עם נאו-נאצים בממשלה: אוסטריה מבטיחה לשמור על היהודים

מאת ארצ'י קגן

אוסטריה דחפה לאישור הצהרה היסטורית של האיחוד האירופי, שבמסגרתה 28 המדינות מתחייבות להיאבק באנטישמיות המתגברת ביבשת ולהעניק לקהילות היהודיות עוד ביטחון והגנה. "היהודים באוסטריה לא מפחדים", אומר מאבטח של הקהילה בווינה

28 מדינות האיחוד האירופי אישרו בתחילת החודש הצהרה הדורשת לנקוט צעדים להבטחת הביטחון של הקהילות היהודיות, המוסדות היהודיים והאזרחים היהודים באירופה על רקע האנטישמיות שמתחזקת. על פי ההצהרה, המדינות מתחייבות להיאבק בפעולות אנטישמיות. ראש הממשלה בנימין נתניהו דחף לאימוץ בהגדרת האנטישמיות החדשה גם כל ביקורת נגד ההתיישבות בישראל, אולם החלטה זו לא התקבלה בנוסח האחרון של ההצהרה.

מי שדחפה לאימוץ ההצהרה בידי האיחוד האירופי היא אוסטריה, הנשיאה התורנית של האיחוד, בעידודו של נתניהו ששוחח על הנושא עם הקנצלר סבסטיאן קורץ. שיתוף הפעולה בין ישראל לאוסטריה בתחום מתקיים למרות החרם הישראלי על שותפיו לקואליציה ממפלגת החירות, שהקהילה היהודית המקומית טוענת שלא התנערה מעברה האנטישמי, וכי חלק מחבריה עדיין משתמשים בביטויים ובסמלים אנטישמיים ונאציים.

Dragan Tatic
Arbeitsbesuch Israel. Bundesminister Sebastian Kurz trifft Premierminister Benjamin  בנימין נתניהו וסבסטיאן קורץ Netanjahu. Jerusalem. 16.05.2015, Foto: Dragan Tatic

ביקורת רבה עלתה לגבי שיתוף הפעולה של נתניהו עם ממשלת אוסטריה. אבל למרות התגברות האנטישמיות במדינות השונות באירופה, כולל אוסטריה, היהודים שם לא חוששים.

הקהילה היהודית בווינה הקימה ארגון שפועל לטובת הקהילה. "ממש כמו אוטונומיה קטנה", אומר דב בוגן, 24, מאבטח לשעבר בקהילה היהודית בווינה. רבים מהמאבטחים הם צעירים ישראלים שמגיעים לבירה האוסטרית על מנת לעבוד. הם זוכים לדיור, משכורת והכשרה על חשבון הקהילה ובתמורה כמובן, משרתים את הקהילה. בוגן מאשש שאין תחושה רווחת של עליית התבטאויות אנטישמיות מעבר להימצאות חברי פרלמנט עם שורשים נאציים.

למה היהודים בווינה רוצים אבטחה?
"לא באמת צריך, אין הרבה אנטישמיות בווינה. התקרית האחרונה שהייתה קרתה ב-1988 כשניאו נאצי אחד נשך רב והוריד לו את האצבע. יש בעיות בקהילות אחרות, כמו בהולנד, אנגליה וצרפת ששם יש מלא אנטישמיות. אז גם באוסטריה הם רוצים להתגונן, יש להם יכולת, זה לא מזיק להם שיש אותנו פה. בכל מקרה גם אם לא הייתה את האבטחה שלנו יש הרבה מאד שירות ביטחוני במדינה, הרבה שוטרים וחבלנים שעובדים מסביב לשעון בכל מקרה".

בעקבות עלייתם של הקנצלר קורץ וסגנו שטראכה ממפלגת החירות, אין חשש בקרב היהודים?
"קורץ בן אדם מאד חכם שמנהל את המדינה מאד טוב. בקואליציה שלו יש את שטראכה שמוכר כאוסטרי גאה ונאו-נאצי בולט, אבל כמובן שהוא יותר מתון בממשלה".

