עיניים לשמיים: איך נוצרות תופעות הטבע המרהיבות?

אם יצא לכם לראות קשת בענן ותהיתם איך מתרחש הפלא הזה, הגעתם למקום הנכון. קשת בענן, הזוהר הצפוני או ליקוי ירח – כך מתרחשות תופעות הטבע השמימיות

כתבה: כנרת גואטה / ערכה: שלם אריאלי

בטבע ישנן תופעות נדירות יותר ונדירות פחות, במקומות שונים ומגוונים ובמקומות ייחודיים, בתדירות גבוהה או נמוכה או לפעמים רק במצבים מאוד ספציפיים, כמו קשת בענן המופיעה רק בשילוב ייחודי של קרני שמש המפציעות בימי חורף רטובים.

קשת בענן
באמצע חג החנוכה, ביום גשום, בצבצה השמש מבין העננים ובעקבותיה הופיעה קשת בענן. הקשת נוצרת משבירה של קרני אור השמש בטיפות של גשם עדין ותמיד תופיע בכיוון הנגדי לאור. גם מקור אור מלאכותי יכול להישבר וליצור את ספקטרום הצבעים. מאחר ולעין יש קושי בראיית ספקטרום הצבעים בלילה, קשת כתוצאה מאור ירח תיראה כלבנה. צורתה תלויה במיקום ממנו מסתכלים: כשמסתכלים מהקרקע רואים קשת, אך אם תסתכלו ממקום גבוה כמו הר הקשת תיראה מלאה יותר, ממטוס יהיה ניתן לראות מעגל שלם. הקשת היא תופעה לא מאוד נדירה, ואינה תלוית מקום אלא תלויה במזג האוויר. לעומתה, יש תופעות ייחודיות יותר, כמו הזוהר הצפוני והזוהר הדרומי.

הזוהר הצפוני
הזוהר הצפוני, או אורורה, הוא תופעת טבע שבה מופיע אור בצבעים שונים בשמיים בלילה בקרבת הקוטב הצפוני. תאומו הוא הזוהר הדרומי, המופיע בקרבת הקוטב הדרומי. הזוהר נראה לרוב כמעין גלים המתנועעים בשמי לילה נטולי עננים, אם כי לעיתים הוא יכול להתחיל מזוהר חסר צורה ועד סוף הלילה יגיע לצורת הגלים. התופעה נגרמת מהתנגשות חלקיקים בעלי מטען חשמלי מאנרגיית השמש עם מולקולות הנמצאות באטמוספירה שגם הן טעונות, דבר המתבטא בפליטה של אנרגיה בצורת אור. בגובה של כ-70 מטרים מהקרקע ניתן לשמוע מעין צליל שריקה הנובע מהתנגשות החלקיקים הטעונים המרכיבים את הזוהר.

הגוון של האור תלוי באטום בו מתנגש החלקיק. הצבע הנפוץ ביותר הוא ירוק- הנובע מהתנגשות החלקיק באטום החמצן. צבעים נוספים, אם כי נדירים יותר, הם האדום והכחול הנוצרים מפגיעת החלקיקים באטומי חנקן או מימן. כדי לראותו כראוי יש להתרחק מערים ומקומות מוארים.

מטר מטאורים
התופעה מתרחשת כאשר כדור הארץ חוצה בהקיפו את השמש את מסלולו של כוכב שביט. המטאורים הם רסיסים מזנב השביט העשוי קרח, ונושרים ממנו בהגיעו קרוב לשמש בעת שהקרח נמס. רובם בגודל חלקיקי אבק אם כי הם עשויים להגיע עד לכ-10 מטרים. מטאורים מגיעים לכדור הארץ בכל יום, אך רובם הגדול כה קטנים עד כי הם נשרפים באטמוספירה ולכן אנו לא רואים אותם. אלה שמעט יותר גדולים נכנסים לתוך האטמוספירה ונראים כמופע זיקוקין אותו נוכל לראות אם נשכב על הגב בלב מדבר ונביט אל שמי הלילה.

כדור הארץ חוצה את מסלול השביטים בתאריכים קבועים בכל שנה. כשמביטים לשמים נראה כי המטאורים מקורם מנקודה אחת, נקודה זו נקראת נקודת ההקרנה. עם זאת, אין זה באמת כך, המטאורים נעים בקווים מקבילים אחד לשני. למרות זאת, שמו של מטר מטאורים יינתן לו על שם אותה נקודת הקרנה הנמצאת בקבוצת כוכבים מסוימת. כך למשל מטר פרסאידים- הוא מטר מטאורים שנקודת ההקרנה שלו נמצאת בקבוצת כוכבים הנקראת פרסאוס, ואילו מטר אורסידים הוא מטר מטאורים שנקודת ההקרנה שלו נמצאת בקבוצת הכוכבים הנקראת "הדובה הקטנה" (בלועזית Ursa Minor, מכאן נובע שם המטר).

ליקוי ירח
תופעה זו מתרחשת כאשר הירח, כדור הארץ והשמש נמצאים בקו ישר או בקו כמעט ישר. הירח בלילה זה הוא ירח מלא. הירח אינו מייצר אור, האור שאנו רואים נובע מאור השמש שמאחוריו והוא מחזיר את האור אל העין שלנו וכך אנו רואים את הירח. בליקוי ירח, הירח ייראה אדום, זאת מאחר וכדור הארץ חוסם לחלוטין אור שמש ישיר מלהגיע לירח, וקרני השמש העוברים דרך אטמוספרת כדור הארץ מפזרים את גלי האור הכחולים מאחר והם קצרים יותר, בתופעת פיזור הנקראת פיזור ריילי, כך שהגלים הנותרים הפוגעים בירח הם אדומים, והם החוזרים אלינו וגורמים לנו לראות את הירח כאדום. דבר דומה קורה בזריחה ובשקיעת השמש וזה מה שמעניק לשקיעה ולזריחה את צבעיהן האדמדמים.

העולם מלא בתופעות טבע יפיפיות, אז צאו אל המדבר לצפות במטאורים, טוסו למדינות הקוטב כדי לצפות בזוהר, או הביטו קרוב יותר, אל ליקוי הירח האדמדם או סתם צאו אל המרפסת ביום חורפי קליל עם מעט שמש בו תראו קשת בענן, ותיהנו מהצבעים… העולם יפה, רק תפקחו את העיניים ותראו עד כמה.

עוד כתבות

כתיבת תגובה