האישה הראשונה ה-46

מורה לאנגלית בתיכון, אך גם דוקטור, פעילה פוליטית, והחל מה-20 בינואר 2021, האישה הראשונה של ארצות הברית. מי את ג'יל ביידן?

כתב: עופר פרימט. ערך: אריאל כהן.

השנה – 2012, המקום – כנס בחירות של קמפיין אובמה בניו המפשייר. ג'יל ביידן, אשת סגן הנשיא דאז והנשיא הנבחר היום, הניפה באוויר את ידיה והרחיקה את זרועותיה זו מזו והכריזה: "אני ראיתי את ג'ו מקרוב", הקהל פרץ בצחוק מתגלגל. ג'יל, שלרגע לא הבינה מה שהשתמע מדבריה, עצרה לרגע, וכעבור זמן מה פרצה גם היא בצחוק.

יש בסיפור הזה כדי ללמד על אופייה של רעייתו של הנשיא ה-46 של ארה"ב ג'ו ביידן. האישה שהדפה 2 מפגינות שניסו להפריע לבעלה במהלך נאום בחירות ושהתנגדה לנוכחות צבא ארה"ב במזרח התיכון כאשת סגן נשיא במקביל לעבודתה כמורה לאנגלית בבית ספר תיכון.

הזוג הנשיאותי הכיר בפגישה עיוורת שארגן פרנק, אחיו של ג'ו. היא שנה אחרי גירושיה מביל סטיבנסון, שחקן פוטבול לשעבר, והוא שלוש שנים אחרי שאיבד את אשתו ובתו בת השנה בתאונת דרכים. "כשג'ו הופיע בפתח הבית הסתכלתי על החליפה המושלמת שלבש ונעלי העור שנעל ואמרתי לעצמי 'תודה לאל שזה רק דייט אחד'", אמרה בראיון לניו יורק טיימס. בראיון אחר למגזין ווג העידה כי עד סוף הערב היא כבר שינתה את דעתה, ואמרה לאמה: "אמא, פגשתי ג'נטלמן".

ג'ו וג'יל התאהבו במהרה, אך עדיין ג'ו נדרש לכרוע ברך חמש פעמים עד שג'יל סוף סוף אמרה "כן". הם התחתנו ב-17 ביוני 1977, ולירח הדבש לקחו את הבנים של ג'ו מנישואיו הקודמים.

את הדוקטורט שלה קיבלה ג'יל ב-2007, במהלך המירוץ לנשיאות של 2008, בו בעלה השתתף כמועמד לסגן נשיא. ג'יל דחפה את בעלה לרוץ על רקע התנגדותה למלחמה בעירק ב-2003. בראיון לוושינגטון פוסט העידה: "אני מילולית לבשתי שחור לשבוע, פשוט לא יכולתי לקבל את ההצהרה שניצחנו, הרגשתי שהדברים היו כל כך רעים, אמרתי לג'ו 'אתה חייב לשנות את זה, אתה חייב לשנות את זה'".

בקמפיין הבחירות של 2008 ובמהלך כל תקופת כהונתו של ג'ו כסגן נשיא, ג'יל הייתה בקו החזית. יחד עם מישל אובמה הן הציבו את עצמן כנשים ראשונות פעילות למכביר. אך גם במהלך התקופה הזו היא המשיכה לעבוד כמורה לאנגלית, וייצבה את עצמה כאישה הראשונה במעמד הזה שמחזיקה בעבודה.

בעקבות מות בנו של ג'ו, הוא החליט שלא לרוץ לנשיאות בשנת 2016. אך גם ב-2020, לטענת רבים לג'יל היה חלק גדול בהחלטה של ג'ו לרוץ. "היא הייתה מעין יועצת ראשית, קצת כמו היחסים שהיו בינו לבין אובמה. האדם האחרון שנשאר בחדר – זו ג'יל", כך סיפר טד קאופמן, חבר קרוב של הזוג.

ג'יל מתכננת להישאר בעבודתה כמורה גם במהלך כהונתו של הנשיא הנבחר. דבר שיהפוך אותה לראשונה שתעשה מעשה כשזה. אך במקביל היא מעידה כי היא מתכננת לקדם פעולות שנוגעות למודעות לסרטן ולמשפחות של חיילים. נראה שעוד נשמע מג'יל ביידן, אולי לא פחות משנשמע מבעלה, הנשיא ה-46 של ארצות הברית.

עוד כתבות

כתיבת תגובה