"שינוי מדיניותה של ארה"ב – התשובה לאיחוד האירופי"

תחושת ניצחון בקרב תושבים וראשי רשויות ביהודה ושומרון אחרי הצהרת ארה"ב על כך שההתנחלויות ביהודה ושומרון לא מפרות את החוק הבינלאומי. אבל יש מי שמצנן את ההתלהבות: "על מה כל המהומה? מדובר בקמפיין בחירות של טראמפ ותו לא"

כתב: לירם מורדכי לוי / ערך: שמואל מוהיני

ביום שני, 18.11, הודיע שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, כי ממשל טראמפ משנה את מדיניותו בנוגע להתנחלויות ביהודה ושומרון וקובע כי הן אינן מנוגדות לחוק הבינלאומי.

החלטת ארה"ב לרכך את עמדתה בנושא התקבלה בביקורת במדינות שונות. הושמעה הערכה כי העמדה האמריקנית החדשה, לפיה קיום ההתנחלויות לא סותר את החוק הבינלאומי, מחסלת את הסיכוי לפתרון שתי מדינות. כל זאת לאחר שהבהיר שר החוץ האמריקאי פומפאו, כי אין שינוי במעמד השטחים, עליו יצטרכו לדון ישראל והפלסטינים. מהלך זה מצטרף לשלל מהלכים של ממשל טראמפ לטובת ישראל.

"ראש הממשלה המנוח, מנחם בגין, אמר 'גם המובן מאליו צריך שיאמר לפעמים'. ההתיישבות היא עובדה חיה בשטח וזוהי העת להמשיך ולפתח אותה'", אמר לנו ראש עיריית אריאל, אליהו שבירו. "אני מברך את הנשיא טראמפ על ההכרה הנכונה וההיסטורית בהתיישבות, זו התשובה המוחלטת להחלטה המופרכת של האיחוד האירופאי לסימון מוצרים מיהודה ושומרון".

(צילום: Avi Ohayon, לע"מ)

רק לפני שבועיים קבע בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי בלוקסמבורג שכל המדינות החברות באיחוד חייבות לסמן מוצרים שמקורם בהתנחלויות או ברמת הגולן בצורה ברורה ולציין את מקור המוצרים מההתנחלויות. משרד החוץ הישראלי דחה בתוקף את ההחלטה וטען כי "בית המשפט נגרר לקמפיין פוליטי".

ניכר כי האווירה לא מאוד שונה ברחובות אך כן מורגש בקרב תושבי האזור כי יש שינוי. "אני מרגישה יותר שייכת מתמיד", אמרה לנו תושבת מטה בנימין, "הנשיא טראמפ אוהב את ישראל, רואים זאת במעשים שלו עבורנו. זו החלטה משנת גורל, אני רק מקווה שראשי המועצות יידעו לנהוג בתבונה בכדי למנף את ההחלטה הזו".

(צילום: MILNER MOSHE, לע"מ)

"אולי ההחלטה של הממשל האמריקני תשנה את ההחלטה הבזויה של האיחוד האירופי ולתת יד לחרם הנוראי הגובר על ישראל", הגיב בעל מפעל מקומי המייצא את מוצריו לחו"ל. "אין מה לומר, ההחלטה הזו פשוט שינתה את העסקים, הפגיעה מתחילה להיות מורגשת, אנחנו צופים ירידה דרמטית יותר במכירות אבל מקווים שזה ייבלם בזכות הצהרת טראמפ".

"זוהי החלטה דרמטית ואנו מברכים את כל העוסקים במלאכה", הגיב ראש מועצת יש"ע, דוד אלחייני, שנבחר לתפקיד בתחילת החודש. "עכשיו זה ברור לכולם – יהודה, שומרון ובקעת הירדן הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

ישראל גנץ, יו"ר מטה בנימין הגיב גם הוא: "זה הוא צעד גדול לריבונות, עכשיו הגיע הזמן שממשלת ישראל תכריז על החלת הריבונות והחוק הישראלי ביהודה ושומרון. מדובר במציאות שלא תיאמן, ברשות הפלסטינית פורצים כבישים, מפתחים תשתיות, בונים בתי ספר ואף אחד לא עוצר בעדם. אני מקווה שהחלטת הממשל האמריקאי תביא לשינוי מהותי גם במדיניות הפנימית".

בתוך כל התשובות שמענו גם קולות שטוענים כי מדובר בהצהרה דקלרטיבית ואף מתנגדים אליה בכל תוקף. "חוץ מקצת הצגה לטלוויזיה אני לא רואה איך זה בדיוק יתרום לנו", אמר לנו תושב ותיק מאריאל. "אני באופן אישי לא הבנתי על מה כל המהומה. איך לא ראיתם שמדובר בקמפיין בחירות של טראמפ ותו לא".

עוד כתבות

כתיבת תגובה