"הדור שלי תמיד יזכור איפה הוא היה כשביידן ניצח"

כתב: אליאב לייכטר עריכה: מאיה כהן.

"העיר נראתה שונה ממה שאני מכירה", מספרת אילנה על יום הבחירות לנשיאות שאותו בילתה בפילדלפיה. אסתר מאילינוי: "בספירת הקולות אני וחבריי פשוט עצרנו את הנשימה". צעירים מארה"ב מספרים על הרגעים מורטי העצבים בבחירות 2020 – ועל ההקלה שאחרי ההכרעה

בחירות 2020 בארה"ב ייזכרו כקרב מותח בין המועמדים ג'ו ביידן והנשיא המכהן דונלד טראמפ. האווירה לפני יום הבוחר, כפי שתיארו בתקשורת האמריקאית, הייתה כמו הר געש בוער שמאיים להתפרץ בכל רגע ולהלהיט את הרוחות.

איך נראו הרחובות בבחירות? מה היה השיח ברשתות החברתיות? בכתבה נציג כמה נקודות מבט שונות על השאלות הללו מכמה מדינות שונות בארצות הברית.

אילנה (26), תושבת רוקוויל, מרילנד, סיפרה על ההתרחשויות באזור: "נסעתי לפילדלפיה כמה שעות לפני פתיחת הקלפיות. העיר נראתה שונה ממה שאני מכירה, היו המון כוחות משטרה בכל מטר בעיר, והיה חשש כבד למהומות והתפרעויות. החנויות חסמו את חלונות הראווה במשטחי עץ כדי להימנע מבזיזה".

"בדרכי לפילדלפיה נהג האובר שיתף אותי שכמה אנשים הרסו את חנות הוולמרט באזור", היא מספרת, "ברוקוויל המון אנשים הלכו להצביע בדואר לפני בגלל החשש מהקורונה". אילנה מספרת על אווירה טובה ותחושת שמחה על האפשרות להשפיע. ברשתות החברתיות, לעומת זאת, המצב שונה והרבה אנשים שיתפו שהם לחוצים ומודאגים. לצד זה מבינים שזה זמן חשוב מאוד בהיסטוריה להשפיע על עתידה של האומה.

נעומי (19) מניו יורק מספרת על אווירה לחוצה ועל פחד מלהסתובב ברחובות לפני הבחירות וגם בימים לאחר מכן: "יום אחרי הבחירות נשמעו רעשי אקדחים ברחובות מה שהגביר את סף החרדה והפניקה". בצד השני של העיר, בברוקלין, סאם (24) מדווח שאצלו בסביבה רגוע מאוד וממתינים בסבלנות לתוצאות הבחירות מהמדינות המתנדנדות. לדבריו, אנשים דוחים את הרעיון של מלחמת אזרחים, שאולי תבוא, מפני שרבים מבינים שיש לארה"ב מוסדות חזקים שיבלמו את האירועים. סאם מסכם שבחוץ הוא שומע אנשים אופטימיים המאמינים שהכול היה טוב.  

הבית הלבן

מקליפורניה שלושה קולות שונים מספרים על האווירה ברחובות. סופיה (29), שגרה בלוס אנג'לס, מספרת על הציפייה שהייתה ליום הבוחר לצד לחץ מפני התוצאות. "אנשים מאוד שמחו כאן שזה נגמר, והימים לאחר מכן היו בציפייה לתוצאות. בסך הכול שקט כאן".

איתן (23) מסן פרנסיסקו משתף שההמתנה לתוצאות יצרה מתח רב והמון חרדה. לפני הבחירות הייתה אווירת של כעס על הנשיא טראמפ. אדם (18) מדווח מעיר הבירה של מדינת קליפורניה, סקרמנטו: "בעיר יש המון שמרנים התומכים בטראמפ אבל לצד זה יש גם לביידן תומכים, ולכן יש מתח באוויר". הוא מספר שאנשים דיברו על כך שאם ביידן לא ייבחר, יהיו כנראה מהומות בעיר, אך לצד זה יש עדיין תחושת ביטחון ברחובות כאילו לא היה בחירות. ברשתות החברתיות המצב שונה: "כולם מפרסמים את הדעות שלהם. אי אפשר להתעלם מזה. אני מכיר חבר שפרסם בסטורי באינסטגרם שאם משהו תומך במועמד מסוים הוא לא היה יותר בקשר איתו".

אסתר (25) משיקגו שבמדינת אילינוי אומרת שכל מכריה היו בחרדה ביום הבחירות. לדבריה, מדובר במדינה ליברלית והיא הולכת בקלות לדמוקרטים: "בערב הבחירות היה מטורף בשיקגו. כולם צפו במשדרי הבחירות והייתה תחושה שהכול הפוך להיות אדום. אני וגם חבריי פשוט עצרנו את הנשימה. למוחרת התחלנו לאבד תקווה שהתוצאות יהיו כמו ב-2016".

ביום שישי, היא מספרת, הדברים כבר נראו אחרת: "ראינו שמדינה אחר מדינה הופכת להיות כחולה – כלומר עוד אלקטורים לדמוקרטים. זה מאוד רומם אותנו מאווירת הייאוש". בשבת כבר הכריזה רשת CNN שביידן ניצח והוא הנשיא הבא של אמריקה. אסתר מספרת בקול חנוק מהתרגשות: "זה מאוד משחרר ומקל לדעת שביידן הנשיא, הרבה אנשים שמחים ומאוד מתרגשים. ברמה האישית אמא שלי תמיד אומרת שהיא זוכרת איפה היא הייתה כאשר ג'ון לנון נרצח. בשביל הדור שלי זה איפה היית ששמעת שג'ו ביידן נבחר".

עוד כתבות

כתיבת תגובה