עלייתו ונפילתו של Fallout76

בסוף שנת 2018 שחררה חברת Bethesda את המשחק Fallout76 שנטען שהוא המשחק הגדול ביותר שהיה לה עד כה. אלא שהמשחק עצמו התגלה כתיבת פנדורה של כשלים. הפיתוח והשיווק היו רצופים בתקלות, וכתוצאה מכך אמון קהילת המעריצים התרסק. המשחק נמכר ב-1.4 מיליון עותקים דיגיטליים, המהווים פחות משישית מהיקף המכירות של המשחק האחרון בסדרת המשחקים הוותיקה מאז 1998. על שיווק המשחק העיבו שורה של כשלים והונאות מצד החברה המפתחת.

בכנס העסקים והמדיה (E3 –  Electronic Entertainment Expo) שנערך בלוס אנג'לס ביוני 2018 הציג טוד הווארד, המפיק הראשי של ענקית משחקי הווידאו Bethesda Game Studios, את טכנולוגיות הגרפיקה פורצות הדרך של Fallout76 לעומת Fallout4 משחקה שובר הקופות האחרון של החברה. הובטח כי המשחק יכלול מפה שתשתרע על שטח גדול פי ארבעה, פי 16 חדות ומורכבות גרפית, וכן, מעבר מפורמט של שחקן יחיד למערך רב-משתתפים. ואכן, דבריו גרמו להתרגשות רבה בקרב משתתפי הכנס. עם זאת, כגודל ההבטחות, כך גודל האכזבות.  ביום ההשקה, שקל הקובץ הראשוני קרוב ל-50 גיגבייט, ויתרה על כך, היה ניכר לעין כי פיתוח המשחק טרם הסתיים. כך לדוגמא, המחנה אותו השחקן יכול לבנות, מאתחל את מיקומו בכל כניסה להמשך המשחק, ולעתים אף מופיע מתחת למים. ושנית, אויבים בלתי נראים או בהיקף חסר תקדים נפוצו לכל עבר. כמו כן, התגלתה שורה של בעיות גרפיות מטרידות, כנפילה פתאומית תחת עולם המשחק, גל שחור הבולע את כל מה שסביבו ובעיות באנימציה ובבינה המלאכותית של דמויות לא-שחקניות (NPC).

בעיות אלו ורבות נוספות העלו את חמתה של קהילת המעריצים. דירוג המשחק באתר Metacritic היה נמוך באופן בלתי סביר עם 1,642 ביקורות שליליות לעומת 624 ביקורות חיוביות בלבד לגרסאת המשחק למחשב. לא רק שהמשתמשים שנאו את המשחק, המבקרים קטלו אותו באכזריות, בגופי התקשורת המסורתיים, ובקהילת היוטיוברים. רוב המבקרים לא יכלו לסיים את המשחק או אפילו לחזור אליו בשל מצבו הטכני. מגזין "יורוגיימר" כינה את המשחק "בלאגן מבולגן וביזארי", "ג'ו הזועם", מבקר משחקים ביוטיוב הצהיר "בקושי יכולתי להביא את עצמי לשחק כדי לסיים את הסקירה". וכשהמכירות נמוכות והזעם רב, ההחזרים גבוהים: על פי נתוני המכירות המשחק מכר פחות משישית ממה שמכר המשחק הקודם בסדרה, fallout 4 וחברת האם הוצפה בדרישות להחזר כספי. בתגובה החליטה Bethesda לעצור לחלוטין את כל ההחזרים הכספיים.

