"'שעת נעילה' היא משפט אייכמן של המלחמה ההיא, הזדמנות להוציא לאור סיפורים"

הסדרה שעת נעילה, ששודרה בכאן 11 ונדמה שאי אפשר לחמוק ממנה, מעוררת שיח ראשון מסוגו על מלחמת יום כיפור. אפי שרגאי, שלחם שם, מרוצה מזה מאוד

"'שעת נעילה' היא אירוע. להבדיל אלפי הבדלות היא משפט אייכמן של דור המלחמה הארורה ההיא", אומר אפי שרגאי, שלחם בגזרת הגולן במלחמת יום הכיפורים, "הזדמנות להוציא לאור סיפורים שמעולם לא סופרו, טראומות חיים שלא קיבלו לגיטימציה. לבנות סיפור שלם יותר שבו גבורה עומדת לצד האימה וההתרסקות, ניצחון לצד חורבן הבית. סיפורי האוגדות והגדודים, לצד אלפי סיפורים אישיים קטנים".

את שעת נעילה לקח כ-10 שנים להפיק. היא הייתה אמורה לעלות לשידור בערוץ 10 תחת השם "כיפור", אך בגלל העלויות הגבוהות הערוץ ויתר עליה. סך הכל הושקעו בסדרה כ-23 מיליון שקלים, ביניהם על תפאורה ואיפור, והביאו רופא כדי לראות שהאיפור דומה לפציעות אמיתיות. בנוסף, כחלק מההפקה היה צורך להשמיש טנקים לצורך הפרקים, ולהחזיר לקדמותו את המוצב הנטוש שהיה כבר בית לחיות בר ועכברים, ונערך שיתוף פעולה עם צה"ל.

תא של טייס קרב במלחמת יום כיפור. צילום: תומרקין יגאל, לע"מ (מתוך אוסף התצלומים הלאומי).

אפי שרגאי, נהג הזחל של מפקד חטיבת גולני שנלחם במלחמת יום הכיפורים במובלעת הסורית, מספר: "אם משתמשים בכותרת כיפור היה רצוי להביא כמה שיותר מן האמת, כיוון שרצוי שדורות העתיד ידעו את שהיה במדוייק. אנחנו כיום חיים בנס של מלחמת כיפור".

לעומת זאת, יש הטוענים שהסדרה פגעה בכבוד הגיבורים והחללים. ישנו ויכוח בשיח הישראלי על אופן הדיוק ההיסטורי של המלחמה, והאם יש צורך לחשוף אותה בכלל או לא. על פי דורון נשרי, לוחם שלחם במלחמת יום הכיפורים, "כנגד כול הסיכויים הגנו על אזרחי ישראל ושעת הנעילה פוגעת בזכר חברינו באופן ההצגה של הגבורה".

לוחמים שהשתתפו במלחמה וצפו בסדרה הביעו מורת רוח על שילוב הסיפור של הפנתרים השחורים בעלילה, וכן טענו כי ישנם אי-דיוקים בתסריט. מוטי סטולר, חייל בגדוד 50 שלחם במלחמה, מספר: "צפיתי בסדרה בדריכות ובעניין, אך הקיבה התהפכה לי כל 10 דקות. הרגשתי שמערבבים מספר נושאים לא קשורים אחד בשני, שכל אחד חשוב בפני עצמו, בתוך סדרה אחת – וזה היה קשה לעיכול. ואז הגיע הפרק האחרון בסדרה שעשה לי תיקון מבורך. התחלתי לצפות בפרק הסיום בלי ציפיות, ומהר מאד הפכתי למרותק ונסער. ככל שהפרק התקדם, כל הדמויות שלאורך הסדרה היו הזויות בעיניי קיבלו מימד אמיתי, והסיפור שלהן פתאום ריגש אותי".

זכויות הסדרה נמכרו במיליוני דולרים לרשת התוכן HBO ולכן לא ניתן לצפות בה ביוטיוב. בסדרה ישנם 10 פרקים כאשר שני הפרקים הראשונים שודרו ברצף ושני הפרקים האחרונים גם כן. כל פרק אורך 45 דקות, ואחריו, בעקבות תחושות קשות שצפות אצל הצופים, ישנה תוכנית המשך עם לוחמים שהיו במלחמה עצמה, ומודעה של פנייה לארגון נטל – סיוע נפשי. התוכנית מתמקדת במספר עלילות, ביניהן התל המפורסם, המוצב הסורי בחרמון והמוצב במפקדה בנפח.

למי שלא מבין את העניין, כנסו לשעת נעילה (כאן11) – כל הסיפורים וסודות מאחורי הקלעים, ותקראו את הפוסטים של מי שהיו שם. של הבנים והבנות שלהם, בנות הזוג, נסו לצפות בדיונים שמנחה קובי מידן לאחר שידור הפרק. זה יכול לסייע למי שלא היו שם להבין קצת יותר. זה יכול לסייע לנו לפתח שיחה עם ההורים, האחים, הקרובים והחברים שחוו את המלחמה באופן אישי.

חיילים בגזרת הצפון במלחמת יום כיפור. צילום: לע"מ (מתוך אוסף התצלומים הלאומי)

כששאלו את אחד ההיסטוריונים בשנות השמונים, איך הוא מעריך את המהפכה הצרפתית הוא ענה: "אני לא יודע. לא עבר מספיק זמן". אולי הוא הגזים, אבל אין ספק ש-47 השנים שחלפו מהאירוע המכונן של מלחמת יום הכיפורים, מאפשר להרבה מאוד ישראלים להתחבר, להעריך ולחשוף מחדש את הימים שאחריהם ישראל הייתה לחברה אחרת לגמרי מזו של 5 באוקטובר 1973.

עוד כתבות

כתיבת תגובה