הקלפי בבית שמש. צילום: אחיה לייבו

"הייתי במיטה כבר, לא רציתי להצביע. ואז קרובת משפחה התקשרה ואמרה שהמצב חמור"

ביקור בקלפי בבית ספר לוין בבית שמש מלמד, אולי, מה השתנה בבחירות 2021: הפיצול בימין, הסקרים שניבאו את עלייתו של לפיד וההסתמכות על אפליקציות לעידוד הצבעה שהכזיבו ברגע האמת

מאת אחיה לייבו

1. "אתה יודע, זה מאוד משתנה… כמו שיש בחירות כל שנייה", כך הסבירה ר' ביציאה מהקלפי מדוע הצביעה לימינה לאחר שבמערכות הבחירות הקודמות הצביעה למפלגות שמאל. וזה אולי אחד ההסברים לתוצאות המפתיעות של הבחירות.

הקלפי בבית שמש. צילום: אחיה לייבו

ר' הצביעה בקלפי שבמתחם קלפיות שבבית ספר לוין בבית שמש. לדברי המתווכת רבקי ויספיש, למרות הדימוי של בית שמש כעיר חרדית, בשכונות המצביעות במתחם ישנם יחסית מעט חרדים ואופי האוכלוסייה מגוון מאוד. כך שלפי מתחם הקלפיות זה ניתן לראות הסברים לתוצאות הבחירות המפתיעות.

הגיוון שבשכונה נוכח גם בתגובות המצביעים שהגיעו להצביע במתחם. אחת המצביעות שנכנסה למתחם הקלפיות סיננה לחברתה: "תאמיני לי, הבחירות האלה קללה. רק בגלל שהמשפחה הכריחה באתי לבחור, פעם הבאה לא אגיע להצביע". דברים ברוח זאת נשמעו מפי הרבה מצביעים שהגיעו להצביע במתחם הקלפיות. גם דברים ברוח שונה נשמעו וכך אמר מצביע לאחר שיצא מהקלפי :"וה' יעשה הטוב בעיניו". מצביעה חרדית אמרה לילדיה הקטנים ביציאה מהקלפי: "ילדים, אתם יודעים, קיימנו מצווה עכשיו". הילדים שאלו בתמימות: "איזו מצווה?" והאמא ענתה: "קיימנו מצווה לשמוע בקול דברי חכמים".

צילום: אחיה לייבו

במתחם לא היה עומס, למרות גידול במספר בעלי זכות ההצבעה. ברחוב ליד הקלפי עברו כלי רכב שכרזו לצאת להצביע. אחד מהם היה רכב שמיועד להכנסת ס"ת.

אך  שעתיים לפני סגירת הקלפיות כבר החלו להגיע מצביעים רבים שהמשותף להם –  פרופסור קמיל פוקס. אחד מהם אמר: "אני רואה טלוויזיה כל היום, קמיל פוקס אמר שהמדגם מכריע לטובת יאיר לפיד, לא רציתי לבוא ולהצביע אבל בגלל מה שאמר באתי להצביע". מצביעה נוספת שהייתה לבושה בפיג'מה אמרה: "הייתי במיטה כבר, לא רציתי לבוא להצביע, אבל קרובת משפחה התקשרה ואמרה שהמצב חמור ואיך אני מעזה לא לבוא – אז באתי". 

בשעה 22:00 הגיעו תוצאות המדגמים. רבים הוכו בתדהמה לאור מספר המנדטים הגבוה מהמצופה שקיבלו מפלגת הציונות הדתית ומפלגת כחול לבן ולירידה הדרסטית במספר הקולות שקיבל הליכוד לעומת בחירות הקודמות. התוצאות הראו גם כי המפלגות החרדיות שמרו על כוחם אבל ירדו במספר הקולות שקיבלו ולא גדלו למרות הגידול הטבעי. גם בקלפיות שבבית ספר לוין נרשם שינוי כאשר הציונות הדתית הגדילה את כוחה והליכוד נחלש משמעותית בקלפיות אלו, והמפלגות החרדיות נחלשו גם כן.

הקלפי בבית שמש

אבל פעילי השטח לא הופתעו. חבר מועצת העיר בית שמש מטעם מפלגת הציונות הדתית, ישראל מנדלסון, אומר: "זו הפתעה, אבל ציפיתי להצלחה. כמי שמכיר את האוכלוסיות בבית שמש, יש פה קודם כל ציונות דתית שבסופו של דבר אומרת שבחלק יחסי מהם שהם רוצים שסמוטריץ' ימשיך את הבית היהודי, וגם חסידות חב"ד שבעיר תמכה בו ברובה. וגם חרדים". ח"כ משה ארבל מש"ס: "הנתונים לא לפניי, אבל יש כמה פרמטרים שגרמו לירידה. אחד מהם הוא שהיו מצביעים רבים שבעיקרון הם מצביעי ש"ס שחששו מאוד שסמוטריץ' לא עובר את אחוז החסימה". 

