פייזר VS מודרנה: מה ההבדל בין החיסונים שיינתנו לישראלים?

צילום: Tim Reckmann

החיסון של חברת פייזר כבר בישראל, ובהמשך צפוי להצטרף אליו החיסון של מודרנה. מה ההבדלים ביניהם והאם אחד יותר יעיל מהשני? כל הפרטים

"זריקה קטנה לאדם, צעד ענק לבריאות של כולנו", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו במוצאי שבת בבית החולים תל השומר. נתניהו היה הראשון להתחסן ונתן את יריית הפתיחה לעבר מבצע החיסונים בישראל שהתחיל השבוע.

החיסונים הראשונים שהגיעו לארץ הם של חברת פייזר, ובהמשך צפוי להגיע משלוח נוסף של חברת מודרנה. מה הבדל בין החיסונים השונים? מה ההבדל בין החברות ועד כמה יעיל החיסון?

פייזר

לוגו החברה

קמה בשנת 1849 על ידי שני בני דודים אמריקאים-גרמנים, צ'ארלס פייזר וצ'ארלס הרהארט. פריצת הדרך של החברה התרחשה כאשר פיתחה תרופה של חומצה ציטרית. במהלך מלחמת העולם השנייה עלתה קרנו של החברה כאשר ממשלת ארצות הברית השתמשה בפניצילין, תרופה אנטיביוטית, בשדה הקרב. פייזר מוכרת כיום לציבור בזכות כמה תרופות: ורניקלין, אפיקסיבן ופנטואין.

מודרנה

החברה נוסדה ב-2010 ונמצאת בתהליך מתקדם של פיתוח חיסונים, אך אין לחברה מוצרים מוגמרים, מלבד חיסון הקורנה שקיבל, לאחרונה, את אישור ה-FDA האמריקאי. החברה עושה שימוש חדשני בטכנולוגיית mRNA. מודרנה מתמקדת החל מ-2014 רק בחיסונים.

פייזר או מודרנה, מצא את ההבדלים:

הדומה:

החיסונים שונים מחיסון שפעת כאשר מזריקים נגיף מומת המערכת החיסונית "מבינה" ומפתחת הגנה. בחיסון הקורנה משתמשים בשיטת mRNA היוצרת חלבון דומה לחלבון במעטפת נגיף הקורונה ובכך הגוף מייצר נוגדנים נגד הנגיף.

שני החיסונים דורשים שתי זריקות ושניהם יעילים ב-95 אחוז לאחר קבלת שתי המנות. ההבדל הקטן הוא בזמן ההמתנה בין שתי הזריקות: אצל פייזר המנה השנייה מתקבלת אחרי שלושה שבועות, אצל מודרנה צריך להמתין כארבעה שבועות.

השונה:

דרישות הפצה של פייזר הן קיצוניות ודורשות שינוע של התרופה בטמפרטורה של מינוס 70 מעלות. החיסון של מודרנה קל יותר להפצה והוא דורש אחסון במינוס 20 מעלו.

חברת פייזר קיבלה אישור לבצע את החיסון שלה לאנשים מעל גיל 16 ואילו אצל מודרנה הדרישות הם מעל גיל 18 על פי אישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי שנתן את האישור להפצה.

תופעות הלוואי על פי ניתוח ה-FDA עייפות, כאבי ראש, חום וכאבי שרירים אך תופעות אלו סווגו מהמדגם כתופעה קלה. בארצות הברית ארבעה משתתפים בקבוצה של פייזר קיבלו שיתוק על שם בל ובנוסף בבריטניה דווח כי אחיות שהתחסנו סיפרו כי לאחר מכן על תגובות חריפות לאלרגיה. אצל מודרנה הנסיינים חוו עייפות, כאבי שרירים והיו שלושה מקרים של שיתוק.

נקודה נוספת: החיסון של פייזר מצריך הפשרה ומהילה במי מלח לפני שניתן להזריק אותו, לעומת זאת החיסון של חברת מודרנה מגיע מוכן ללא שום צורך בהכנה.

באופן כללי

בשורה התחתונה: בחירת החיסון אינה נתונה בידי המתחסן, והחיסון שיש כרגע למדינת ישראל שייך לחברת פייזר. בקרוב צפוי להגיע גם משלוח של חברת מודרנה. החיסונים של שני החברות נמצאו יעילים ובטוחים על פי בדיקות מחמירות של המנהל התרופות האמריקאי (FDA).

פרי ווילסון, פרופסור לרפואה מאוניברסיטת ייל, משתף ברשתות החברתיות ובערוצי התקשורת האמריקאית את יעילות החיסון: "נתוני החיסון מדהימים כמו כל חיסון יש לו תופעות לוואי אבל זה נדיר, אך בתמונה הגדולה החיסון בטוח אפילו יותר מחיסונים אחרים".

צילום: Tim Reckmann

עוד כתבות

כתיבת תגובה