מת'ור ועד לוקי: האלים של המיתולוגיה הסקנדינבית

סרטי מארוול והקומיקס שיצא לפניהם העלו לתודעה את המיתולוגיה הסקנדינבית, המוכרת פחות מהמיתולוגיה היוונית. בוא איתנו למסע בין ת'ור אל הרעם, לוקי אל התחבולות ועוד מספר אלים מוכרים יותר ופחות
כתבה וערכה: כנרת גואטה

רקע
המיתולוגיה הסקנדינבית שייכת לתקופת הוויקינגים (נקראת גם המיתולוגיה הנורדית והמיתולוגיה הוויקינגית – כ.ג), 790 – 1,100 אחרי הספירה. לפי המיתולוגיה, ישנו עץ שנקרא ייגדראסיל, והוא עץ העולמות. בין ענפיו ושורשיו ישנם תשעה עולמות שונים, ביניהם מידגארד – כדור הארץ ובעצם עולם בני האדם, ואסגארד – עולם האלים הראשיים ביניהם אודין, ת'ור ועוד.

אודין הוא שליט תשעת העולמות, ועל פי המיתולוגיה עתיד העולם להיות מושמד על ידי ראגנרוק שהיא מעין מלחמה כוללת בה מתים חלק גדול מהאלים בקרבות שונים ומרבית העולמות מושמדים.

האלים מחולקים לשתי משפחות ראשיות המתגוררות באסגארד, האחת אסיר, הגדולה יותר ובה האלים הראשיים המוכרים, כמו אודין, ת'ור, לוקי. והמשפחה הקטנה יותר, ואניר, הכוללת אלים של פוריות כמו פרייר, פריה וניורד. בהתאמה, האלים של האסיר נפוצים יותר בקרב מלכים ובני אצולה ואילו הואניר נפוצים יותר בקרב איכרים ובני הכפרים.

אודין שליט האלים
אודין מתואר כאיש זקן וחכם בעל עין אחת, זקנו ארוך והוא לבוש בכובע וגלימה, בידו החנית גאנגניר, והוא עונד את הטבעת דראופניר. שני עורבים מלווים אותו, הוגין (מחשבה) ומונין (חוכמה). הוא בעל תכונות מרובות – אל השירה, אל המתים, אל הרונות ואל הקסם. הוא מתגורר באסגארד ועזר ליצור את העולם. בוואלהלה, עולם המתים, הוא אוסף את לוחמיו האמיצים שמתו בקרב. למרות שאינו אל המלחמה (תיאור זה מיוחס לת'ור – כ.ג) בעת היערכות לקרב קראו אליו בני האדם, כדי שייתן עצה ומתנות מיוחדות. סופו במלחמת ראגנארוק, בה הוא נהרג על ידי הזאב פנריר.

Odin

ת'ור אל הרעם והשמיים
בנו של אודין שליט האלים. כשת'ור מתרגז ברקים מאירים את השמיים והרעם מרעים בקול. תפקידו הוא מגן אסגארד ממלכת האלים, ומידגארד מושב בני האדם. בידו הוא אוחז במיולניר – פטיש אותו הוא מניף בעת קרב, אשר נוצר עבורו על ידי הגמדים ומסוגל ליצור ברקים, על מותניו חגורה – מגינגיור, ועל כפות ידיו הוא עוטה כפפות ברזל. הוא מזוהה בעיקר על ידי מיולניר. חלק מתכונותיו המוכרות הן חוזקו, מזגו החם וחוסר סבלנותו להישמע לחוקים של אחרים. הוא מעדיף פעולה ישירה על משא ומתן, ואינו מסוגל לשקר ולרמות ולכן הרבה פעמים גם לא יזהה תכונות אלה באחרים ולכן יצליחו לרמותו. ת'ור מתואר כבעל זקן ורעמת שיער אדומה. בראגנארוק, למרות שמצליח להשמיד את הנחש המקיף את מידגארד, מצליח הנחש להכישו ולבסוף מת ת'ור מהארס שלו.

