גם זה קרה השנה: סיכום 2020 – בלי מילה על הקורונה

בשנה החולפת כמעט ולא נאמרה מילה בחדשות שאינה קשורה למגפה העולמית. אז במיוחד בשבילכם, סיכום שנה זריז של כל מה שלא קשור לקורונה – מאסון המעלית ועד להפסד של טראמפ

ינואר

הצפות בערי החוף: הגשמים הרבים שהיכו בארץ הפכו את רחובות ערי החוף לנחלים שוצפים והרסניים. בתל אביב בני הזוג דין שושני וסתיו הררי ז"ל טבעו במעלית שהפכה למלכודת מוות ובנהריה מוטי בן שבת ז"ל טבע בהצפת הגעתון כשניסה לסייע למשפחה שרכבה נסחף.

עוד קרה בינואר: חיסול מפקד משמרות המהפכה של איראן קאסם סולימני, מות אגדת ה-NBA קובי בראיינט בהתרסקות מסוקו הפרטי ושחרור נעמה יששכר.

פברואר

הסלמה בדרום: חיסול של 2 מחבלים שניסו להניח מטען על ידי גדר המערכת ברצועת עזה הוביל לסבב הסלמה ראשון מאז מבצע "חגורה שחורה" בנובמבר 2019 ואחרון עד כה, עשרות רקטות נורו על יישובי הדרום וזאת כשבוע לפני הבחירות לכנסת ה-23. זה היה הסבב הראשון עם נפתלי בנט על כס שר הביטחון, אך גם הוא נגמר כמו עשרות קודמיו, בהסכם הפסקת אש עם ארגון הטרור חמאס.

עוד קרה בפברואר – ניסיון להדחת טראמפ נעצר בסנאט, ראש עיריית שדרות לשעבר אלי מויאל הולך לעולמו, ולוקסמבורג הפכה למדינה הראשונה בעולם שבה התחבורה הציבורית היא חינמית.

מרץ

הבחירות לכנסת ה-23: אחרי שתי מערכות בחירות מתישות שהסתיימו ללא הכרעה נקראו אזרחי ישראל אל הקלפי בפעם השלישית ברציפות בתקווה שהפעם היה תהיה האחרונה. ואחרי שנה וחצי בלי תיקון תקציב ואחרי כל הבלאגן – גם הפעם אין הכרעה, נו טוב, בטוח שהפעם תימצא איזה פשרה שלא תגרור אותנו שוב לקלפי.

עוד קרה במרץ – בית המשפט הבינלאומי בהאג התיר לחקור אזרחים אמריקאים בנוגע למלחמות באפגניסטן.

אפריל

נחתם ההסכם להקמת ממשלת ישראל ה-35: בשעה טובה הגיע המשבר הפוליטי לסיומו, בנימין נתניהו ובני גנץ חתמו על הסכם להקמת ממשלת אחדות כדי להעביר תקציב ולהתעסק בבעיות הכלכליות, הביטחוניות והמדיניות. לצורך כך הם הרחיבו את גודל הממשלה ל-32 משרות שר, כולל משרדים כגון: המשרד לקידום קהילתי, המשרד לשוויון חברתי, משרד הדיגיטל, משרד המים וכו'.

מאי

נפתח משפט נתניהו: לראשונה בתולדות מדינת ישראל עומד על דוכן הנאשמים ראש ממשלה מכהן. מול הרכב של שלושה שופטים ועם עדויות של לא פחות מ-333 עדים, יצטרך נתניהו להוכיח את חפותו בתיקי "1000", "2000", ו-"4000", בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים.

עוד קרה במאי –צעיר אפרו-אמריקאי נחנק למוות על ידי שוטר ומצית גל מחאות עצום ברחבי ארצות הברית, פלסטיני על הרצף האוטיסטי נורה למוות בשוגג על ידי שוטרי מג"ב, והחייל עמית בן יגאל נהרג מפגיעת אבן גדולה בראשו שזרק עליו מחבל פלסטיני במהלך פעילות מבצעית.

יוני

סין מעבירה את "חוק הביטחון הלאומי בהונג קונג" – ההפגנות בהונג קונג נגד "חוק ההסגרה" שיחייב את אזרחי האזור להיות כפופים לחוק הסיני הגיעו לשיאן בצורה רשמית. ממשלת סין העבירה חוק שיאפשר לרשויות הביטחון בהונג קונג לעצור, לחקור ולהעניש אזרחים כמעט ללא הגבלה. כמה שבועות לפני חקיקת החוק הנ"ל ראש ממשלת אנגליה בוריס ג'ונסון הכריז כי ישנו את חוקי ההגירה כך שיתאפשר לפליטים מהונג קונג להיקלט במדינה.

