מאהל הקנאביס: "עצוב שאנחנו צריכים להילחם על מה שאנחנו אמורים לקבל"

כתבה: שני שרמן / ערך אביה כהן

רפורמת הקנאביס הובילה למחאה של מטופלים ולמאבק האישי של נועה קובלסקי, אשר צורכת קנאביס על מנת שיקל על הכאב שאיתו היא מתמודדת בעקבות פציעה. "לפני התאונה לא ידעתי מה זה"

את נועה פגשתי במשרד של אגודת הסטודנטים באוניברסיטת אריאל. נראה שהיא אישה מאוד עסוקה. היא ארגנה יריד של אגודת הסטודנטים לכבוד יום העלאת המודעות לנגישות בקרב נכים. אנשים נכנסו ויצאו מהמשרד שאלו אותה תוך כדי שאלות הקשורות בהקמת אותו היום בעוד הפלאפון שלה הוצף הודעות של מטופלי קנאביס רפואי ואנשים הלוקחים חלק במאבק על הרפורמה החדשה.

נועה קובלסקי (37) היא אחת ממובילי מחאת הקנאביס הרפואי. ב-2011 עבדה נועה בחברת "רעיונית" בתור מנהלת קשרי לקוחות, העבודה הטובה שעשתה לא נעלמה מעיני הממונים עליה שהחליטו לתת לה קידום ולהעלות לה את המשכורת. דווקא אז, כשהיה נראה שהיא "על הגל" וצועדת בכיוון הנכון, נועה נפלה במדרגות של הבניין וקרעה את הרצועה ברגל. אמנם הרצועה ברגל תוקנה, אך תופעות הלוואי של אותה תאונה מלוות אותה עד עצם היום הזה. כדי להחלים היא נטלה סטרואידים ותרופות, וכשראו שזה לא עוזר עשו לה ניתוח שגרם לפגיעה עצבית.

היא גדלה בפתח תקווה וחזרה בעקבות הפציעה לבית הוריה שם היא גרה עד היום. נועה הייתה מכורה לתרופות שמטרתן להפחית את הכאב. היא נטלה 9 סוגים של תרופות מסוג פריקוסט ומדבקות פנטה. לאחר תקופה של סבל וייסורים היא גילתה את הקנאביס הרפואי שלדבריה שינה לה את החיים.

"אם לא הייתי צריכה את הקנאביס הרפואי לא הייתי לוקחת אותו בכלל. עד לפני התאונה לא ידעתי מה זה קנאביס, עכשיו אני ממליצה לכל מי שקשה לו לישון כי הוא סובל מכאבים שייקח".

אז אני מבינה שבעקבות התאונה התחלת להשתמש בקנאביס רפואי. מה גרם לך בעצם להקים את מאהל המחאה?
"בשתי מילים: הרפורמה החדשה".

הרפורמה החדשה היא למעשה תקנה חדשה, שהיוזם שלה הוא יובל לנדפשט, ראש יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות. הרפורמה בעצם שינתה את חוקי המשחק. אם עד היום מטופלים קיבלו מרשם עם מינון של קנאביס והלכו למגדל אשר סיפק להם את הזן לו הם זקוקים, מעכשיו ואילך הספקים הם החברות הגדולות של יצור הקנאביס, הנמכר ברשתות ה"סופר פארם" השונות והמינונים למעשה נמדדים בגרמים של חומר פעיל ולא בכמות הצמח. לטענת יובל לנדפשט זה הרבה יותר יעיל. מעבר לשינוי של הספקים חלה עלייה של המחירים, וישנם גורמים בשוק המעריכים שהמחיר יעלה מ-370 שקלים ל-800 שקלים לכמות של ארבעים גרם קנאביס.

מה לדעתך הם ניסו לעשות ברפורמה?
"שזה יהיה יותר זמין. הבעיה שזה לא מה שקורה בפועל, המחירים עלו משמעותית ולי לצורך העניין החומר עלה 370 לפני הרפורמה והיום הוא מגיע לכמעט 1,500 שקלים. יש אנשים שמשלמים 2,800 ואפילו 3,000 שקלים בהתאם לזן ולכמות. בסופר פארם מספקים כמות מסוימת של חומר, שלא תואמת את כמות הצריכה של המטופלים, וזה לא החומר שלו המטופלים באמת זקוקים לו".

"תראי מה יש לי בבטן", היא אומרת ומציגה לי נגעי עור עגולים בצבע שחור, תוצאת לוואי של החומר בו היא משתמשת לאחרונה".

ספרי לי על המאבק
"הבנתי שצריך לעשות פה משהו שעדיין לא נעשה במדינה בנושא הזה משום שאנחנו לא מקבלים את המענה והתרופה שלה אנו זקוקים – קנאביס המתאים לצרכים שלנו המטופלים".

