שביתה בזמן קורונה

שבעה שבועות של שביתה, ללא הגבלת זמן נכון לכתיבת הידיעה, עוברים על 11 מוסדות להשכלה גבוה שונים ברחבי הארץ שבהם לומדים כ-30 אלף סטודנטים. הרגשה גדולה של חוסר ודאות מצד הסטודנטים והסגל הזוטר אשר יזם את השביתה

כבר למעלה מ-3 שנים ולמעלה מ-60 פגישות מתנהל משא ומתן בין איגוד הסגל האקדמי לבין משרד האוצר, הות"ת (הוועדה לתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה). מטרת המשא ומתן הינה לשפר את תנאי העסקה של הסגל הזוטר במכללות ברחבי הארץ אשר מהווה 70% מסגל ההוראה במכללות בארץ.

מטרת השביתה הינה לדרוש תיקון לאפליה מתמשכת והשוואת תנאים בין מכללות לאוניברסיטאות ופערי שכר העומדים על כ-40% על אותן היקפי משרה ובנוסף הבטחה להעסקה שנתית רציפה שתחליף את המצב בו חברי הסגל הזוטרים מפוטרים מידי סמסטר ללא כל הבטחה לעבודה בסמסטר הבא.

בהודעת וואטסאפ שעברה בין הסטודנטים הלומדים במכללת שנקר נכתב: "לאורך שנות לימודיכם אתם רואים כמה זמן, מקצועיות ומאמץ אנחנו משקיעים בעבודתנו אתכם. תקופת משבר הקורונה המחישה זאת יותר מתמיד.. כל הזמן הזה, במשך שנים וגם כיום, אנחנו מועסקים ללא שום ביטחון תעסוקתי, ללא מעמד, עם מינימום זכויות סוציאליות, ללא התחשבות בוותק, ורובנו מפוטרים מדי סמסטר ומועסקים מחדש רק כדי לחסוך עלויות למכללות – גם אם אנחנו מלמדים 20 שנה באותה מכללה…"

עוד נכתב כי מטרת השביתה הינה לא על השוואת תנאים בין אוניברסיטאות למכללות, בעת הזו, אלא דרישות בסיסיות לצמצום הפערים.

אם כך, כיצד השביתה משפיע על למידת הסטודנטים כאשר הלימדה כך או כך מתבצעת דרך הזום ברוב המסודות? תחילה, המשמעות היא שהתלמידים במכללות אלו מקבלים רק כ-40% מההרצאות.

בנוסף, בחלק מן המוסדות לא תתאפשר הקלטת השיעורים – דבר המקל מאוד על הסטודנטית בתקופה הזו. הסגל הזוטר יעשה שימוש אך ורק באמצעים הנמצאים ברשותו ולא יממן ציוד נדרש להוראה מקוונת וכן לא יינתן מתן סיוע טכני. בין כלל המככלות השובתות יש גם את מכללת שנקר אשר שם הלימודים הם מעשיים.

מאירה קלנדר, סטודנטית לטקסטיל בשנקר שנה שלישית, מספרת: "חשוב להבהיר, הלימודים שלנו נפגעו לא רק מתחילת השנה הנוכחית. גם אנחנו כמו כולם התחלנו ללמוד בזום מחודש מרץ האחרון. הקורונה פגעה בכולנו. רק שאנחנו בשונה משאר האוניברסיטאות בארץ בשביתה. בשנקר 80% מהלימודים הם מעשיים. יש סטודיו, חדרי ציוד ואנחנו ישובים ומתרגלים פיזית. ההרגשה היא שיש חוסר וודאות גדול. הממשק היחיד שיש לנו זה עם הראש חוג שלנו וגם לו אין תשובות והסברים לשאלה מתי נחזור ללמוד?"

"עם כל זה אנחנו נדרשים לשלם שכר לימוד מלא, מקדמה על ציוד וחומר – שלא נשתמש בו כי יש שביתה. ותוסיפי לזה גם שלרוב הסטודנטים אין עבודה בגלל הקורונה ואנחנו צריכים לשלם שכר דירה, חשבונות, הכול כרגיל. אצלנו במחלקה במהלך השבוע יש רק שיעור אחד בזום שמעביר אותה מרצה מסגל בכיר ועוד שיעור סטודיו שמתנהל חלקו כיוון שצריך עזרה של הסגל הזוטר שכאמור בשביתה. זאת אומרת אני משלמת שכר לימוד מלא על שיעור וחצי בשבוע. ככל שהזמן עובר אין אופק וגם לא ניתן לראות איך נגשר על הפער הלימודי כשנחזור לשגרה".

הודעת הוואטסאפ שהעוברה בין הסטודנטים בשנקר נחתמה במילים "אנו מודעים לקושי שייגרם לכם, אבל הקושי הזה הוא רק בטווח הקצר. בטווח הארוך – אין לנו ספק שהסכם העסקה הוגן לסגל הזוטר ישפר את המצב גם עבורכם הסטודנטים – מגיע לכם לקבל מרצים שאינם חוששים לעתידם התעסוקתי והכלכלי…  – אנו קוראים לכם לתמוך בנו. מהניסיון שלנו תמיכתכם גם עתידה לקצר את זמן השביתה".

גם לסטודנטים יש קווים אדומים. אמנם הם כן רוצים לעזור לסגל הזוטר לשפר את התנאים אבל כמו שזה נראה כרגע אף אחד לא יעזור להם, הסטודנטים, להשלים את הפער. ביום רביעי האחרון בשעה 16:00 נפגשו סטודנטים מהמכללות ברחבי הארץ והפגינו על המצב.

עוד כתבות

כתיבת תגובה