כלכלת קורונה: איך לשרוד את המשבר ולא לצאת עם כיס ריק לגמרי

בעקבות הקורונה עולה השאלה איך נשרוד כשלהרבה מאיתנו אין הכנסה? הנה כמה טיפים לקניות בסופר שעשויים לחסוך לכם מאות שקלים – ותשובה לשאלה אם זה הזמן הנכון להיכנס לשוק ההון

כתבה: שלם אריאלי / ערכה: כנרת גואטה

הקורונה איתנו כבר הרבה זמן, ואת הקשיים הכלכליים שהיא הביאה איתה כולנו כבר מכירים. השנה החדשה שהתחילה לפני רגע היא הזדמנות להתחלה חדשה בתחום הפיננסי. כסף יכול להיראות עניין מלחיץ ומעיק, אבל אם רק לומדים ומתנהלים בצורה מסודרת, זה יכול להיראות אחרת.

שני בעלי מקצוע מהתחום נותנים טיפים איך להתנהל נכון, להצליח לשרוד כלכלית ואפילו להרוויח. וזה נכון לא רק לקורונה, אלא לחיים בכלל.

נתחיל מנושא שגרתי, עם הטיפים של עטרת גוטליב איך לקנות נכון בסופר. עטרת היא יועצת שיווקית לעסקים, ובעלת קורס אונליין להתנהלות כלכלית נכונה בשם "חיים בפלוס".

מבצע | בסופר יש תמיד המון מבצעים. איך נדע מה משתלם באמת ומה רק יגרום לנו לקנות יותר ממה שתכננו? כשאנחנו רואים מוצר במבצע צריך לשים לב מה המחיר של המוצר הבודד ואז לעשות חישוב כמה המבצע חוסך לנו. אם תכננו לקנות חבילת קמח אחת והמבצע חוסך שני שקלים, אבל בשבילו צריך לקנות מינימום ארבע חבילות – ובעצם להוציא מהכיס הרבה יותר כסף ממה שתכננתי – זה לא משתלם!

מחיר | למה חשוב לבדוק את המחיר? כי לא בכל מחיר שווה לנו לקנות את המוצר. אם נבדוק את המחיר לפני שנכניס לעגלה אולי נגלה שהוא עולה פי כמה מהמחיר הרגיל למוצר כזה והגיוני שנחליט לוותר או לחפש אותו במקום אחר. יכול להיות שנחליט גם כן לקנות אותו, אבל חשוב לבדוק כי לא בכל מחיר כל מוצר שווה לנו.

רשימה | אם נצא לקניות בלי רשימה נמצא את עצמנו מדלגים בין המדפים ומכניסים עשרות מוצרים מיותרים לעגלה שלנו. זה נכון שבכל מה שנקנה נוכל להשתמש, אבל יש כל כך הרבה דברים מיותרים שאנחנו יכולים להסתדר מצוין בלעדיהם! רשימה חוסכת מאות שקלים.

השוואה | לכל מוצר יש כמה חברות שמייצרות אותו. בחלק מהמוצרים באמת יש הבדל באיכות בין מוצר למוצר, אבל ברוב המוצרים ההבדל היחיד הוא המחיר. לכן לפני שלוקחים מהמדף את המוצר של המותג המוכר, תעצרו רגע לראות אם יש מוצר דומה במחיר נמוך יותר.

ומהיומיום – לעתיד. אם אתם בעניין של השקעות כספיות, כדאי לקרוא את הדברים של הלל בש – מנהל סיכונים פיננסיים בחברת סמארט אופשנס בע"מ, ומרצה מקצועי במרכז האקדמי לב ובאוניברסיטת בר אילן.

"המצב כיום כולל הרבה חוסר וודאות אודות העתיד. החדשות הטובות הן שמדובר בתהליך כואב ולא נעים, אבל בסופו נוכל לצאת עם כלכלות חזקות יותר, יעילות יותר וטובות יותר. שוק ההון הגדול בעולם קרס בתחילת המשבר, אך מאז עולה ועולה בגאות גדולה ומרשימה. אבל מה יעשו המשקיעים הנבוכים הישראליים, שיש להם כעת חסכונות ושוקלים כניסה לשוק ההון? מצד אחד לא רוצים לפספס את החגיגה, ומצד שני מחירי המניות מאוד גבוהים ויש חשש שאנו לפני ירידות שערים חדות.

לרוב, ההמלצה המקצועית היא להתאים את מבנה ההשקעה לאופי הייחודי של המשקיעים, אבל הפעם אפתיע ואתן עצה שמתאימה לכולם – להמתין. כן, אנו בתקופה של חוסר וודאות גדולה, תמיד יש חוסר וודאות גדולה בהשקעות, אבל הפעם יש תאריך תפוגה לחלק גדול מחוסר הוודאות שבשווקים הפיננסיים.

"על מה אני מדבר? על עוד חודש-חודשיים! זה המועד שבו נדע מה מדיניות נשיא ארצות הברית הנבחר, האם החיסון אפקטיבי, והאם מחזוריות הסגרים היא לטווח ארוך או לטווח ארוך מאוד. בשונה מהמצב הרגיל, יש מועד שבו נקבל תשובות ממשיות לשאלות מהותיות, שישפיעו בצורה ניכרת על שוק ההון. ולכן העצה המאוד ייחודית לתקופה זו היא – להמתין קצת. לשים את הכסף בפיקדון בנקאי לטווח קצר; עם ריבית מזערית שתוכל במקרה הטוב לקנות לכם כוס קפה, או אולי גם סנדוויץ'.

למדנו איך לקנות בצורה נכונה וחסכונית ומה כדאי לנו לעשות כרגע עם הכסף שאנחנו רוצים להשקיע, ומי יודע, אולי עוד יש לנו סיכוי לצאת מהתקופה הזאת עם קצת כסף בכיס.

עוד כתבות

כתיבת תגובה