נועה הקימה ביחד עם בר יעקב, מטופל גם הוא בקנאביס, מחאת אוהלים בראש העין. יומיים קודם לכן הם הכירו והבינו שהם צריכים להילחם ברפורמה. הם הקימו סוכה קטנה ובן אדם שהכירו שגר בסמוך למחאה הביא להם סוכה גדולה יותר. השוטרים הגיעו ופירקו להם את הסוכה ויום לאחר מכן הם קיבלו אישורים. המאהל אשר הוקם בתאריך 9.10.19 קיים עד היום, והוא נמצא בראש העין שם גר יו"ר הקנאביס הרפואי.

כמה אנשים יש כיום במחאה?
"בהתחלה הגיעו מעל לשישים איש, עם הזמן הכמות הלכה ופחתה. בלילה ישנים במאהל כל פעם שבעה אנשים בממוצע כאשר אני ועוד שניים נמצאים באופן יום יומי והארבע האחרים מתחלפים כל הזמן".

מה לדעתך גרם לירידה בכמות האנשים המגיעים לתמוך במחאה?
"קשה להם לצאת מהבית בגלל שהם לא מקבלים את המינון לו הם זקוקים ויש גם המון משחקי אגו, הרבה מטופלים רוצים בטובתם האישית, בלגליזציה במקום לראות את המטרה. אין מספיק תמיכה למחאה וזה מקשה עלינו לפעול. דבר נוסף המקשה עלינו לפעול הוא שההוצאות הכספיות הכרוכות במאבק הן גבוהות אף על פי שיש הרבה אנשים שתורמים שמיכות, אוכל וציוד לחימום ואנחנו זוכים להמון תמיכה בקרב תושבי ראש העין".

מה הדד ליין לסיום המאבק?
"הדד ליין היחיד הוא ברגע שיאשרו לנו את הקנאביס הרפואי".

את רואה שהמאבק מקדם דברים?
"למדנו דרך חדשה, אנחנו באים עם מגפון מחוץ לחברה ואומרים להם ככה: 'מנכ"ל חברת _____ בוקר טוב אנחנו מטופלי קנאביס רפואי'. אחרי שתי דקות שני אנשים יוצאים אלינו החוצה וקוראים לנו לבוא לדבר עם המנכ"ל. אם זה ככה נעבור כל חברה ונשב שם עד שמנכ"ל החברה יסכים לעשות שינוי, כי אם לא אני לא אצא מהחברה. כמו שאני לא אקום מהמאהל עד שאני לא אקבל את מה שאני רוצה".

המאבק מסוקר בתקשורת?
"גיא לרר וגדי ויסלרצ'קי מסקרים הרבה את המחאה. בעוד כשבוע מישהו מרדיו אשדוד אמור להגיע למחאה ויונית לוי דיברה בחדשות על המחירים ועל חולי האפילפסיה אבל לא דיברה על המאבק. כל הזמן מנסים להשתיק אותנו, אנחנו מפרסמים ברשתות החברתיות, מדווחים עלינו ואף סוגרים לנו חשבונות פייסבוק ולמרות הכול אנחנו יוצרים רעש ולאט לאט מצליחים להגיע לעוד ועוד אנשים ומטופלים. לא כמו שהיינו רוצים כמובן".

איך הקנאביס הרפואי עוזר לך באופן אישי ביום יום?
"אני ישנה בלילה מה שלא קרה במשך 4 שנים מאז התאונה".

נותנים לך מענה מבחינה רפואית?
"שום טיפול שנתנו לי לא עוזר, הטיפולים גרמו לי להעלות 80 קילו, ביקשתי הידרותרפיה ולא נתנו לי ורק אחרי הרבה זמן שביקשתי טיפולים פסיכולוגיים קיבלתי אתם".

לנועה חשוב לנפץ את הסטיגמה שאומרת שמי שמשתמש בסמים קלים ישתמש גם בסמים קשים. היא בסך הכל רוצה לישון טוב בלילה, שלא יכאבו לה הרגליים והגב. היא רוצה ללכת לעבודה ולהתנהל כמו כל בן אדם נורמטיבי. הרופא אמר לה שהיא יכולה לעבוד שש שעות בשבוע ורוב קצבת הנכות שלה הולכת היום לקנאביס רפואי בעקבות הרפורמה. כך היא מצאה את עצמה בגיל 37 חוזרת לבית הוריה מחוסר ברירה. "עצוב שאנחנו צריכים להילחם על מה שאנחנו אמורים לקבל", היא מסכמת.

עוד כתבות

כתיבת תגובה