אל תאכלו את הראש – תאכלו אוכל. כך תצלחו את תקופת המבחנים

תקופת המבחנים הולכת וקרבה וכך גם הלחץ והעומס גוברים. הסטודנטים מסיימים את הלימודים בשעה מאוחרת וכנראה שאין אחד שלא אמר לעצמו שהוא יכול לאכול חטיף לפנות בוקר "כי לא אכלתי כל היום". נטלי סלע, דיאטנית קלינית, מסבירה כיצד אכילה מסודרת תעזור לנו להצליח בלימודים וגם נותנת כמה טיפים לדרך

כתבה: שני בובלי // ערכה: יובל כהן

סטודנטים רבים לא מצליחים לאכול נכון בזמן הלימודים. הנשנוש במהלך ההפסקות, האוכל המחומם, והאכילה הלא מסודרת הוא דבר שמלווה סטודנטים רבים. חלק גדול מהסטודנטים עולה במשקל במהלך הלימודים ובעיקר בתקופת המבחנים שבה הסטודנטים רק יושבים ולומדים ולא מצליחים לשמור על תזונה נכונה. רגע לפני תקופת מבחנים נפגשתי עם תזונאית ומאמנת כושר וביקשתי ממנה לשתף אותי בהמלצות שהיא יכולה לתת למהלך הלימודים ובתקופת המבחנים.

נטלי סלע היא דיאטנית קלינית שמתחמה בירידה במשקל ובהקניית הרגלי אכילה בריאים ומהנים. היא מנחת סדנאות, מרצה ומלווה אנשים באופן אישי.

למה את חושבת שסטודנטים לא מצליחים לשמור על אכילה נכונה בזמן הלימודים בכלל ובתקופת מבחנים בפרט?

"ישנם כמה דברים שבגללם זה קורה", אומרת סלע. "דבר ראשון, תקופת הלימודים בדרך כלל עמוסה מאוד וסדר העדיפויות משתנה. אני פוגשת סטודנטים שעסוקים כל היום בלהספיק לסיים את המטלות, להספיק לראות את השיעור המוקלט וכדומה. בנוסף רוב הסטודנטים משלבים גם עבודה תוך כדי, כל הלחץ וסדר העדיפויות גורם לאוכל להיות דבר שולי ואז סטודנטים מחלטים שהם 'חוטפים' משהו על הדרך ולא יושבים לאכול מסודר".

בנוסף, סלע מציינת שפגיעה בשעות השינה היא עוד סיבה. "סטודנטים רבים משלבים עבודה ולימודים יחד, דבר שמוביל לחוסר בשעות השינה שגורם לעייפות שמובילה למספר דברים. "כשאנחנו עייפים אין לנו כוח להתעסק בלהכין אוכל, כשאנחנו עייפים הגוף דורש משהו מתוק כדי להתעורר ולכן אוכלים פחמימה ריקה במקום אוכל מזין ובריא, חוסר שעות שינה מגביר את הפגיעה בריכוז וגורם לאכילת יתר. "הגוף מחפש ריגוש מזדמן ולרוב הוא מוצא אותו באוכל".

"ההווי החברתי הוא גם גורם משמעותי", אומרת סלע. "הישיבות אל תוך לילה עם החברים, הלמידה עד שעה מאוחרת מביא לאכילה בלילות ולעוד אכילה של ארוחות מיותרות".

אז איך אפשר לפתור את זה? סלע ריכזה עבורנו מספר עצות:

  • תסדרו את הלו"ז שלכם, תיקחו אתכם אוכל ללימודים. תיקחו כמות שתספק אותכם גם אם זה אומר יותר מקופסא אחת. תדאגו לשלוש ארוחות עיקריות שכל אחת מהן מכילה חלבון וירקות בכמות גדולה יותר מהפחמימה.
  • תיקחו אתכם קופסא של פירות וירקות.
  • תשימו משהו מתוק אחד בתיק. ככה בתת מודע יש לכם משהו מתוק בתיק ותאכלו אותו רק כשבאמת תרצו.
  • תשתו קפה או מים לפני שאתם בוחרים לקנות אוכל בקפיטריה.
  • אף פעם אל תגידו מחר– מחר אני אכין, מחר אני אבשל. תעשו הכל לילה לפני כדי שלא תיפלו לאוכל מיותר.
  • שינה. תשנו טוב יותר. תזכרו שהגוף צריך שעות שינה.
  • הווי חברתי. תדאגו לאכול לפני שאתם יוצאים עם חברים.

לסיום, סלע מוסיפה "לימודים זאת תקופה לא פשוטה ויחד עם זאת מדהימה ומאתגרת. תסדרו לכם את סדר העדיפויות שלכם – מה חשוב לכם לשים לב אליו בתקופה הזאת, תעשו קניות של אוכל , תקדישו לזה זמן, תכינו ואפילו תקפיאו כדי שיהיה לכם בשלוף. תנסו לזוז כמה שאפשר ואל תוותרו על שתיית מים".

עוד כתבות

כתיבת תגובה