גם הפעילים ביום הבחירות לא הופתעו. כבר בשעות הבוקר המוקדמות קרסה תוכנת האלקטור – תוכנה  שבעזרתה משקיפי הקלפי של הליכוד, הציונות הדתית וש"ס  (בנפרד) הזינו מי הגיע להצביע ומי לא. גם תוכנת קלפי – תוכנה חדשה יחסית שהוכנסה לדיווח במפלגת הליכוד בלבד  קרסה בשעה 7:05.

2. התוכנות לעידוד הצבעה: קריסת אפליקציית אלקטור השפיעה גם על יכולות המפלגות האחרות שהשתמשו באפליקציה והתסנכרנו בנתונים על מנת למקסם קולות.  מנכ"ל מפלגת הציונות הדתית, יהודה ולד, התייחס לכך ואמר: "מבחינתי, לא מיקסמנו את כל האפשריות ביום הבחירות מהבחינה של אינדיקציות מהקלפיות כי לא היה מידע רחב ואמין בכל רגע נתון מי הגיע להצביע ומי לא וממילא יכולת ההמרצה שלנו הייתה פחות טובה. דבר זה נבע מכך שהיו מורכבויות שונות בהזנת הנתונים של הליכוד ביום הבחירות מה שגרם לכך שהיו חלקים ביום שבהם היה סנכרון בין הנתונים והיו חלקים שלא  היה".

ברמה העירונית, תקלה זאת לא הפריעה לסניפים המקומיים לפעול, אומר חבר המועצה מנדלסון: "קצת אחרי  שעות הבוקר האפליקציה עבדה בצורה די טובה אבל העבודה לא התחילה באפליקציה, וזה לא השפיע כי בסופו של דבר כל אחד ידע מה העבודה שלו – הייתה לו רשימת אנשי קשר בטלפון שלקח עליהם אחריות. האפליקציה הייתה רק בונוס אבל כל אחד ידע את תפקידו וזה לא באמת שינה משהו הקריסה ברמת השטח הסניפי". עמדה שונה אומר יו"ר מטה הליכוד בבית שמש, משה שטרית: "אני חסיד גדול של תוכנות להמרצת מצביעים, אבל כאן בגלל בעיות בתוכנה שממנה סבלה הליכוד ומפלגות אחרות במחנה הלאומי אז לתוכנה לא הייתה משמעות כי לא הייתה יכולת לעובדי הקלפיות לדווח בזמן אמת מי הצביע ומי לא  דבר שגרם לכך שלא ידענו מי הצביע ומי לא, ולהערכתי אם התוכנה הייתה עובדת אז בעבודה נכונה היינו מביאים את שני המנדטים שבגללם כל הסיפור הזה הסתבך". גם חבר מועצה ישראל סילברסטין ויו"ר מטה יהדות התורה התייחס לתוצאה של יהדות התורה בעיר – ירידה של 200 קולות: "מבחינתי זה הישג, כי למרות אחוז ההצבעה הנמוך, החרד"לים והחב"דניקים שמצאו בית במפלגת הציונות הדתית והצביעו בעבר למפלגה, הטיימינג של ערב פסח  והשינוי שבשיטת עבודת המטה עקב הקורונה עדיין ירדנו רק ב-200 קולות בעיר בית שמש, ולפי המאגר נתונים שאני מחזיק בידי – של דגל התורה – הגענו למיצוי גבוה של המצביעים". 

3. מי אשם? ומתי קרס? לאחר יום הבחירות היו גורמים בליכוד שתקפו את ח"כ קרעי שהיה אחראי על יום הבחירות על כך שהעדיף תוכנה אחרת לדיווחי ההצבעות מאשר אלקטור, תוכנה חדשה שקרסה וזאת לעומת אלקטור שלא קרסה לאורך רוב היום. ח"כ קרעי טען כי אלקטור קרסה והוא לא התעסק בתוכנות אלא בניתוח הנתונים שלהן. גם  ח"כ מארק שהייתה אחראית על אזור בית שמש אמרה: "לא הייתי אחראית על האלקטור אבל קיבלנו דיווחים לאורך כל היום מהקלפיות שהייתי אחראית עליהם שיש בעיות בהזנת הנתונים". היא הוסיפה הערה מעניינת: "אני מסתובבת בארץ ורואה את כל עם ישראל  חוגג בלי עין הרע, והם היו צריכים לבוא לקלפי ולהודות לבנימין נתניהו אבל הכרת הטוב לצערנו זה לא משהו שהעם חזק בו". למרות דברים אלו על קריסת האלקטור, אחראית אלקטור באחד מסניפי הליכוד שבארץ אמרה כי "חד משמעית האלקטור עבד, אומנם היו נפילות פה ושם ובבוקר הייתה בעיה אבל למשך כל היום הוא עבד ונתן ניתוחי מצביעים".  

 אז מהן הסיבות לשינויים המפתיעים שבתוצאות הבחירות הארציות?  אלקטור, מעבר לציונות הדתית או שינוי עמדות? ביקור בקלפיות בבית שמש אולי עונה על השאלות הללו.

עוד כתבות

כתיבת תגובה