מעצמה של ג'ודו

אחרי אריק זאבי וירדן ג'רבי, אל תתפלאו אם המדליסט האולימפי הבא של ישראל מענף הג'ודו ייצא מהעיר פתח תקווה. עם הכוונה נכונה, מאמנים מנוסים והתווית דרך אמיתית מכל הבחינות והכיוונים, ככה הג'ודו הישראלי מגיע להישגים כבירים

כתב: רועי גרינולד / ערכה: סתיו מלמד

בשנים האחרונות מחפשים ראשי הענפים בכדורגל ובכדורסל מושיע, איש מקצוע שיבוא ויתקן את המצב העגום בשני הענפים. במקום להשקיע כסף גדול במודל לא מוכח, או במאמן שרוצים לגמור לו את הקריירה, כדאי להתחיל להסתכל קצת מעבר. לא לשדות זרים, אלא לשדה אחר, שלנו- ענף הג׳ודו קוראים לו, הענף שהוכיח שהצלחות ותארים הם עניין שבשגרה והכל כחול לבן.

לאורך השנים שלל מומחים ופרשנים אומרים שהבעיות בישראל בענפים הללו הם ביסודות, אצל הילדים ובמחלקות הנוער. דבר שבענף הג׳ודו כבר שכחו, ובכדורגל ובכדורסל עדיין לא קלטו. דוגמה חיה לכך היא מועדון "אלופי הג׳ודו" בפתח תקווה, שמנוהל ע"י ארז נבו. מהגיל הרך עובדים במועדון על פי נהלי סדר ומשמעת המבוססים על כבוד, צניעות ונימוס. במטרה להעניק לילדים שאיפה להישגיות, חוזק פיזי ומנטלי וכמובן יכולת מקסימלית להגן על עצמם. החל מכיתה ד׳ ניתנת האפשרות לספורטאי המועדון להשתלב ולהשתתף בתחרויות ברמה הארצית, וכתוצאה מכך נדרשת הכנה מתאימה שבאה לידי ביטוי בכמה אופנים: הגדלת משך האימון, מספר האימונים השבועיים, שינוי תוכן האימון ושילוב תוכניות כוח, טכניקה קרבית ושיפור היכולת האירובית והאנאירובית, ובנוסף השתתפות בתחרויות אזוריות המהוות הכנה וקריטריון להשתתפות באליפות ישראל שהיא המטרה העיקרית.

מעבר לכך, במועדון נמצאת נבחרת בוגרים שגיל אצלה הוא רק מספר, והספורטאים בה מחזיקים בהישגים נפלאים כגון: מדליות זהב וארד בתחרות סניורים שהתקיימה לא מזמן, אלופי ישראל עד גיל 18 ואלוף מכביה 2017. כל אלה מבלי להזכיר עשרות ספורטאים, אשר גדלו במועדון והיוו חלק נכבד מנבחרות ישראל מקדטים ועד בוגרים. במועדון "אלופי הג׳ודו" הישגים הם לא המטרה, אלא הפרס לעבודה קשה. הפלה לא הכרחית אם לא הייתה הקפדה על ביצוע מדויק ונכון. העבודה היא פר מטרות אישיות של כל ספורטאי, דגש על הנאה והישגים ומעל הכל יחס אישי לכלל הספורטאים.

מנהל המועדון הוא בעצמו מאמן בכיר ושופט בינלאומי. בשנים האחרונות הצטרף אליו ארתור קטייב. קטייב שגדל גם במועדון, נוטל כיום חלק מצוות המאמנים של נבחרת ישראל בוגרים. צוות המאמנים דואג ומלווה את הספורטאים על המזרון ומחוצה לו. זה מתבטא בעבודה עם תזונאי צמוד, פיזיותרפיסט מוסמך, מאמני כושר שונים נמצאים באימונים על המזרן, וכמובן מדריכי ג׳ודו צעירים שהם עתיד המועדון. אספקטים שלא תמצאו בכל מועדון ג׳ודו סטנדרטי בישראל. כל אלו נאמרים מניסיון אישי. גילוי נאות: כותב הכתבה הינו ספורטאי אשר גדל במועדון והיה חלק מצוות המאמנים בין 2014-2017. בנוסף, במועדון תומך איש עסקים בכיר אשר תורם בסתר בכל עת וצורך, והכל מתוך אהבה למועדון ולענף. אז לפני שמקימים עוד ועדה ומחפשים אשמים. אפשר להסתכל מעבר לכביש, אל מקומות בהם ההצלחה כבירה והיסודות הן בלוקסוס הכי גבוה שיש. כי לפעמים כדי להצליח לא צריך מאמנים זרים ושיטות מיוחדות, אלא פשוט השקעה מכל הלב ועבודה שקטה. וזה ממש פה, מתחת לאף שלנו.

עוד כתבות

כתיבת תגובה