפול בקורונה לא מתחיל ולא נגמר בהגבלות במסעדות, ושההגבלות יכולות לגרום לנזק בלתי הפיך לענף המסעדנות.

עוד כתבות

כתיבת תגובה