מישראל עד נאפולי: מסע בעקבות אלכסנדר מוקדון

כתבה וערכה: כנרת גואטה

הצטרפו למסע בין דפי ההיסטוריה של אלכסנדר השלישי, הידוע בכינויו אלכסנדר הגדול – מנהיג, מצביא וכובש, מלך האימפריה הגדולה ביותר שנראתה אי פעם בעת העתיקה

רקע
אלכסנדר הגדול היה מלך מקדוניה ופרס, הוא כבש גם חלקים מאסיה והודו, הגיע גם לישראל וכבש את עזה, היה מלך גם במצרים, אלכסנדריה היא עיר שקרא על שמו. הוא נולד בפלה, מקדוניה בשנת 356 לפני הספירה, למלך פיליפ השני והמלכה אולימפיאס, אם כי האגדה מספרת כי אלכסנדר היה בנו של זאוס, מלך האלים היוונים.  

בגיל שתים עשרה, אילף סוס אימתני בעל מזג רע, העונה לשם בוקפאלוס, בכך הוכיח את אומץ ליבו, והסוס הפך למלווהו הנאמן בקרבות לשנים רבות לאחר מכן. בגיל שש-עשרה, הוביל צבא לאזור שנאמר עליו שהוא בלתי ניתן לכיבוש, וכבש אותו. אלכסנדר למד לקרוא, לרכב ולצוד. אריסטו (לפני שהפך לאחד מגדולי הפילוסופים) הובא כדי ללמדו, ויחד למדו עד שהגיע אלכסנדר לגיל 16. בגיל עשרים, לאחר שאביו נרצח, הפך למלך במקומו והרג את כל מתנגדיו לפני שיוכלו לנסות למרוד בו ולהדיחו מהשלטון. אלכסנדר מוקדון מת בשנת 323 לפני הספירה בבבל כשהוא כבן 33 בלבד.

מטבעות כסף מתקופת אלכסנדר מוקדון
שני מטבעות כסף נמצאו בישראל. המטבעות, בני כ-2,300 שנה, נמצאו במערת נטיפים בצפון בשנת 2015. מטבעות אלה הוטבעו בתקופת אלכסנדר מוקדון, על המטבע מופיע אלכסנדר כהרקולס עטוף בעורו של אריה מצד אחד. ההשוואה להרקולס – חצי האל חצי בן האנוש, בנו של זאוס מדגישה את מעמדו הרם של אלכסנדר על דפי ההיסטוריה. מצידו השני של המטבע נמצא זאוס, מלך האלים היווניים, יושב על כס כשבידו האחת שרביט ועל כף ידו השנייה עומד נשר (שתי התמונות הן צילומי מסך מסרטון כתבה של כאן 11 ביוטיוב).

אלכסנדר עטוף בעור אריה (כמו הרקולס)
זאוס מלך האלים

לוחם על סוס
בכיכר מקדוניה, בעיר סקופג'ה – עיר הבירה של מקדוניה הצפונית, ישנו פסל של אלכסנדר על סוסו, כשהוא מורם על פלטפורמה בגובה עשרים וארבעה מטרים. זוהי אנדרטה ומזרקה שנבנתה בשנת 2014 לזכרו של אלכסנדר מוקדון.

פסל דומה ניתן למצוא בסלוניקי, נבנה על ידי אווגלוס מוסטאקאס (Evaggelos Moustakas) בשנת 1973, מציג את אלכסנדר על סוסו. הפסל בגובה שישה מטרים. סוסו של אלכסנדר נראה מוכן לקרב, ופני אלכסנדר אל המזרח. מאחורי הפסל ניתן לראות חמישה מגנים על חניתות, על המגנים חרוטים: נחש, גורגון מדוזה (דמות מהמיתולוגיה היוונית- אחת הגורגונות), אריה, שור ובז. המגנים והחניתות מהווים סימבוליזם לצבאו של אלכסנדר.

סרקופג אלכסנדר
אין מדובר בסרקופג (מעין קופסה שלעיתים מוצגת מעל הקרקע אך ניתנת לקבורה) של אלכסנדר עצמו, אלא בסרקופג מהמאה הרביעית שהתגלה בנקרופוליס (בית קברות), ליד צידון בלבנון. הקשר לאלכסנדר הוא העיטורים בשיש ממנו עשוי הסרקופג. העיטורים מורמים מעל לשיש, ומציגים את חוויותיו של אלכסנדר. אחד מצדדיו מציג את אלכסנדר רוכב על סוסו בקרב באיסוס, נלחם בפרסים. צד אחר שלו, מציג את אלכסנדר צד אריות עם הפרסים והמקדונים. מבנה הסרקופג בסגנון מקדש יווני. הסרקופג מוצג במוזיאון הארכיאולוגי באינסטנבול.

פסיפס אלכסנדר
הפסיפס התגלה בפומפיי ומתוארך לשנת 100 לפני הספירה. בפסיפס מוצג הקרב בין אלכסנדר הגדול למלך פרס, דריווש השלישי (קרב איסוס בשנת 333 לפני הספירה). גודלו 5.83 על 3.13 מטרים, והוא מורכב מכמיליון אבני פסיפס. בקרב היסטוריונים ישנה מחלוקת אם מתואר בפסיפס קרב איסוס, או קרב גאוגמלה (331 לפני הספירה) בו ניסה אלכסנדר לתפוס את דרייווש. הפסיפס לא נשתמר כולו, אך ניתן לזהות בקלות את אלכסנדר עם שיריונו המוכר שעליו מוצג ראש המדוזה – אחת הגורגונות, ואת דרייווש במרכבתו. הפסיפס התגלה בשנת 1831 בבית פאן בפומפיי, ובשנת 1843 הועבר לנאפולי ומוצג במוזאון הארכיאולוגי במקום.

אי אפשר לדבר על אלכסנדר הגדול מבלי לדבר על מסע קבורתו והמחלוקת בדבר. אלכסנדר מת בבבל, ולאחר וויכוחים רבים בין יורשיו ויועציו הוחלט שגופתו תועבר למוקדון. לאחר שגופתו נחנטה, היא הוכנסה לסרקופג עשוי זהב, את הסרקופג הכניסו לארון עשוי עץ מצופה זהב, והכל כוסה בארגמן. את הארון העלו על מרכבה, והמרכבה יצאה לדרך למוקדון.

אך מרכבת הקבורה של אלכסנדר לא הגיעה ליעדה. היא נחטפה בדרך על ידי שליט מצריים, תלמי אשר העבירה לממפיס. האגדה מספרת שיורשו, תלמי השני העביר את המרכבה לאלכסנדריה וקבר את אלכסנדר שם. מסופר כי תלמי הרביעי בנה מאוזולאום מפואר – מבנה קבורה וסגידה – לזכרו של אלכסנדר.
עוד מסופר כי תלמי העשירי שהיה זקוק לכספים התיך את הסרקופג המוזהב, והחליפו באחד פשוט יותר העשוי אלבסטר או זכוכית.  
צונמי ורעידות אדמה הטביעו והרסו את אלכסנדריה העתיקה והביאו לכך שארונו של אלכסנדר הגדול לא נמצא עד היום.

אלה רק חלק מהעתיקות המספרות את סיפורו של המצביא הגדול, אלכסנדר מוקדון. אך הן נותנות טעימה יפיפייה מחייו ומלחמותיו של מצביא כריזמטי, מלכותי בעל מעמד המשתווה לכמעט אל, שכבש חלקים נרחבים מהעולם.   

עוד כתבות

כתיבת תגובה