הלוחמים הישראלים שמטיילים ומתנדבים בעולם

מאת מיכל קרטן

עמותת "לוחמים ללא גבולות" מגייסת את התרמילאים הישראלים להתנדבות הומניטרית במסגרת הטיול הגדול שאחרי הצבא. "משמעות אדירה לנו כיהודים, ישראלים ובני אדם"

ישנן עשרות עמותות בישראל, חלקן מוכרות יותר וחלקן פחות. תרשו לי לחשוף אתכם לעמותה חדשה יחסית – "לוחמים ללא גבולות". השם של העמותה מעורר בדרך כלל תהייה לגבי מטרתה, ואף שאלו אותי לא פעם אם אנחנו עובדים יחד עם סופרמן וחבריו. התשובה שלי הייתה תמיד חיובית, מכיוון שלדעתי המתנדבים ומנכ"ל העמותה הם גיבורי-על אמיתיים.

עמותת "לוחמים ללא גבולות" שבה לקחתי חלק בדצמבר 2015 היא עמותה ישראלית ציונית הפועלת למנף את התשתית העצומה של עשרות אלפי תרמילאים ישראלים בוגרי צבא המטיילים במדינות העולם השלישי לטובת התנדבות הומניטרית כחול-לבן במדינות אלו כחלק מ"הטיול הגדול". העמותה הוקמה בשנת 2013 על-ידי שלושה קצינים בוגרי יחידת דובדבן שטיילו במזרח הרחוק ונחשפו לכמות הבלתי נתפסת של ישראלים המטיילת במדינות העולם השלישי – כמות הנאמדת בכ-450 אלף תרמילאים מדי עשור. המחשבה הייתה כי אם נשכיל למנף תשתית עצומה זו נוכל לעשות המון טוב וגם להציג את פניה היפות והאמיתיות של ישראל ובוגרי צה"ל בעולם.


חברי המשלחת

עם החזון הגדול הזה – הם יצאו לדרך ומאז מדי שנה מתווספות מדינות חדשות לרשימה של העמותה. אליה מגיעים המתנדבים המסורים ומפיצים טוב בקרב ילדים והורים בשכונות מצוקה באותה מדינה.

כל משלחת נקראת על שם של חייל שנהרג במסגרת פעילות צבאית. אני יצאתי בדצמבר 2015 למשלחת של "צוות עוז" לבואנוס איירס, ארגנטינה, שהייתה הראשונה שפעלה בשכונת העוני והפשע סאן מיגל.

במשך שבועיים העבירה המשלחת תכנים חינוכיים לילדי השכונה בכנסייה השכונתית ולימדה אותם חשבון, אנגלית, אומנות ואפילו ידע בסיסי בהיגיינה. הישראלים היו גם מי שלימדו את הילדים שכדור הארץ הוא עגול – והייתם צריכים להיות שם כדי לראות את ההלם על פניהם.


הכנסייה השכונתית

המתנדבים החלו את התשתיות לבניית חדר אוכל משותף לילדים בשכונה בשנת 2015. אחד מעקרונות העשייה של העמותה הוא המשכיות ולכן כל מחזור התנדבות מתנדב עם אותם הילדים שאיתם התנדבו גם המחזורים הקודמים, וכך אנו יוצרים עשייה משמעותית יותר ובעלת ערך רב יותר. במשלחת האחרונה לבואנוס איירס בנובמבר 2017 המשיכו הצעירים את מה שאנחנו התחלנו וסיימו את בניית חדר האוכל של ילדי השכונה.

 

 

 

 

 

 

 

 

צביעת חדר האוכל

חלק חשוב ומשמעותי היה ייצוג מדינת ישראל מול ערוצי חדשות בעולם. במהלך ההתנדבות הגיעו לסקר אותנו ערוצים מהרבה מדינות בדרום אמריקה. ברור שכאשר חיילים משוחררים מצה"ל מתנדבים בחו"ל, ישראל נראית באור חיובי.

העמותה פעלה עד כה בריו דה ז'נרו, בואנוס איירס, קטמנדו, גואטמלה, גונדר באתיופיה, קייפטאון ומומבאי – וכל זה בשלוש שנים. בכל שנה ושנה מצטרפות לרשימה ערים נוספות. חשוב להכיר ולקחת חלק בפרויקט הנפלא הזה בכל דרך אפשרית. וכמו שאמר נשיא העמותה, אלוף במיל' אליעזר שקדי, "לעשייה של 'לוחמים ללא גבולות' יש משמעות אדירה לנו כיהודים, לנו כישראלים, ויותר מכל לנו כבני אדם".

עוד כתבות

כתיבת תגובה