עושים סדר: המומחים מנתחים את המתרחש בירדן

ביום שבת האחרון דווח על ניסיון הפיכה בירדן. יורש העצר הנסיך חמזה בן חוסיין צולם מאז במעצר בית תוך כדי שהוא מספר כי מנסים להשתיק אותו אך הוא מכחיש שתכנן לבצע הפיכה למרות שרמז על שחיתות במדינה. המומחים מנתחים מה באמת קורה בירדן?

לאחרונה דווח כי הרשויות בירדן עצרו את יורש העצר לשעבר ו-20 בכירים נוספים בהוראת המלך עבדאללה בחשד לתכנון ניסיון הפיכה. למרות הכחשות מצד ירדן, הנסיך חמזה בן חוסיין פרסם סרטון ששודר ב-BBC בו טען כי הוא במעצר בית וביתו נותק מאינטרנט כדי שלא יוכל ליצור קשר עם אף אחד. בעקבות הדיווחים, ירדן העבירה הודעה לישראל כי "המצב בשליטה" לאחר גל המעצרים ואין שום איום על יציבות הממלכה.

חמזה בן חוסיין (41) הוא בנם הבכור של חוסיין מלך ירדן לשעבר ואשתו הרביעית ילידת ארצות הברית, המלכה נור. הוא נבחר ליורש העצר של ירדן בשנת 1999, תפקיד אותו מילא עד לשנת 2004, אז שלל זאת ממנו אחיו למחצה, המלך עבדאללה השני המלך עד היום.

יורש העצר לשעבר חאמזה החשוד בניסיון ההפיכה מתראיין בביתו על המקרה

לצורך הבנה מעמיקה יותר עם המצב במדינה הגובלת עימנו וההיסטוריה המונה מלחמות רבות שהתחוללו בין שתי המדינות, המזרחן הידוע ד"ר מרדכי קידר וד"ר אדי כהן, מומחה למזרח התיכון נענו לתת הסברים:

מה קורה שם בירדן?
קידר מדגיש: "מה שפורסם שקרה זה שאחיו למחצה של המלך עבדאללה השתתף באירועים שנשמעה בהם ביקורת נגד השחיתות במדינה ומשתמע מכך גם על המלך. בעקבות כך הוא נכנס ל'מנזר השתקנים' במעצר בית" קידר מוסיף, "לא יודעים האם זה עניין שהתחיל ונגמר באותם אירועים או האם ממדובר בקצה של הרעה ביחסים בינו של הנסיך חאמזה לבין המלך. יתכן מאוד שחמזה נושא טינה למלך מכיוון שהמלך הסיר אותו ממשרת יורש העצר לפני 17 שנים בשנת 2004. אך אני לא יודע מה קרה במהלך השנים. יתכן שהתהליך החל שם כאשר המלך עבדאלה מינה את בנו במקום".

ד"ר אדי כהן מוסיף בקצרה: "בירדן היה ניסיון הפיכה. מכיוון שיש שחיתות, קורונה ועוצר העם ממורמר ויש מלך שמעסיק מקורבים שאינם מצליחים לעמוד בנטל. לכן לא מהיום ישנו ניסיון להפוך את הלשלטון נגד המלך ע"י אחיו למחצה".

למה הממשל שם אינו יציב?
קידר עונה ראשון: "זה לא מוסיף כבוד אבל זה קורה וקרה בעבר המלך חוסיין שבוע לפני מותו העביר את ירושת העצר לבנו עבדאללה במקום אחיו בשנת 99 והוא נשאר המלך עד היום, דברים כאלה קורים".

כהן נחרץ יותר: "אין מדינה ערבית יציבה יש שם הרבה פלסטינים שלא עושים כלום. למעלה משלושים אחוז מהאוכלוסיה מובטלת. ירדן חיה על נפט ותרומות. הירדנים הם אוכלוסיה המורכבת משבטים".

כהן מוסיף ומדגים את השחיתות במדינה: "מה שקרה שם לא מזמן זה מחדל חמצן בבית חולים שפשוט נגמר להם לתת לחולי קורונה חמצן. כתוצאה מכך, מתו עשרות חולי קורונה. על היחס התקשורתי של הישראלים כלפי הירדנים: "אצלנו בישראל אוהבים את הירדנים. לכן לא מדברים על כך. ירדן פרה קדושה פה למרות הצרות שהם גרמו לנו בהר הבית, אמרו שירושלים לא קשורה לעם היהודי והמלך ביטל את אחד הסעיפים בהסכם השלום שלנו עימהם".

המצב בירדן מסוכן לישראל?
קידר מסביר: "לא נראה כך כרגע". ומנמק: "החשש קיים רק אם יש אלטרנטיבה למלך. מה שכרגע לא קורה".

כהן: "הגיעו אלפי חיילים אמריקאים בשבוע שעבר ולכן מסתבר כי יש שידעו על כך מוקדם ייותר. בנוסף, הם קיבלו סייוע". כהן ממשיך: "מי שמסתתרים מאחורי ניסיון המהפך הם קאטר ואירן שממנות אותה. אז אולי זה לא טוב לישראל אם תהיה שם מהפיכה. אבל אין קשר ישראלי לנושא".

מה הערכתך יקרה בזמן הקרוב?
קידר מציג שתי אפשרויות: "יקח זמן אבל חמזה יבוא ויתן למלך נשיקה בנעליים ויחדשו היחסים הרי המלך צריך יציבות. אח"כ אני מאמין שהמלך ישלח אותו לשליחות מחוץ לירדן והכל יחזור לקדמותו בשלום". התסריט השני שקידר צופה "חמזה יחיה בגלות כל חייו אבל במקרה כזה המלך יקבל אופוזיציונר גלוי".

כהן מתחיל עם מה שקורה כרגע: "עשרות עצורים נמצאים בחקירה וחמזה מוסר שמות ומזמר. לכן, יהיו עשרות קצינים עצורים. בשורה התחתונה זה ניסיון הפיכה שסוקלה בחיתוליה".כהן מוסיף על דברי קידר כי אכן חמזה ינשק את נעלי אחיו עבדאללה אך במסגרת הצגה וכל שאר הקצינים הם אלו שישלמו את מחיר הבגידה". בנוסף, כהן מזכיר שהוא חזה את ניסיון ההפיכה כבר לפני בתחילת השבוע באתר נציב נט ובציוץ בטוויטר. וחזר על כך גם בפוסט בפייסבוק לאחר פרסום האירוע.

מעניין להוסיף כי למרות שנשיקה בנעליים עוד לא הייתה, אך לאחר הריאיונות עם המומחים נחשף כי חאמזה אכן חתם על מכתב שבו הוא מצהיר כי "חייבים לתמוך במלך".

עוד כתבות

כתיבת תגובה