רוצים לחשוב טוב? ספר חדש שאתם חייבים להכיר

כתיבה ועריכה: אליאב לייכטר

כולם יכולים לעשות שינוי המתאים להם על פי הספר "חושבים טוב" של יהודית כץ, המנסה להצעיד את הקורא לחיים טובים יותר. ספר עם שלל דוגמאות, סיפורים ואנקדוטות על תיאוריות מהפסיכולוגיה החיובית. ספר הביכורים של כץ הוא לא עוד ספר עזרה עצמית, אלא עולם ומלואו שכדאי להכיר

הספר "חושבים טוב" של יהודית כץ בהוצאת כתר מסייע ומסדר את הסלט המחשבתי כך שיתאימו לכל קורא ומפנה דרכים מחשבתיות לעבר חיים טובים עבור הקוראים. כץ המגיעה מעולמות הפסיכולוגיה החיובית וגם מקליטה כבר ארבע שנים פודקאסט הנושא את אותו שם. הספר החדש מוביל את הקוראים בין תחנות השונות שהתחנה הסופית היא הבנה איך מתמודדים עם החיים ולהפוך אותם למאושרים יותר.

הספר, בצניעות מופלאה, מנסה להעביר את קוראיו לחיים יעילים וטובים. צעד אחר צעד באמצעות הסתכלות על כל רכיב בפרקים השונים. כץ מבצעת אינטגרציה בכל פרק באמצעות תיאוריות מעולם הפסיכולוגיה החיובית, וכיצד אפשר ליישם אותם ביום יום, בנוסף לאנקדוטות ורעיונות שונים מתחומים שכנים. בנוסף והכי חשוב, החוויה האישית והמסע של יהודית כץ בעולמות האושר, מספקת חותמת של אותנטיות.

"חושבים טוב" מחולק לשישה חלקים, בכל חלק כץ מזמינה את הקוראים להסתכל על המורכבות ולצעוד קדימה ולשדרג את הקיים. הקוראים נשלחים, במהלך הפרקים, לחשוב על הנאמר ולהביט על חייהם פנימה לאור הסיפורים והתיאוריות. הספר הולך ומתקדם בכל חלק ומנסה לקדם את הקורא כמו בצעדי ריקוד לעבר חיים טובים. יהודית רוצה להראות שאפשר לעצב את חיינו כמו פלסטלינה. אנחנו היוצרים של החיים האלו ולמרות המורכבות, אפשר להגיע לחיים מיטביים.

בגילוי לב משתפת יהודית במסע בעולמות הפסיכולוגיה החיובית והתמודדות היום יומית כאשר הדברים לא הלכו טוב בהתחלה. לדוגמא בפרק על מוטיבציה פנימית היא מספרת על ההרצאות שהשקיע את נשמתה והתכוננה לשואו חייה, אך בסוף הגיעו רק חמישה איש לאולם מתוכם רובם מכריה. הרגע הזה היה נקודה מאתגרת שהצית בה רצון להמשיך ולמצוא את הכוחות להביט הלאה ולהתקדם. חידוד המטרות ומוטיבציה הפנימית הזניקו את כץ לנקודה שהיא נמצאת בה היום. בעלת פודקאסט מצליח ומרצה מבוקשת.

ניתן למצוא נקודות מפרקי הפודקאסט השונים, אך העיקר מבוסס על תוכן חדש שמביאה כץ. אלמנט מעניין שיהודית עושה בו הוא שימוש במילים ישירות כדי לפנות ללב הקורא, דבר הלוכד את צומת הלב והעניין. יהודית מדגישה פעמים רבות את האפשרות של כל אדם לקחת חלק בתהליך השינוי, אבל לא משנה כמה הטיפים היו מעולים והדוגמאות ירגשו. העיקר זה ליישם, ליישם וליישם. כץ חוזרת על כך רבות ומדגישה את החשיבות של הפעילות לשינוי המציאות.

היתרון הגדול בספר זה שמחברת הספר נותנת לדוגמאות לדבר, ומביאה מנעד סיפורים מעולמות שונים כדי להמחיש את התיאוריות ואת הרעיונות. בספרי מז'אנר העזרה העצמית נתקלתי בהמון נרקיסיזם מאת מחברי הספרים המתארים את הצלחתם. הסופר מדגיש את הדרך שהוא עשה ואיך הקוראים צריכים לנקוט באותה גישה, ממש העתק-הדבק. הרעלת הסוכר הזו לא ניכרת כלל בספר זה, אלא מחברת הספר מובילה את הקוראים בהסתכלות אמיתית וכנה על החיים דרך ארגז כלים רחב, מעניין ומעורר מחשבה.

"אם לא הייתי בונה את עולמי, סופי היה למות בעולמות שבנו אנשים אחרים", אמרה אנאוס נין, ציטוט שבחרה יהודית באחר מפרקי הספר כדי לחולל מפנה אצל הקורא בהסתכלות על חייו. מילים אלו מדגישות את הרצון הכמוס של כץ זה לגרום לשינוי אמיתי ובהסתכלות אחרת על החיים.

כל אדם רוצה להתקדם במשחק שנקרא החיים. הרצון ללמוד ולהתקדם טבוע בנו, והספר של יהודית כץ "חושבים טוב" הוא בהחלט כלי שיאפשר להכיר לנו את המנועים הפנימיים ולהבין מה קורה לנו. בספר כתבה משפט האומר את הכול על התהליך: "המשמעות של ללמוד היא להשתנות. אם נתנסה במשהו חדש נגיע למקום חדש".

עוד כתבות

כתיבת תגובה