שלוש הרצאות TED שיגרמו לכם לחשוב על החיים בצורה אחרת

כתיבה ועריכה: אליאב לייכטר

איך משנים את הסיפור שלנו? איך הופכים לאנשי שיחה מעולים? ומה הסוד של אנשים בעלי ביטחון עצמי? הכירו שלוש הרצאות מעצימות שייתנו לכם תשובות

מה הסיפור שלכם?

כמה פעמים ביום יצא לכם להרגיש הרגשה חמוצה? הרגשה שהחיים שלכם לא עוברים במסלול הנכון ושאחרים חיים יותר טוב מכם? לפעמים הסיבה לכך היא הגלילה ברשתות החברתיות המספקת לנו תחושה שהחיים שלנו לא מגיעים לנקודה משמעותית.

לורי גוטליב היא פסיכותרפיסטית המספקת הצצה לסיפורים שאנשים מספרים לעצמם על החיים. גוטליב אומרת בהרצאתה שהסיפורים הם הדרך שעושה את החיים שלנו לברורים יותר, בנוסף לכך הסיפורים יכולים גם לתקוע אותנו במקום.

איך משנים את העלילה? לורי מציעה לקחת את החיים של עצמנו בשתי ידיים ולהיות העורכים במהדורה של עצמנו. לשים לב לפרטים הבונים את הסיפור, האם באמת המציאות היא כזאת? להיות ערים למה שאנחנו מספרים יום יום לעצמנו.

מצוינים בתקשורת

העיתונאית ואשת הרדיו סלסט הדלי עברה במהלך חייה אלפי ראיונות שנתנו לה פרספקטיבה על תרבות שיחה מנצחת. שיחה טובה דורשת איזון בין הדיבור של הצד השני לבין יכולת הקשבה לדברים הנאמרים. אין צורך להסביר את הפגיעה של הטלפונים החכמים בתרבות השיח הגרמה להעיף מבט בטלפון הנייד ולזנוח את האדם שמדבר מולנו.

איך הופכים לאיש שיחה טוב יותר? שכחו מעצות כמו: להביט בעיינים של האדם האחר, חשיבת יתר על נושאים מעניינים, להנהן, לחייך ולסכם בין נושא לנושא.

סלסט הדלי מציעה כמה דרכים יעילות יותר לנהל את השיחה כמו: להתמקד אך ורק בשיחה, לא להתנשא, לבוא מתוך רצון ללמוד משהו חדש, להשתמש בשאלות מעצימות, לא לחזור על דברים שנאמרו שוב ועוד.

הדלי מדגישה את החשיבות של הקשבה אמיתית התורמת להתפתחות השיחה. בודהה אמר כי "אם הפה שלך פתוח אתה לא לומד" ובשיחה בין אנשים זה מרכיב חשוב. למה אנחנו לא מאזינים אחד לשני? הסיבה הפשוטה כי כולנו רוצים להביע את עצמנו מאשר להקשיב. הסופר סטיבן קובי אמר: "רבים מאיתנו לא מקשיבים עם רצון להבין, אנחנו מקשיבים עם רצון להשיב".

כמארחת בביתה, סלסט אומרת שהיא שומרת על פיה וגם על ראש פתוח: "אני תמיד מתכוננת להיות נדהמת, ואני לעולם לא מתאכזבת".

להאמין, בעצמנו.

סיבוב קצר בעיר הומת אדם מפגיש אותנו עם אנשים שונים שעל פניהם נסוך ביטחון עצמי רב. האנשים האלו נראים כל כך בטוחים בעצמם ויודעים לאן הם הולכים. הם מביטים ישר לעבר המטרה, ואפילו שהם עוצרים לרגע הם זקופים ומביטים למרחק בביטחון. ההסתכלות הקצרה בחוץ לפעמים גורמת לבלבול ולחוסר ביטחון, האם הדשא של השכן ירוק יותר?

ד"ר איבן ג'וזף, בעברו מנהל סופרטיבי בליגת כדורגל המכללות האמריקאית ומאמן מנטלי בהווה, אומר: "כאשר אתם מאבדים את האמונה בעצמכם, אתם גמורים". ביטחון עצמי מאפשר לנו להאמין שנוכל לבצע כל משימה ולא משנה מה הם הקשיים בדרך, האמונה הופכת את המשימה לפשוטה יותר.

בהרצאת הטד, ד"ר ג'וזף טוען כי ביטחון עצמי הוא מיומנות נדרשת לכל משימה שאנו נדרשים לעשות, וכמו שריר- אפשר לפתח אותו. מה שנדרש זה אימון, משמעת עצמית והתמדה לאורך זמן.

כדוגמא לביטחון עצמי ואמונה בדרך מזכיר את האמא של הארי פוטר, ג'יי קיי רולינג, שנדחתה על ידי 12 הוצאות ספרים בבריטניה. רולינג האמינה בכל ליבה בפוטר ושלחה שוב ושוב עד שהוצאת בלומסברי אישרה את הספר, והשאר היסטוריה.

איך משיגים ביטחון עצמי? ד"ר ג'וזף מדגיש שאין פתרונות קסם וכמו במקרה של רולינג דרושים המון התעקשות ותעוזה. דרך נוספת זה פשוט לצאת החוצה ולעשות את מה שאנחנו רוצים, ולא לקבל תשובה של "לא". דיבור עצמי הוא דרך נוספת להעצים את האמונה בעצמנו ולהגיע להישגים משמעותיים.

"אנחנו אמורים להיות שונים, ושאנשים מסתכלים עליכם תאמינו בעצמכם", הוא אומר לקראת סיום ההרצאה, ומדגיש שאף אדם בעולם לא יאמין בנו אם אנחנו לא נעשה את זה קודם.

שלוש ההרצאות מציעות גישות משפרות חיים ואם ניישם אותן בחיינו אנו נשכלל את דרכי הפעולה שלנו. הסיפור שאנו מספרים לעצמנו מדי יום יכול להוביל אותנו למקומות שלא חשבנו שנגיע ועם ביטחון עצמי, אמונה וגם הקשבה לאנשים טובים בדרך זה יכול להיות אפשרי. חוזה המדינה הרצל אמר: "אם תרצו אין זו אגדה". מה שנותר זה לצאת החוצה ולעשות.

עוד כתבות

כתיבת תגובה