לצחוק כדי לחיות

אחרי כל אירוע גדול בישראל, הרשת מוצפת בשלל סטטוסים וממים שהופכים את המקרה הרציני לבדיחה גדולה. אמיר מויאל, אושיית רשת, מסביר איך עושים את זה נכון, וד"ר רותי הרפז מדגישה שכדאי להיזהר כשמשתמשים בהומור

כתבה: מיכל עמיצור / ערכה: הודיה גרוס

החדשות בישראל רצות מאירוע לאירוע, ביו פיגוע וטילים לטונה מקולקלת בארומה. בכל יום שערוריה חדשה על הפרק, וכאשר אחת כבר מוצתה ישר תגיע אחרת להחליפה. אך מה הופך כל שערוריה קטנה, בארצנו רוית החדשות, לסערה כל פעם מחדש וכיצד הישראלים מתמודדים עם המציאות השותפת. 

שערוריה או מקרה שעולים לסדר היום הציבורי צוברים תאוצה והופכים לאירועים משמעותיים בין היתר כאשר הם הופכים לוויראליים ברשתות החברתיות. שיתופים, תגובות, לייקים על פאנצ'ים מכל הסוגים וממים מלבים את האש. את התגלגלות האירוע ראינו בשנים האחרונות בכל מיני אירועים ומקרים שקרו במדינתנו. החל מהחורף מלא המשקעים שהגיע אלינו והציף אזורי רבים בארץ, פרשת הטונה המקולקלת בארומה שהפכה לבדיחת היום, בחירות חוזרות ונשנות, המצב הביטחוני בדרום, ובעצם מה לא?! מצבי לחץ, פחד וחרדה מובילים רבים מאיתנו להתמודדות עם המצב על ידי הומור ולפעמים אף בהומור שחור. 

הומור ברשת.

אמיר מויאל, אושיית רשת, כותב וסטנדאפיסט, מסביר על אופן כתיבת הומור, השימוש בו כדרך התמודדות עם נושאים כואבים, וכן על התגובות של קהל הגולשים והקוראים. 

איך כותבים פאנץ' על אירוע חדשותי?

"כשזה מגיע לכתיבה קיימות שתי אפשרויות. לפעמים זה מגיע מיד, בהבזק. משהו חד שפשוט נשלף החוצה בבת אחת, מנוסח וטוב. האפשרות השנייה, שהיא מצויה יותר, זה שאתה באמת יושב וחושב. זה יכול להיות ברמה של יש לי מה להגיד, אני יודע מה אני רוצה להגיד, אבל אני לא יודע איך לנסח ולפעמים זה גם לשבת ברמה של 'מה אני רוצה להגיד', אם בכלל".

מתוך עמוד הפייסבוק של אמיר מויאל.

הומור לפעמים נוגע במקומות כואבים, לא מפחיד להשתמש בו?

"אני לא יודע אם הייתי מגדיר את זה פחד. לפעמים יש רגישות. לפעמים אם מדובר בנושא כואב, אתה לא רוצה לפגוע באנשים. אז בהחלט מפעילים שיקול דעת. גם אם מדובר באסון, גם אם מדובר בנושא שהוא טאבו, גם כשהקהל שלך הוא דתי ברובו, צריך להיות רגיש, אבל קרה לי גם שכתבתי דברים שידעתי שלא כולם יוכלו לקבל אותם והרגשתי שאני שלם איתם והם אכן נכתבו. האם יש פוסטים שאני מתחרט עליהם? לא באופן דרמטי. אולי פה ושם עניינים של ניסוח, אבל מכיוון שאני שקול בדרך כלל ולא ממהר להוציא דברים, לא קרה בכל שנותיי כאן (כמעט 10) שכתבתי משהו והתחרטתי ממש".

יש אנשים שכועסים? איך התגובות של הגולשים?

"בתגובות כן לפעמים יש כאלה שכועסים. זה יכול להיות אנשים מהמחנה השני, אנשים שמקפידים יותר ממך ברמה התורנית, אנשים שחושבים שאסור לצחוק על נושא מסוים וכו'. למדתי להתמודד. אם הביקורת היא עניינית ומכבדת, אז אני גם משיב ומתייחס. אם הביקורת מתלהמת, אני מתעלם או אם אני לא מסוגל להתעלם, מנסה להרגיע או להוציא קצת אוויר מהתגובה שלו. לעיתים רחוקות, אם המגיב חוצה את הגבול ומגיב אישית, אני קצת נכנס בו. אבל זה די נדיר".

הומור ברשת.

הומור הוא דבר שאני משתמשים בו בצורה חיובית, עד כמה הוא באמת עוזר להתמודדות עם מצבי לחץ, פחדים?

ד"ר רותי הרפז, מרצה לפסיכולוגיה, מסבירה: "השימוש בהומור תלוי באיזה אוכלוסייה מדובר, הומור נתפס לעיתים כדבר שלילי. לא כל אוכלוסייה תקבל את זה בצורה חיובית, לכן חשוב לזהות את קהל היעד ולוודא שאכן זה משמש את המטרה. יש אנשים שכל בעיה נתפסת בעיניהם כסוף העולם אך כשמכניסים הומור זה נותן בהם יותר קלילות ודרך התמודדות. הבנה שלא הכול שחור אלא יש גם אפור באמצע. לדוגמא חיילים מרבים להשתמש בהומור שחור שפורק להם את המתח".

לדבריה, "ילדים ומתבגרים מקבלים בצורה טובה יותר את ההומור ולכן הוא משמש ככלי ריפוי וטיפול יותר בגילאים צעירים. אנו רואים זאת למשל בתוכנית 'ארץ נהדרת' צוחקים על כולם, אז יש אנשים שישמחו מהדמות המציגה אותם, וצוחקים ממנה. ויש שיעלבו ויראו בה כפוגענית".

אז בפעם הבאה כשאתם מעבירים תמונה מצחיקה, צילום מסך של פאנץ' הומוריסטי או משתפים מעצמכם איזה בדיחה על המצב בארצנו, תזכרו – זה עוזר להתמודדות עם המצב, אך אל תשכחו להיות גם קצת רגישים למי שפחות מתחבר.

עוד כתבות

כתיבת תגובה