משרלוק הולמס ועד סקובי דו: הכירו את פותרי התעלומות

כתבה וערכה: כנרת גואטה

תעלומות תמיד היו ותמיד יהיו, ואם יש תעלומות אז יש גם מי שפותר אותן. בואו להכיר מספר פותרי תעלומות מהספרים, הסרטים והסדרות שכולנו אוהבים

שרלוק הולמס
בלש בריטי הפותר תעלומות שונות ומקרי רצח משמש כיועץ לסקוטלנד יארד. הולמס מתגורר ברחוב בייקר 221 ב', הוא מסיק דברים מהרמזים שנתקל בהם, לרוב בצורה שרק הוא מבין. הוא אומן תחפושות והוא נעזר בהן כדי לפתור את התעלומות.

דמותו של שרלוק הולמס החלה בסדרת הספרים הבלשית של הסופר סר ארתור קונאן דויל, אך מאז יצאו סרטים, סדרות כמו "אלמנטרי" האמריקאית בה שרלוק מתגורר בארה"ב ומשמש כיועץ למשטרה, "שרלוק" הבריטית בה הוא מייעץ לסקוטלנד יארד ועוד.

סאם ודין ווינצ'סטר
כוכבי סדרת ציידי המפלצות "על טבעי" הם פותרי תעלומות מעט פחות שגרתיים. שני אחים, דין הבכור וסאם הצעיר ממנו בכארבע שנים, צדים מפלצות בדרכים תוך כדי נסיעה בשברולט אימפלה 1967 השחורה שהייתה שייכת לאביהם. בתא המטען של האימפלה, תמצאו נשקים רבים ושונים, כל נשק בהתאם ליצור אותו צדים, מצ'טות לעריפת ראשי ערפדים, רובים עם קליעים הורגי מכשפות, יתדות מכוסים בדם טלה להריגת ג'ין, בקבוקי מים קדושים נגד שדים ואפילו מטול רימונים, ומה שחסר להם הם ירכיבו תוך כדי.

אז איך זה מתחיל? הם סורקים את העיתונים בחיפוש אחר מקרים שהוגדרו כתאונות מוזרות שנגמרו לרוב במוות, מתגלגלים אל תוך העיירה המדוברת באימפלה, מחופשים לסוכני FBI ושואלים שאלות וחוקרים מה גרם ל"תאונות" שפורסמו בעיתון. כשהם מבינים מה הם צדים, הם בודקים בספרי הפולקלור כיצד הורגים את היצור – כך הם פותרים את התעלומה וממשיכים לצייד הבא.

ננסי דרו
בתו של עורך דין, שאת התעלומה הראשונה שלה פתרה בתור ילדה. סיפורה של ננסי החל בסדרת ספרים בשנות ה-30 של המאה ה-20, אך מאז נכתבו מספר סדרות ספרים נוספות על ידי סופרי צללים בהם גילה נע בין 16 ל- 18, ודמותה משתנה מסדרת ספרים אחת למשניה גם באופייה וגם בהתאם לתרבות המשתנה בארה"ב. כך בסדרות הספרים החדשות יותר היא בעלת טלפון נייד ומכונית היברידית.

התעלומות נופלות בחיקה של דרו לעיתים במקרה, ולעיתים מתיקים עליהם עובד אביה כעורך דין. ננסי דרו היא הגיבורה של מספר סרטים וסדרות טלוויזיה, האחרונה שבהם החלה את שידוריה בשנת 2019.

קורמורן סטרייק
בלש פרטי בלונדון. חייל לשעבר שאיבד את רגלו מהברך ומטה בהתפוצצות מוקש באפגניסטן. הוא משתמש ברגל תותבת ולעיתים בקביים. סטרייק בעל משרד קטן השקוע בחובות. מזכירה זמנית שהוא מעסיק, רובין אלקוט, הופכת תוך זמן קצר לשותפתו לעסק ולחברתו הקרובה. סטרייק היא סדרת ספרים של רוברט גלבריית (שם עט של ג'יי.קיי.רולינג, מחברת ספרי "הארי פוטר") בה יצאו לאור כבר חמישה ספרים. ארבעת הספרים הראשונים הופקו לסדרת טלוויזיה, כל ספר הפך לשניים עד ארבעה פרקים בסדרת הטלוויזיה באורך של כ-50 דקות כל פרק.  

חבורת סקובי דו
שאגי רוג'רס, פרד ג'ונס, וולמה דינקלי, דפני בלייק וכמובן, הכלב המדבר סקובי דו, מרכיבים את החבורה המצוירת הפותרת תעלומות ולוכדת נבלים. הסדרה המצוירת שודרה בשנים 1969-1985 ונקראה בשם "סקובי דו, איפה אתה!" במקביל לסדרה יצא קומיקס שבתחילה בוסס על פרקי הסדרה, ובהמשך כלל גם סיפורים מקוריים. לסדרה נוצרו סדרות בת, גרסאות מחודשות, וסרטים. החבורה נוסעת ממקום למקום ברכב שהם קוראים לו "מכונת המסתורין" – מעין ואן (אין אחידות לסוג הרכב בין הגרסאות השונות של הסדרה, אך זה תמיד ואן).

אלה חלק קטן מפותרי התעלומות, חלקם ותיקים יותר וחלקם פחות. בריטים, אמריקאים, גברים, נשים ואפילו כלב אחד, כולם פותרים את התעלומה ומצילים את היום. אז אם הייתם נתקלים בתעלומה, למי הייתם קוראים לפתור אותה? או שאולי, רק אולי, הייתם מנסים לפתור אותה בעצמכם…?

עוד כתבות

כתיבת תגובה