תמונה מתוך הפרסומת של נגה ארז לחברת אמדוקס

המחסור בעובדים גורם לחברות ההייטק לגייס בדרכים יצירתיות

כתבה: יובל כהן, ערכה: הודיה וייס . תמונה מתוך הפרסומת של נגה ארז לחברת אמדוקס

חופשות במלדיביים, מכונת קפה מפנקת ופרסומת של נגה ארז: חברות ההייטק מפשילות שרוולים ונאבקות על כל עובד. מגייסת: "מקבלים שכר שלא היה שנים"

יותר מ-60% מחברות ההייטק בישראל מדווחות על קושי רב בגיוס כוח אדם בתחום הפיתוח. מדו"ח של רשות החדשנות ו־Start-Up Nation Central. עולה כי חסרים כ-13 אלף עובדים למשרות טכנולוגיות. הקרב על עובדים בין החברות השונות הגיע לפרסום באמצעי התקשורת, הקצאת משאבים גדולים על כל עובד ועד לחברות הפונות לגייס עובדים בחו"ל. כל אלה עלולים לגרום לחברות סטארט-אפ לקרוס.

חברות ההייטק מהוות הכנסה רבה למדינה התלויה בהן וקריסתן עלולה לפגוע משמעותית בכלכלה. כ-10% מהמועסקים בישראל עובדים בהייטק. במילים אחרות – זעזוע בהייטק יתבטא בפגיעה בתשלומי מיסים וחסכונות לפנסיה. כ-43% מהייצוא בישראל מיוחס לחברות ההייטק.

המועמדים, מצדם מסתכלים קודם כל על התנאים והשכר, אחר כך הם מחפשים אתגר והתפתחות מקצועית.

קארין זבולוני מנהלת גיוס בחברת Quali מספרת שבכל 13 שנותיה בחברה היא לא נתקלה במחסור כזה.

"מה שקרה בעיקר זה שבקורונה כל התעשייה פרחה. חברות גייסו המון המון כספים ואפשרו לעצמם לגייס כמות גדולה של אנשים. יש גדילה של חברות יוניקורן (יוניקורן הוא כינוי לסטארט-אפ עם שווי של מיליארד דולר ומעלה – י.כ) שמגייסות המון המון כספים בשביל לפתח את המוצרים".

כל כמה זמן עורכים אצלכם גיוסים? האם השנה גייסתם יותר עובדים?

"אנחנו בגיוסים תמידיים של עובדים חדשים. כשיש עזיבות מגייסים מחליפים. יש תקופות שבהן מגייסים הרבה כספים כמו עכשיו ואז יש פיק מטורף של גיוסי עובדים. השנה ממש הכפלנו את הגיוסים".

האם המחסור הוא בתפקידים ספציפיים?

"כן. חסרים בעיקר מפתחים".

רק בארץ?

"לא רק בארץ אלא גם בארצות הברית ובכלל בחו"ל. בתפקיד שלי אני אחראית על הגיוסים בארץ. יש לי קבוצה של פיתוח בקייב וגם שם אנחנו מתקשים למצוא. כשהתחיל הקושי בארץ התחיל גם שם".

מה עם גיוס ג'וניורים? (ג'וניורים הוא כינוי לעובדים חדשים בתעשייה – י.כ) 

"יש תקופות שהחברה מרשה לעצמה לתת הזדמנויות. פשוט נוצר פער – לוקח לג'וניור יותר זמן ללמוד את הטכנולוגיות. גיוס ג'וניורים דורש מאמץ, השקעה והרבה אנרגיה. כל הזמן צריך לפתח ויש דד-לייניים אז יש זמנים שזה יותר מתאים ויש זמנים שפחות. אבל כן היו לנו גיוסי ג'וניורים מוצלחים מאוד".

מה הפתרון? איך בכל זאת חברות הייטק בארץ מגייסות עובדים?

"יש תחרות גדולה מאוד בשוק. אנשים מקבלים תנאים שלא ניתנו בעבר. בונוסים, מקדמות ושכר מאוד גבוהה, מקבלים בעיקר שכר שלא היה ככה שנים".

אז את אומרת שאנשים מסתכלים נוטים ללכת בעיקר אחרי התגמול והחברות הייטק מאפשרות את זה.

"לא רק אחרי השכר. חברות מנסות להראות את האטרקטיביות שלהם – הן מפרסמות מה הן עושות לרווחת העובד, חוויית העובד. חברות מעלות פוסטים של כל מה שיש במשרדים כמו יוגורטים במקררים, מכונת קפה איכותית. ישר כולם מתייגים את ההאפי-האוור, טיסות למלדיביים ומתנות ממותגות. כל זה במטרת שיווק בשביל לגרום לטאלנטים לרצות לעבוד בחברה".

ראיתי שאמדוקס הוותיקה (החברה מפתחת של תוכנות ושירותים למערכות חיוב לקוחות וניהול קשרי לקוחות – י.כ) עשו שיתוף פעולה עם נגה ארז בפרסומת. האם זה משהו שעושים? משתמשים באמצעי התקשורת הגדולים לגיוס עובדים?

"כן, כולם עושים את זה עכשיו. פרסומות בטלוויזיה בעיתוני ההייטק הגדולים כמו כלכליסט, דה-מרקר, גיק-טיים. אמדוקס הם דוגמא לחברה עם הרבה כסף. הם התחילו עם 'מיתוג מעסיק' ברשתות החברתיות".

איך אתם עושים את זה בקוואלי?

"אנחנו לקחנו חברה של יחסי ציבור. פרסמנו 'יום בחיי' של עובד ג'וניור אצלנו ובשבוע הבא יש לנו ישיבה שבה יספרו העובדים על העבודה בקוואלי. אנחנו מנסים להיות בכל המקומות כל הזמן. כמו אמדוקס אבל לא באותו תקציב".

על פניו, כשאומרים שיש מחסור בעובדים בהייטק זה נשמע לא הגיוני כי "כולם לומדים הייטק" בימינו. אך המחסור לא נובע מביקוש או הצע מופחתים, אלא נובע בעיקר מפריחת התעשייה וגיוס כספים רבים שהובילו לגדילת חברות ההייטק והסטארט-אפ. עצם הניסיון של החברות להגדיל את התפוקה שלהן בעקבות דרישות השוק והגופים המממנים, יצר תחרות בין החברות והקצאת מרבית המשאבים לגיוס טאלנטים.

נגה ארז בשיתוף עם אמדוקס

עוד כתבות

כתיבת תגובה