מאות הנשיא לנאשם ברצח: סיפורו של אריה שיף

אריה שיף יואשם ברצח לאחר שירה למוות לפני כשלושה שבועות בפורץ אשר ניסה לגנוב את רכבו בעודו מחובר לקרוואן שבו ישן. האם נעשה צדק או שמא מדובר בתקדים מסוכן הנותן אור ירוק לעבריינים לעשות ככל העולה על רוחם? חברתו מבטיחה: "נפעל עד שיזוכה"

כתב: אביאל ויצמן ערכה: מוריה כהן

אריה שיף, תושב העיר ערד, ירה למוות בחודש נובמבר בפורץ שניסה לגנוב את רכבו. בתחילה נחשד שיף בן ה-70 בהמתה בקלות דעת, ובית משפט השלום בבאר שבע שלח אותו למעצר בית. אך לאחר צפייה בסרטון ממצלמות האבטחה, הנחתה הפרקליטות את המשטרה לשנות את סעיף החשד ולאחר כמה ימים מאז נעצר, הוא נחקר בחשד לרצח באדישות. השבוע הודיעה הפרקליטות כי שיף יואשם ברצח, דבר אשר קומם רבים. ההרוג, בן 34, הוא תושב הפזורה הבדואית.

אריה שיף, באדיבות בנו

כדי שננסה להבין את החלטת הפרקליטות כדאי שנסתכל על העובדות היבשות: שיף לא עמד בסכנת חיים ישירה, עובדה אשר סוללת את החלטת הפרקליטות והמשטרה להאשימו ברצח. בנוסף, חלק מהפוסטים והטוקבקים הרבים אשר מתפרסמים מאז המקרה, קוראים לשיף בתיאורי גנאי בטענה כי לקח את החוק לידיים וזה לא הפתרון. כך למשל נכתב באחד הפוסטים: "תבדקו למה הבדואים גונבים ובאיזה תנאים הם חיים לפני שאתם מתירים את דמם".

מאידך, חוק הגנה עצמית (סעיף 34י לחוק העונשין) קובע כי: "לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף תקיפה שלא כדין שנשקפה ממנה סכנה מוחשית של פגיעה בחייו, בחירותו, בגופו או ברכושו, שלו או של זולתו; ואולם, אין אדם פועל תוך הגנה עצמית מקום שהביא בהתנהגותו הפסולה לתקיפה תוך שהוא צופה מראש את אפשרות התפתחות הדברים." מומחה בתחום מסבירה בקצרה: "החוק אומר שאם הפגיעה נעשתה במקרה של הגנה עצמית על נפש או רכוש, האשם לא יועמד לדין".

"אִם בַּמַּחְתֶּרֶת יִמָּצֵא הַגַּנָּב וְהֻכָּה וָמֵת אֵין לוֹ דָּמִים" (שמות, כ"ב, א') מסביר שם רש״י: "אין זו רציחה, הרי הוא כמת מעיקרו. כאן למדתך תורה אם בא להרגך השכם להרגו וזה להרגך בא, שהרי יודע הוא שאין אדם מעמיד עצמו ורואה שנוטלין ממונו בפניו ושותק. לפיכך על מנת כן בא שאם יעמוד בעל הממון כנגדו יהרגנו". משני המקורות הללו אנו למדים כי אדם שנגזל ממונו רשאי להגן על זה אפילו אם מדובר בתקיפת הגנב והריגתו.

מי שמכיר מקרוב את אריה שיף הוא יונתן סופר, שלמד עד הפרשיה יחד איתו בקורס מורה דרך בבאר שבע: "הוא בחור מדהים, בן 70 אב לילדים וסבא למופת. בנו – עופר שיף ז"ל נהרג בתאונת דרכים. לזכר בנו, אריה פתח בחצרו מבנה אוהל 'האוהל של עופר' כדי שמטיילים ילונו בו בחינם . אריה מתנדב 30 שנה במשטרה, מתנדב עם קשישים, התנדב במד"א. אריה הוא איש של נתינה, אהבה , תמיד מקשיב ומסייע למי שבצרות. כבר פעם רביעית שמנסים לגנוב לו את הרכב. אריה ישן עם אשתו בקרוואן שלו כיוון שהבית היה בשיפוצים, הקרוואן היה קשור לרכב שניסו לפרוץ אליו. לאריה אין שום עבר פלילי, והוא מחזיק ברישיון נשק בתוקף".   

מי שפעילה מאוד ואף נטלה חלק משמעותי בהקמת דף הפייסבוק המוביל למען שחרורו של אריה היא ריטה נחמיה, כך היא מספרת: "אני ואריה למעלה מעשור מנהלים יחד את צוות ערד שזה ארגון הפועל לטובת גמלאי צהל". על הפעילות למען שחרורו מרחיבה נחמיה, "נפעל עד שיזוכה כי הוא פשוט הגן על עצמו ועל אשתו, ממול היו שלושה רעולי פנים שאפילו לא ברחו כשראו שבעל הבית תופס אותם". בנוסף, ריטה מספרת שהיא ואריה קיבלו את אות הנשיא לפני שנתיים על תרומתם ופעילותם בארגון ערד, עובדה אשר שופכת אור על אופיו הטוב של אריה.

אריה בעת הענקת אות הנשיא והתעודה, באדיבות ריטה נחמיה.

"

עוד כתבות

כתיבת תגובה