"נוצרה חלודה": גולשי ישראל מספרים על שנת הקורונה שלהם

כתב וערך: אליאב לייכטר

גל ענק ששמו מגפת הקורונה איים להטביע את ענף הגלישה בשנה האחרונה. שוחחנו עם גולשים מקצוענים וחובבים שסיפרו לנו על החשש מדו"חות המשטרה, האכזבה מהממשלה – ולצד זאת גם על הצדדים החיוביים של המשבר. "אני חווה את החיים ממקום שלו יותר", מספר אלוף ישראל לשעבר נמרוד משיח

הקורונה זעזעה ענפים רבים בישראל, בהם ענף הספורט. תחרויות רבות בוטלו ובראשן אולימפיאדת טוקיו שהייתה אמורה להתקיים בקיץ 2020. ספורטאים רבים הזיעו, קפצו ונתנו את נשמתם כדי להגיע לשיאם, אבל ברגע אחד נאלצו להעביר את החלומות שלהם למצב המתנה.

"הקורנה תגיע לישראל, השאלה מתי?" זעקה הכותרת של ישראל היום בתחילת פברואר 2020. נגיף קורונה הגיע כמו נחשול ענק ששטף את כל מה שהכרנו עד כה. מציאות החיים השתנתה ללא היכר – פגישות עם חברים, קיום חתונות ואפילו מפגש עם סבא וסבתא נאסרו על הציבור.

מדיי שבוע נביא הצצה לעולמות הספורט השונים. לקולות והסיפורים שינסו לתת לנו טעימה מהלך הרוח של השנה האחרונה. השבוע נעלה על הגל (במרחק שני מטר, כמובן!) ונצטרף לגולשים שינסו לתאר מה קרה להם בשנה האחרונה, שנת נגיף הקורונה.

צילום מתוך: pixabay

קולות הגולשים

יובל כהן, אלוף אירופה בגלישה, מפתיע ואומר עם חיוך רחב על פניו: "תקופת הקורונה הייתה מאוד חיובית עבורי. הפסדתי את המשחקים לאולימפיאדת טוקיו, אך בתקופת הקורונה הודיעו על דחיית המשחקים, מה שהיה עבורי הזדמנות. בנובמבר 2020 ניצחתי את אליפות אירופה, וקיבלתי הזדמנות להיות חלק במשחקים האולימפיים, קיבלתי כרטיס חזרה".

עמרי, גולש חובב, מספר שלא פספס אף יום של גלישה – אפילו בימים של סגר כללי במדינה. "זאת הייתה תקופה מורכבת", הוא נזכר, "הייתי צריך להתחמק משוטרים. הייתי צריך להיות חצי פושע כדי לעשות את מה שאני עושה ביום יום. פעם אחת עצרו אותי, אבל הצלחתי לצאת מזה". הוא מבקש להעביר מסר למקבלי ההחלטות: "ספורט זה אחד הדברים הכי חשובים לבריאות של אנשים, צריך לאפשר ספורט יחידני שאינו מצריך מפגש עם אנשים".

יותם הראל, מדריך ומייסד בית הספר לגלישה Vibe Surfing, מספר כי "הרבה תלמידים חששו מהעניין של הדו"חות. חלקם שמחו להגיע לים וראו זאת כדבר חיובי, אבל היו חלק שהתבאסו. רוב המדריכים שלנו חששו מהעניין של הדו"חות ולא רצו לבוא, ולי היה מאוד חשוב לתת את השגרה לאנשים אז כן הגעתי והדרכתי למרות החשש".

הראל משתף גם בצדדים הפחות נעימים: "ברמת ההדרכה קצת נוצרה חלודה. תחושת הנוחות, שלי כמדריך, ירדה כי לא היו הרבה שיעורים והביטחון התערער כי הרבה זמן לא הדרכתי".

לדבריו, "לפני הקורונה רמת החשק של האנשים הייתה בשמיים וקבעתי המון שיעורים במהלך השבוע, ובקורונה זה היה בפעם בשבועיים. חוסר האקטיביות הקשה על אנשים להגיע למקום של הים והחופש".

הסגרים הפתאומיים וחוסר הוודאות בשנה האחרונה גרמו להראל לא לסמוך על הממשלה: "מדינה מתוקנת הייתה פועלת לא בצורה בררנית, אלא על פי הפרוטוקולים של איך להתנהל עם מגפה. היה צריך לעזור לעצמאים יותר".

לסיכום אומר הראל כי "הקצאת המשאבים של המשטרה כמו אופנועני ים ומסוקים המחפשים בחופים, זה מאבד את המטרה, לדעתי זה להילחם בעם ולא לשמור עליו".

"גלישה עבורי זה ציר שסביבו אני חי כאדם וכספורטאי לשעבר ופרפורמר בהווה", אומר נמרוד משיח, אלוף ישראל בגלישה לשעבר. "לא נעים להגיד, אבל תקופת הקורונה עבורי הייתה בעיקר לחיוב, אני חווה את החיים ממקום שלו יותר ופחות נשאב למציאות מהירה ולא הגיונית, הרבה תולדות והחלטות משמעותיות נבאו מזמן האיכות שהנגיף אפשר לי".

צילום: מתוך האינסגרם nimrod_mashiah_

מה הדבר המשמעותי שלמדת מהתקופה האחרונה?

משיח: "התקופה האחרונה היא למעשה המשך ישיר של החיים והקריירה בהם גם הבנתי רבדים מסוימים שהתעמקו בקורונה עוד ועוד. תחושות אושר ותחושת הגשמה הם תוצר של צמיחה וקבלת שינויים, סטטיות וקיבעונות יובילו לחיים אפורים. מציאת אהבה ושלווה בבית ללא תנאים חיצוניים הם הדבר היקר ביותר שניתן להשיג".

עוד כתבות

כתיבת תגובה