פאמפקין פאי וחלוצים אחרים

מאת ארצ'י קגן

הקהילה האמריקאית בישראל חגגה ביום חמישי האחרון את חג ההודיה בעוד שהצרכן הישראלי חגג עם המבצעים בקניונים

הצרכן הישראלי נהנה זה כבר כמה שנים ממבצעי ה-Black Friday והטבות ה -Cyber Monday. המסורת האמריקאית של מבצעים והנחות התחילה כבר במאה ה-19, כאשר חנויות שיווקו מבצעים והנחות בעיקר בכדי לחסל את מלאי המוצרים ולהגדיל את המכירות לפני תקופת החגים והשנה החדשה.

בכל שנה, ביום חמישי האחרון לחודש נובמבר חוגגים בארצות הברית את חג ההודיה.  מנהג המקום הוא לערוך סעודה מלאה בכל טוב וזאת  בהשראת היבול המוצלח של החלוצים בשנת 1621. החג הלאומי אינו קשור לדת כלשהי ועל כן יכולים לחגוג אותה כל המשפחות האמריקניות השונות. החגיגות הלאומיות מעניקות לאזרחים סוף שבוע ארוך יותר ובזה מקנה להם יותר זמן עם המשפחה וכמובן, גם לקניות.

סעודת ההודיה מגישה את אותו התפריט כמעט בכל בית בערב החג. השולחנות מתמלאים בשפע של מזון עממי בהשראת היבול הראשוני של החלוצים.  התפריט הקבוע שמוגש על כל שולחן סועד הוא, מחית תפו"א, רוטב חמוציות, פאי דלעת, הודו שלם, בטטה, תירס ושעועית. כמובן, כל בית מגיש את המנות בווריאציה אחרת.

פאי דלעת

אמנם הרוב הישראלי לא מתעסק בחג שלפני ה-Black Friday, אבל אין סיבה להיות מופתעים מהשכנים האנגלוסקסים שכן. לפי הנתונים של ארגון "נפש בנפש" והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, יותר מ-50,000 אזרחים אמריקנים יהודים עלו ארצה והתיישבו בארץ באזורים שונים. הרבה מן העולים החדשים בחרו להתמקם בקהילות ושכונות עם רוב אמריקאי ברחבי הארץ. אזורים כמו חשמונאים, מודיעין, רעננה, בית- שמש וירושלים.

את החשיבות לשמירת מסורת מארץ המוצא, כל משפחה תחשיב אחרת. ישנם עולים שלא מייחסים חשיבות כלל לחג ההודיה וזאת על בסיס ערכים ציונים שונים. עם זאת, ישנם משפחות אמריקניות רבות בארץ שכן מקפידות לציין בצורה כלשהי את חג ההודיה. חלק יערכו סעודה שלימה כנהוג בארצות הברית, אחרים אולי יגישו פאי דלעת בארוחת השישי  וחלק כאמור, לא יציינו בכלל.

מאירה נולדה בארץ אך משפחתה עלתה מניו יורק לרעננה, היא מסבירה שמשפחתה חוגגת בכל שנה את חג ההודיה. "זו מסורת", היא מספרת, מפגש משפחתי ומהנה עבור המשפחה שלמענו האחים מגיעים במיוחד הביתה. במקום ביום חמישי בערב, הם חוגגים בארוחת השישי.

חיילים בודדים שנמצאים בארץ גם כן משתדלים להתאסף יחדיו ולחגוג את חג ההודיה. זאת מכיוון שהקשר עם המסורת האמריקנית היא הדוקה יותר ורלוונטית, במיוחד כי משפחתם נמצאת הרחק, בארצות הברית. רוני, שהייתה חיילת בודדה וכעת סטודנטית לתקשורת במכללה הבין תחומי, מספרת שזוהי כבר השנה החמישית בה וחברי הגרעין שלה נפגשים בחג ההודיה. לכל ארוחה כזאת הם מתכננים מראש את המנות כדי לוודא שיהיה חגיגי מספיק  "כל שנה מישהו אחר מהגרעין מארח בביתו וכל אחד מביא משהו".

רוני וחבריה לגרעין צבר

"זוהי הזדמנות מצוינת לראות את כולם, לאכול טוב ולצחוק ביחד. המפגש השנתי הזה הוא תזכורת לכך שיש לנו כל כך הרבה על מה להודות, הגרעין שלנו היא משפחה אחת גדולה". רוני מציינת את זה בהקשר אישי, אך עיקר דבריה מדגישים את הסיבה  לכך שעולים אמריקאים עדיין מציינים את חג ההודיה, גם בישראל.

עוד כתבות

כתיבת תגובה