אך לא רק עניינים טכניים העיבו על המשחק, גם שיווק המשחק באמצעות מוצרים נלווים התגלה כשרשרת של סקנדלים ובעיקר הונאות, במיוחד בשני מקרים ספציפיים: מעריצים שרצו, יכלו להזמין מהדורה מיוחדת בשם "מהדורת שריון הכוח" שכללה בנוסף למשחק קסדה, מפה וחיילי משחק, וגולת הכותרת, תיק קנבס איכותי. אך ביום ההשקה התברר לרוכשים שהתיק האיכותי שרכשו, ושעל פי הפרסומים היה אמור להיות עשוי מהקנבס הטוב ביותר שיש, עשוי בכלל מניילון. אך אם הרוכשים זעמו על המוצר שקיבלו, הם זעמו עוד יותר על התשובה שקיבלו מ-bethesda שכתבה בקצרה ש"התיק בפרסומים היה אב טיפוס שהיה יקר מדי לייצור, אנו לא מתכוונים לעשות משהו בנידון." המעריצים רתחו מזעם, וכש-Bethesda הבינו שיש להם בעיה הם הציעו "פיצוי" בדמות כסף פנימי של המשחק, אך הסכום שהציעה החברה היה המינימום האפשרי – 500 אטומים השווים בערכם לחמישה דולרים. המעריצים רתחו עוד יותר ואפילו התקשורת החלה לשים לב לעניין.

בתגובה החליטה Bethesda לייצר את התיקים כפי שהובטח, ויצרה עמוד לפרטי רישום עבור כל לקוח שנפגע, אבל מיד התברר שהאתר של החברה פרוץ לחלוטין ופתוח לגמרי לציבור, כך שכל מי שהזמין תיק מסתכן בחשיפת זהותו, ובנוסף, ניתן היה לשנות את פרטי ההזמנה גם לאחר ביצועה. פרשת תיק הקנבס, מצבו הכללי של המשחק, וגם מדיניות ההחזרים הלא עקבית, כונסו שבועיים לאחר יציאת המשחק לאוויר בתביעה ייצוגית שהגיש משרד עורכי דין גדול בקליפורניה נגד Bethesda. סערה זוטא נוספת התעוררה כשהתברר שלא רק שיש במשחק עצמו תיק קנבס, אלא התברר גם שהחברה שלחה תיק קנבס למשפיענים בלבד.

המקרה השני היה משקה רום בשם "נוקה קולה דארק", משקה רום איכותי עם בקבוק זכוכית מהודר ומעוצב שאמור היה להגיע לפני חג ההודיה. אבל, ביום השקת המשחק שום משקה לא הגיע. שבוע אחרי יציאת המשחק התקבל אצל המזמינים מייל שבו נכתב כי "יש דחיה" וכי המשקה יגיע בהמשך, בלי לציין מועד. רק בחמישה בדצמבר, שלושה חודשים אחרי שהחלו ההזמנות, הודיעו בחברה שהחלו לשלוח את המשקה למזמינים, וכדי להוכיח את רצונם הטוב צירפו גם סרטון פרסומת. בסרטון הפרסומת התחוור למזמינים שהם שילמו 80 דולר לא על בקבוק זכוכית מעוצב, אלא על בקבוק תעשייתי רגיל בכיסוי פלסטיק זול. המעריצים כמובן השתוללו מזעם. סרטון הפרסומת ביוטיוב זכה לפער מחריד של 8.8 אלף דיסלייקים לעומת 236 לייקים בלבד. התקשורת מצדה שמה לב לעניין ואנשים החלו לבטל את ההזמנות. אלו שלא ביטלו קיבלו את המשקה שהובטח לחג ההודיה ב-20 לדצמבר, ואיכותו הייתה ירודה לחלוטין. פיית הבקבוק גם הייתה בנויה כך שכל מי שמזג מהמשקה שפך את רובו מחוץ לכוס. ניק בריצקי מערוץ היוטיוב Nick drinks קבע "זה נורא, מותר לי לקלל פה? זאת התכנית שלי. זה גרוע ממה שחשבתי שזה יהיה."

כיום Fallout 76 הוא בגדר בדיחה רעה. מספר השחקנים בו נחתך דרמטית בתוך פחות מחצי שנה. אף שבמהלך 2019 ו-2020 נוספו דברים חדשים למשחק, כמו שלושה מיני משחקים להורדה, ונרשמה עלייה מסוימת במספר השחקנים החדשים, המשחק נותר פקעת של תקלות. המשחק עלה במעט לכותרות בסוף שנת 2020 כשמשחק בשם Cyberpunk 2077 יצא לאור בצורה דומה עם כשלים ותקלות בלי סוף, אך בסך הכל, המשחק נותר כתם שחור בהיסטוריה של חברת Bethesda ומשחקי הוידאו בכלל.

עוד כתבות

כתיבת תגובה