היינץ כריסטיאן שטראכה Manfred Werner

"היהודים שונאים את שטראכה, אבל הם לא מפחדים ממנו. אבל בכל זאת היהודים פה מאד ליברלים ובעד ריבוי דעות. אני קלטתי משטראכה שהוא מתנגד לפליטים המוסלמים. כן, אין ספק שהוא נאו-נאצי, אבל הוא לא באמת פועל נגד הקהילה היהודית שם בכלל. הוא מתנגד לאיסלאם. הוא לא יפגע במהגרים עצמם כי בכל זאת אוסטריה קיבלה אותם, אבל הוא כן מאמין בשמירת אוסטריה כאוסטריה ולא לשנות אותה. לכן כשהיו שייחים מוסלמים שהתבטאו נגד אוסטריה הורה לסגור כמה מסגדים. כמו בישראל, מישהו בוגדני לא ייכנס לארץ, אז הם פועלים נגד התבטאות בוגדנית. לשמירה על הייחוד של אוסטריה. השוטרים פה גם ממש ימנים ושמים עין על הפליטים המוסלמים. חוץ מזה יש פה לדעתי את ההתנהלות הכי טובה ומאורגנת לפליטים, לשילוב הפליטים בחברה".

איזה יד הממשלה נותנת לפליטים? 
"שיטת האינטגרציה טובה – נותנים להם דיור, עבודה, קורסים ללמידת גרמנית. באוסטריה יש הרבה פרויקטים לדיור, במיוחד לסטודנטים. יש להם שיטת גבייה שהשכירות המועטה מאוד שמשלמים הולכת בעתיד למשכנתא ככה שלא באמת משלמים שכר דירה וגם אפשר לקנות בית בקלות. יש גם עוד כל מיני תוכניות, הפליטים מקבלים דיור חינם. הם לא מגיעים לשכונות היהודיות, אין להם מה לחפש שם. גם האכיפה של המשטרה מאוד יעילה. חברים שלי במשטרה אמרו שלפני שש שנים המדינה כל כולה הייתה שקטה מאוד ואחרי שהמוסלמים הגיעו התחילו כל מיני בעיות ופשעים קטנים. מוכרי סמים אפגנים, שהם גם אלימים ואגרסיביים מאוד. הסורים די מפחדים מהשוטרים. יש פשוט מחוזות של המהגרים, זה לא גטו זה פשוט הם גרים בקהילה כמו שהיהודים גרים קרוב לשני".

פליטים סוריים בגבול אוסטריה
פליטים סורים בגבול אוסטריה Mstyslav Chernov

אוסטריה היא מדינה גזענית?          
"הייתי אומר לגמרי שכן. בקונספט היא ממש כמו ישראל שמנסה ורוצה לשמר על הייחודיות שלה. וינה היא כמו תל אביב, שמאלנית יותר, פתוחה מאוד למהגרים, אבל השאר סגורים מאוד בדעותיהם ובקיבעון שלהם. נגיד מחוץ לווינה הם כאלה 'רד נקס', מלא נשקים בבית, קצת בוּרים. את חבר שלי העיפו מבר בגלל שיש לו עור כהה. למרות שאני נראה אירופאי עם עור לבן בהיר ועיניים כחולות, נכנסתי לפאב וכולם שם הסתובבו והסתכלו כי אני זר. פשוט אמרתי במבטא שלהם 'שלום' ולא עשו לי בעיות".

לאחר מלחמת העולם השנייה קיבלו היהודים האוסטריים חזרה את כלל רכושם של היהודים. בזכות מהלך זה, הקהילה היהודית הצליחה לצבור הון בעסקי הנדל"ן בעיקר. בראש הקהילה עומד נשיא ושותפים לו שרים לעניינים שונים, כמו שר הרב הראשי, שר חברתי, ושר ביטחון. מתקיימות בחירות הוגנות והנציגים נבחרים על ידי הקהילה. שר הביטחון אחראי על מענק ביטחון סביב המתקנים היהודיים השונים בעיר ומציב שם אבטחה. הקהילה היא זו שמממנת את התקציב הביטחוני ליהודים. אך כעת משממשלת אוסטריה הצהירה כי היא תאבטח את היהודים במדינתה התקציב עבור הקהילה יגדל ויאפשר שמירה רחבה יותר.

מדבריו של בוגן עולה כי הגזענות באוסטריה מתמקדת כיום במהגרים ובפליטים המוסלמים, אך אין לומר בבטחה שהגזענות לא עלולה לפגוע גם במיעוטים אחרים ובהם היהודים. לכן, הצהרת ההגנה על הקהילות היהודיות באירופה היא הכרחית.

עוד כתבות

כתיבת תגובה