עוד קרה ביוני – מטוס ישראלי טס לראשונה מעל סודן, מטוס אמירתי נחת לראשונה בישראל, וליקוי חמה נראה בשמיים.

יולי

אות מערכה ללוחמי רצועת הביטחון בלבנון: חמש עשרה שנים ישב צה"ל בגבעות דרום לבנון כאשר סכנת המוות ארבה מכל כיוון, 414 חיילים ושבעה אזרחים נהרגו שם עד הנסיגה, כאשר כמעט כל יום התרחשו התקלויות עם מחבלי חיזבאללה ודומיהם. ב-7 ביולי 2020 הנחה הרמטכ"ל אביב כוכבי להקים ועדה שתבחן אפשרות להעניק אות מערכה לחיילים אשר לחמו ברצועת הביטחון.

עוד קרה ביולי – צה"ל קיצר את שירות הבנים לשנתיים וחצי, הוקם "חיל הגנת הגבולות" ונאסרה צריכת הזנות בישראל.

אוגוסט

הפיצוץ בלבנון: ברביעי באוגוסט פיצוץ עצום הרעיד את ביירות, חומר שאוחסן בתנאים רשלניים בנמל התלקח בשריפה והתנפץ בפטריה גדולה מעל שמי העיר. ההדף מהפיצוץ העיף מבנים וקירות כאילו היו קרטון, הפיצוץ הרג מאות והותיר את לבנון מרוסקת. ממשלת לבנון התפטרה מיד ועלו קולות מחאה ברחובות ביירות נגד הממשלה ונגד חיזבאללה.

עוד קרה באוגוסט – הכרזה על הסכם שלום עם איחוד האמירויות, הפיכה צבאית במאלי ומחאות ענק בבלארוס בעקבות פרסום תוצאות הבחירות.

ספטמבר

שלום היא מילה שימושית: על מדשאות הבית הלבן ישבו זה לצד זה ראש ממשלת ישראל, נשיא ארצות הברית ושר החוץ של איחוד האמירויות וחתמו על הסכם שלום יוצא דופן ששבר את חרם הליגה הערבית כלפי ישראל. בחודשים שאחרי חתימת ההסכם הזה, חתמו גם בחריין, סודאן ומרוקו על הסכמים דומים, ובעזרת השם עוד רבים ימשיכו.

עוד קרה בספטמבר – מלכה לייפר מוסגרת לאוסטרליה, בית המשפט העליון של ספרד הדיח את נשיא קטלוניה מתפקידו, וקוסובו וסרביה הכריזו כי יעבירו שתיהן את שגרירויותיהן לירושלים.

אוקטובר

מים על הירח: נאסא הגשימה את חלומותיהם של מליוני מעריצי מדע בדיוני, והודיעה כי נמצאו מים על הירח, מים אמיתיים, ראויים לשתייה. על רקע התוכניות להקים קולוניה על מאדים ולשלוח חלליות שגם ידעו לנחות חזרה בכדור הארץ, ניתן רק לומר שהעיניים שלנו נשואות למעלה, אל החלל.

נובמבר

דונאלד טראמפ, אתה מפוטר – נשיא ארה"ב מפסיד בבחירות למועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן ומודח אחרי קדנציה אחת בלבד. טראמפ היה נשיא שנוי מאוד במחלוקת שהיה ידוע בשפה בוטה, בזלזול ביריביו, בפיטורים בלתי פוסקים של אנשי ממשל ובפייק ניוז, מונח שהוא עצמו טבע. הוושינגטון פוסט פרסם ביולי האחרון שטראמפ אמר במהלך כהונתו יותר מ-10,000 שקרים, שזה הישג לא קטן בכלל. ב-20 בינואר יושבע ביידן כנשיא ארה"ב ודונלד טראמפ יחזור למגדלו.

עוד קרה בנובמבר – פיגוע ירי בווינה בו נהרגו ארבעה אזרחים, התרסקות מטוס של צה"ל בה נהרגו טייס במילואים ופרח טייס בהכשרה, חיסול ראש תוכנית הגרעין האיראנית ודני אבדיה נבחר בדראפט של ה-NBA.

דצמבר והלאה

ובכן, דצמבר זה עכשיו ומיד, ולסכם את אירועיו זה לסכם את מה שקרה בשבוע שעבר. החודש עוד לא הסתיים וכבר ישראל הספיקה לצאת לבחירות, לפתוח פרשת מוות של נער גבעות, לפתח יחסים רשמיים עם בהוטן, לעבור פיגוע טרור מזעזע, והיד עוד נטויה. בתחילת השנה החדשה נותרו לישראל הרבה דרכים פתוחות, ואם לצטט את מולאן, "דרך ארוכה עוד לפנינו".

ובעזרת ה' שניפגש בסוף 2021.

עוד כתבות

כתיבת תגובה