נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן

עמדות המפתח של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן

כתב : אביב פורת | עורכת : רבקה שורק

האם הנשיא הבא של ארה"ב תומך בכלכלה חופשית ובמדיניות קפיטליסטית? מה דעתו על ההסכם הגרעיני עם איראן? מהי תפישתו בנוגע למהגרים בארה"ב? איך הוא מתכנן להתנהל במהלך משבר קורונה? וכמובן, מה גישתו של הנשיא העתידי ביחס למדינת ישראל? כל התשובות בפנים

נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן
"Vice President Joe Biden visit to Israel March 2016" by U.S. Embassy Jerusalem is licensed with CC BY 2.0. To view a copy of this license, visit https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

ישראל
ביידן ידוע כתומך ישראל ותיק ונלהב. ניתן לומר שברוב האספקטים הוא מגלה אמפתיה ותמיכה בישראל. הוא מאמין בזכות של ישראל להגן על עצמה, בסיוע כלכלי וביטחוני ואף בהשארת השגרירות האמריקאית בירושלים. מאידך, ידוע כי הוא מתנגד להרחבת הבנייה בהתנחלויות. בשנים האחרונות ראינו במפלגה הדמוקרטית זרמים שהביעו התנגדות למדיניות הישראלית. ביידן יהיה מסוגל להשיב למסלול את תמיכת הקונגרס במדיניות הישראלית.

איראן והסכם הגרעין
לעומת דונלד טראמפ, ביידן ידוע בגישה רכה ופייסנית יותר כלפי הרפובליקה האיסלאמית. לא פעם התבטא ביידן בנושא וטען כי אם איראן תתחייב להסכם הגרעין ותעמוד בו, ארה"ב תבטל את הסנקציות הנוכחיות ותקיים משא מתן ישיר עם טהרן. בנושא זה, החשש הישראלי הוא מהתרפסות שתוביל לערעור המצב במזרח התיכון ופיתוח נשק גרעיני שתאיים על ישראל.

מגפת הקורונה
בניגוד לטראמפ, ביידן ידוע בגישה אקטיבית ומחמירה יותר כלפיי נגיף הקורונה. ביידן הצהיר כי יתמוך בבדיקות קורונה בחינם, ובנוסף יעודד העסקת מאה אלף איש שיעבדו באיתור שרשראות ההדבקה ויחזקו את מערכת הבדיקות האפידמיולוגיות של ארה"ב. עוד רפורמה שביידן ינסה להעביר היא הקמת עשרה מרכזי בדיקה בכל מדינה בארה"ב.

כלכלה

ביידן אומנם ידוע בקו כלכלי ימני, אך הוא נוטה להיות יותר סוציאליסטי לעומת טראמפ. הוא תומך בשוק החופשי ובהסכמי סחר הבינלאומיים, אך מאידך ציין שיקדם העלאה של שכר המינימום. כך למשל קידם ב-2015 את העלאת שכר המינימום ל-15 דולרים ויזם לימודים אקדמיים במכללות ציבוריות בחינם וזאת על מנת לחזק את מעמד הביניים. בנוסף, החליט על נתינת הלוואת גדולות יותר למשפחות קטנות וקשות יום ותמיכה בהחזרת יוזמת "אובמה-קר", תוכנית שהתחיל הנשיא ברק אובמה בנוגע לביטוח בריאות ציבורי נגיש.

גישה חברתית
ביידן ידוע כתומך בגישה יותר סוציאליסטית גם בפן החברתי. הוא תומך במתן זכויות לקהילה הלהט"בית, מתן זכות חופשית לנשים להפלות למרות היותו נוצרי קתולי אדוק, קידום פרויקטים חברתיים ותוכניות שילוב מהגרים בחברה האמריקאית בהשקעה של 30 מיליארד דולר, תוכניות שיקום רחבות לאסירים, לגליזציה של סמים קלים, ביטול עונש המוות במדינות הרלוונטיות ועוד.

נשיאת נשק
ביידן רוצה להוביל לחקיקה נגד נשיאת נשק חם בארה"ב. הוא מתכוון להעלות את מספר בדיקות הרקע לרישיון לנשק, לסיים את מכירת כלי הנשק, תחמושת ואביזרים קשורים בצורה מקוונת באינטרנט, לאסור ייבוא, ייצור והגבלת מכירת מגזינים העוסקים בכלי נשק בעלי השפעה ויכולת יצור גבוהה, ולגביל את כמות כלי הנשק שאפשר לרכוש בחודש.

עוד כתבות

כתיבת תגובה