בחזרה לטיילור סוויפט הישנה: האלבום החדש-ישן של Fearless

כתיבה ועריכה: אליאב לייכטר

הקלטתו של אלבומה השני מחדש היא הצעד הראשון בדרך להקלטת כל ששת אלבומי האולפן של הזמרת. סוויפט משיבה מלחמה לאיש העסקים סקוטר בראון שקנה את הזכויות לשיריה ומכר אותן. איך זה נשמע? התוצאה לא נופלת מהמקור ואפילו מחזירה לימים היפים של טיילור סוויפט

טיילור סוויפט הוציאה בסוף השבוע האחרון את הגרסה המחודשת לאלבומה השני Fearless, הכולל את השירים הידועים לצד חדשים שלא נכללו באלבום מ-2008. באותה שנה הייתה סוויפט רק בת 19 ששחררה את הלהיטים Love story ו-You Belong with Me. קולה הצעיר מזכיר את התמימות של טיילור הצעירה שלא עברה קילומטראז' של מלחמות תקשורתית נגד קייטי פרי וקיינה וסט. השירים מהאלבום השני הם תזכורת לדרך הארוכה שצעדה סוויפט למעמדה כיום.

למה זמרת הפופ הייתה צריכה להקליט מחדש את הקטלוג הישן שלה? האלבום הוא הסנונית הראשונה לאלבומים נוספים שהקליטה סוויפט בעבר לחברת 'ביג מאשין רקורדס' ונמכרו לאיש העסקים סקוטר בראון שגם מנהל מוזיקאים גדולים כמו ג'סטין ביבר ואריאנה גרנדה.

העסקה עוררה זעם אצל הזמרת שהתנגדה למהלך ושיתפה בגילוי לב את עוקביה ברשתות: "במשך שנים ביקשתי והפצרתי לקבל את הזכויות על העבודה שלי. במקום זאת קיבלתי הצעה לחתום מחדש על חוזה עם ביג מאשין כך ארוויח כל תקליט מחדש עבור תקליט חדש שאקליט".

"זאת מוזיקה שכתבתי במיטה וסרטונים שחלמתי עליהם ושילמתי מהכסף שהרווחתי כאשר ניגנתי בברים ואז במועדונים, ארנות ואז באצטדיונים", כתבה סוויפט. על רכישת הקטלוג היא למדה מהתקשורת והופתעה שהדבר לא הובא לידיעתה. סוויפט טוענת שסקוטר בראון התעלל בה באמצעות קניה ווסט, שהוציא קליפ וידיאו בה נראת סויפט עירומה וברקע נשמע המילים "הפכתי את הכלבה למפורסמת", וגם ביבר שהעלה צילום מתריס נגד הזמרת ברשת האינסטגרם.

הפרשה לא מסתיימת כאן וכמו דרמה אמריקאית טובה היא ממשיכה ומפתחת כאשר סקוטר מוכר את הזכויות לשירים של סוויפט לחברת פרייבט אקוויטי עבור יותר מ-300 מיליון דולר. "זאת הפעם השנייה שהמוזיקה שלי נמכרת ללא ידיעתי", כתבה סוויפט בטוויטר. הזמרץ לא תרוויח אף לא אגורה אחת מהמהלך. בהודעה ארוכה על המהלך היא כתבה על תהליך הקלטת החומרי העבר מחדש, מה שיפחית את הערך של התקליטים הישנים.

הסאגה בין סקוטר לבין סוויפט הייתה רוויה בדם רע בין הצדדים. סקוטר כתב בחשבון האינסטגרם על איומים ממשיים עליו ועל משפחתו וניסה להציג באור שונה את הפרשה. הוא הזמין את הזמרת להידברות וקרא לה להרגיע את הרוחות הסוערות: "הופתעתי לשמוע שהרכישה שלי גרמה לכך להרבה כאב. מפגישותינו בעבר אני תמיד זוכר שהייתי מאוד מכבד ונעים".

בחזרה לאלבום החדש-ישן: יש בי קצת חלחלה מהקונספט של להקליט הכל מחדש, מפני שהמעלה המייחדת אלבום הוא הזמן שבו הוא נוצר והתקופה שבה היוצר היה בחיים. לדוגמא, היה לי מוזר לחשוב על עפרה חזה מקליטה את האלבומים של סדנת שכונת התקווה מחדש בגיל מבוגר כאשר הניחוח התימני אינו חלק ממנו וגם הבוסריות של חזה כבר איננה. קשה לי לעלות על הדעת על אומנים בינלאומיים המקלטים את היצירה שלהם מהתקופה בה הם רק התחילו לשיר והיופי של הראשוניות כבר אינו חלק מהבתים של השיר.

כבר בתחילת האלבום המחודש אפשר לשמוע משהו אחר. המילים הן אותן מילים אך הקול מעט שונה. אבל הנקודה בה נמצאת סוויפט שונה. בשיר Hey Stephen היא משתפת במחשבות מה הייתה אומרת לבחור בשם סטיבן. במהלך השיר סוויפט פוצחת בגלגול צחוק כמו באלבום הקודם ממש באותה שנייה. הצחוק כל כך מתוחכם ובוגר. וזה השוני באלבום כולו, הבשלות של הזמרת. האלבום לקוח מהעולם הרעיוני של הנערה בת ה-19 שבאפן אירוני סוויפט טענה בשיר Look what you made me do מהאלבום Reputation שהיא כבר מתה ולא אותה זמרת. עם זאת, השירים מחזירים אותנו לתקופה אחרת של סוויפט, תקופה תמימה, נעימה ואפשר להגיד נוסטלגית. היופי באלבום הוא לשמוע את הזמרת חוזרת לנערה ההיא נטולת הפחד המספרת על מחשבות וחוויות אהבה הישנות.

האלבום המקורי הוקלט כאשר סוויפט הייתה חדשה בביצה ובאמת התכוונה לטקסטים שאותם שיננה ושרה אותם מדם ליבה. עשור לאחר מכן היא כבר אישה אחרת בעלת מוניטין וחוכמה שלא היה לה כאשר שרה על אהבה והשתובבות. באלבום החדש הוסיפה כמה שירים שהיו "בכספת" ורואים אור לראשונה ומתכתבים עם הקונספט של האלבום. באופן כללי האלבום מהנה ומחזיר לרגע לתקופה תמימה ויפה.

סוויפט הוציאה בשנת 2020 שני אלבומים – Forlklore ו-Evermore – מה שמעיד יותר מכל על החריצות של הזמרת. החיים הביאו לסוויפט המון אתגרים כמו חיים באור הזרקורים, להמציא את עצמה מחדש מאלבום לאלבום וגם להקליט את הקטלוג מחדש רק בגלל האידיאל. בטקס Billboard של שנת 2019 זכתה סוויפט לזמרת העשור ואמרה בנאום הזכייה משפט שמעיד יותר מכל מיהי טיילור סוויפט: "מתי שהם מחליטים שאני לא יכולה, אני בדיוק עושה את זה".

עוד כתבות

כתיבת תגובה