"לזוג מעורב קל יותר להתחתן ולהתגרש"

מאת שרה מי מרום

גל של תגובות, חלקן מפרגנות וחלקן ממש לא, הביאה איתה החתונה המפתיעה של העיתונאית לוסי אהריש והשחקן צחי הלוי. האם הם יהנו מאותן זכויות של זוג שהתחתן ברבנות ומה תהיה ההשפעה על הילדים?

כשזוג מעורב מתחתן בישראל, תמיד יהיו אנשים שישאלו למה הם צריכים להפוך את העניין למורכב ומה יהיה עם הילדים. אזרחי ישראל מנהלים הליכים משפטיים בבית המשפט הרגיל ובקלות, העניין משתנה כאשר זוג מעורב מחליט להתחתן או להיפך, להתגרש.

צחי הלוי. צילום: עידן ששון

על-י הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2016 דווח על כ-1,420 זוגות שנישאו בחו"ל כאשר אחד מבני הזוג יהודי והשני אינו יהודי. בישראל מצטרפים אל צח ולוסי מפורסמים נוספים שהתחתנו עם בני זוג שאינם יהודים, למשל הדוגמנית הודה נקש שנישאה ליהודי, הדוגמנית קורל סימנוביץ' שנישאה לקטלוני, עדי שילון שנישאה לערבי ועוד.

"הליכים משפטים במקרה הזה כמובן לא יכולים להידון בבית דין יהודי אלא רק בבית המשפט, יש להם דין אזרחי ולא דין דתי", מסבירה הדס גרוסמן, עו"ד לענייני משפחה.

האם תהליך נישואין וגירושין של זוג מעורב הוא מורכב יותר?

"האמת שזה יותר פשוט כי לפי הדין העברי הגבר צריך להסכים להתגרש ואם הוא לא רוצה זאת בעיה. במקרה של זוג מעורב פונים לבית משפט, יש איזו פרוצדורה כזאת ובית משפט יכול להחליט להפסיק את הנישואין שלהם גם אם אין הסכמה של אחד הצדדים, בניגוד לדין העברי שאם אין הסכמה זאת פרוצדורה מורכבת".

זוגות מעורבים מקבלים את אותם זכויות כמו זוג שהתחתן בבית דין?

"הם מקבלים את אותם הזכויות, בנישואים מעורבים המשפט האזרחי חל עליהם, אין שום פגיעה. אם בני זוג יהודים יכולים למשל להתגרש רק בבית הדין הרבני, זוג מעורב יכול להתגרש רק בבית משפט. במקרה של נישואין, הם מגישים בקשה להצהרת נישואין. לזוג מעורב קל יותר להתגרש ולהתחתן".

לגבי הילדים אומרת גרוסמן, שההליכים הם אותו הדבר אצל זוגות מעורבים וזוגות שאינם מעורבים. כלומר מגיעות לילדים זכויות כמו שאר הילדים, ובמקרה שבני הזוג מחליטים להתגרש, חל עליהם חוק המזונות והחוק בענייני המשמורת חל גם עליהם. הבעיה היא לדבריה, בפאן הערכי, כאשר יהודי מתחתן עם אישה שאינה יהודייה.

 

עוד כתבות

כתיבת תגובה