Thor

ניורד אל הים
האל הראשי של שושלת ואניר. שליט הים והרוח, האל של הדייגים והמלחים. נחשב לאל של שגשוג ועושר. הוא נתן עושר בצורה של אדמות, ומסעות בטוחים בים למי שהיו בעיניו ראויים לכך. מקום מושבו היה ליד הים, כיאה לתפקידו. ספינות אבודות מצאו את דרכן בים בעזרתו, ושליטתו ברוחות סייעה לשייט המלחים. בין הוויקינגים הייתה אמרה על מי שהיה עשיר במיוחד שהוא "עשיר כמו ניורד". הוא אביהם של פרייר ופריה. הוא מתואר כבעל עור מקומט ובעל ריח של מלח משהותו המרובה ליד הים ובין גליו. בניגוד לרבים מהאלים אשר מוצאים את סופם בראגנארוק, הוא מת – אך עתיד להיוולד מחדש.

Njord

פרייר אל השלום
אל הפוריות, אור השמש, הגשם והשלום. בנו של ניורד ותאומה של פרייה. מלווה בחזיר בר מכני בצבע זהב העונה לשם גולינבורסטי, אשר מתואר כמושך את מרכבתו של פרייר, לעיתים אף מסופר כי פרייר רוכב עליו ישירות. פרייר מתואר כאל אשר "לא שנוא על ידי איש" ו"ראשון במעלה" בקרב הסוגדים לו, אך נאמר שזה הגיוני מאחר והוא זה שדואג להם לפוריות ולפוריות השדה. נהגו לסגוד לו ולהקריב לו קורבנות, בעיקר של חזירי בר, במיוחד בפסטיבלים של יבול ובחתונות – שני אירועים הקשורים בפוריות, האחד פוריות ביבול והשני פוריות בין בני אדם. לפרייר ספינה מהירה וקסומה אשר לפי האגדה יכולה הייתה להתקפל כמו מפית ולהיכנס לכיסו של פרייר. פריט קסום נוסף שברשותו, היה חרב שיכלה להילחם בכוחות עצמה. אובדנה של החרב הוא שהביא למותו של פרייר בראגנארוק.

Freyr

פרייה אלת האהבה
פרייה אלת האהבה, התשוקה, הברכות והפוריות. בתו של ניורד ותאומתו של פרייר. היא אלה יפיפייה ונעימה, משלימה את משימותיה בעזרת מתנות ויופי. כמו שאר האלים גם היא צמאה לדם ומלחמה, והיא לוחמת מרשימה ואף נאמר עליה ששלחה אל מותם מחצית מהקורבנות בעת הקרב. היא בעלת יכולת קסומה של צפיית העתיד. בין חפציה, גלימה העשויה נוצות בז המעניקה ללובש אותה את יכולת התעופה, פרט לגלימה היא עונדת שרשרת שנוצרה על ידי גמדים ונקראת – בריסינגאמן – לפיד בוהק. הכרכרה שלה נוצצת ונמשכת על ידי שני חתולים שחורים.

Freya

לוקי אל התחבולות
לוקי ידוע כפחדן, נהנתן ותככן הדואג רק לעצמו וכלל לא אכפת לו מהאלים האחרים, אך לעיתים מתואר כשובב ומועיל. עוד הוא מתואר כבעל מזג הפכפך, בעל חדות לשון ובעל נפש רעה בנוסף, נאמר שהוא אביו של פנריר – הזאב שהרג את אודין, ג'ורמונגאנד – הנחש שהרג את ת'ור, והל- אלת עולם המתים. אחת מיכולותיו היא שינוי צורה. במיתוסים השונים מופיע כי שינה צורתו לנץ, לזבוב ולפרעוש, מתואר כי גם שינה את צורתו לחיות מים שונות, יכול גם לשנות את מינו. יכולת זו עוזרת לו בתוכניותיו כאשר הוא מחליט לעזור לאודין ות'ור במלחמותיהם, אך גם בתחבולותיו כנגד האלים. בניגוד לשאר האלים הוא אינו בעל נשק או חפצים מיוחדים, הנשק שלו הוא שנינותו ויכולתו לשנות צורה.

Loki

זה היה מסע קצרצר במיתולוגיה הסקנדינבית, טעימה קטנה מהאלים בהם האמינו הוויקינגים. אז אולי בפעם הבאה שתשמעו רעם תחשבו על ת'ור, וכשתשוטו בים תתהו אם ניורד מסייע במסעותיכם, וכשהשדות יבשילו תחשבו על פרייר… או שלא.  

עוד כתבות

כתיבת תגובה