"זאת הייתה טעות. הם היו בפעילות מבצעית ראשונה"

מאת מור פניג'ל

אתר חדשות פלסטיני פרסם תיעוד "מפיגוע הדגל" שהיה על גדר גבול רצועת עזה בחודש פבואר האחרון, שמונה חודשים אחרי פיצוץ מטען החבלה מפקד הסיור נ' מדבר על הכל

זוכרים אותו כ"פיגוע הדגל" שהתרחש על גדר גבול רצועת עזה בחודש פברואר האחרון. מטען חבלה שהיה טמון בדגל פלסטינאי התפוצץ על ארבעה חיילי צה"ל, סמוך לקיבוץ עין השלושה. בצהרי שבת, מעט אחרי השעה 15:30, כוח משולב של לוחמי גולני והנדסה קרבית עסקו בפעילות שגרתית במקום והסירו דגל חשוד שהונח על הגדר יום קודם לכן- ואז הופעל המטען. ארבעה חיילי צה"ל נפצעו- שניים מהם הם מחיל ההנדסה ושניים מגדוד 13 של גולני.

אני מסתכלת על נ' והוא מסתכל עלי, הוא מבקש ממני להישאר בעילום שם. נ' מספר לי את סיפורו והדבר היחיד שעולה לי בראש זה כושר מנהיגות וביטחון- בעצמו, בחיילים שלו.
"הכל התחיל בשעות הבוקר המאוחרות של שבת. קיבלנו משימה לרדת לגדר ולהוריד את כל הדגלים שתלו מההפגנות של יום שישי. לכאורה, פעילות מבצעית שגרתית. לפני שהגענו עברו שם לפנות בוקר כלבים של עוקץ וגששים בפתיחת ציר, בשביל לבדוק האם מדובר במטעני נפץ. אחרי קבלת האישור שהשטח נקי קיבלנו את המשימה. הציוות היה יחידת הסיור שלי יחד עם יחידת יהלום. תפקידנו היה לשמש ככוח מחפה והתפקיד שלהם היה הסרת הדגל החשוד. לפני שעלינו למשימה הובלתי חפיפה, דקות אחדות אחר כך קיבלתי שיחה מהמ"פ שלי, הוא עדכן אותי שמדובר בפעילות מבצעית ראשונה של החבלן והקצין של יחידת יהלום ולכן הוא עולה לפקח לדקות הראשונות ומיד אחר כך אני תופס פיקוד תחתיו.

ירדנו שלושה רכבים לכיוון הגדר. רכב סיור שלי, אחד נוסף של יחידת יהלום ורכב של המ"פ שנועד לחיפוי. מגיעים לגדר ואני מריץ כל מיני נהלים, אני לוקח איתי עוד שני חיילים לחיפוי קרוב. נשכבים על יד הגדר, כל הרעיון הוא למנוע תקיפה מהצד השני או חדירת מחבלים דרך מנהרה. את שאר חיילי הסיור שהיו מצוידים בכלים כבדים יותר השארתי מאחור לצורך תגובה במקרה הצורך. המ"פ והקשר שלו מגיעים ונעמדים לידי במצב קריעה יחד עם הקצין של יחידת יהלום. החבלן(יחידת יהלום) שמומחיותו היא לבדוק מטענים מתקדם לכיוון הדגל וכולנו עם העיניים עליו. החבלן ניגש לדגל ומתעסק איתו דקות ארוכות. בשלב הבא הדגל מונף, דבר המוביל לפיצוץ בגלל השטח המגנטי שלו שמכוון מראש. ואז בום גדול".

לא היו סימנים חשודים? בכל זאת תלוי רק דגל אחד בודד
"בדיעבד, הדגל היה חשוד, הוא לא היה רגיל. הוא היה קשור לגדר עם חוט ברזל ובצורת שתי וערב, משמע- זיגזג בתוך הגדר, דבר שבהחלט לא קורה הרבה".


איך יכול להיות שאף אחד לא שם לב לתלייה של הדגל הזה? צורת התלייה מעידה על התעסקות, משמע כמה שניות ארוכות של תלייה.
"אחרי האירוע הסתכלנו המג"ד, המח"ט ואני בתצפיות וראינו שמי שתלה את הדגל הוא לא מפגין בודד שרץ לגדר באמצע הפגנה, אלא אדם שהגיע לשטח מת עם אופנוע ותלה את הדגל. דבר שלכאורה מחשיד מאוד, אין לי מושג למה התצפיות לא דיווחו".

 


אתה זוכר את הבום? מה הרגשת?

"אני זוכר את עצמי אומר שזה לא קרה. אני זוכר שכשהתעוררתי לקחו לי כמה שניות להתעשת ולהבין מה קורה. תביני, אף אחד מאתנו לא דמיין שזה מטען, מראש הגענו כשאנחנו בטוחים שלא נשקפת סכנה, מדובר ביחידת יהלום שמתמחה בתחום. זו הייתה טעות מקצועית שהביאה לפיצוץ ומאחר וידעתי כי זו פעילות מבצעית ראשונה שלהם היה קשה להאשים אותם".

על פי מה שאתה אומר, כולכם סמכתם על יחידת העוקץ והגששים מהבוקר, אם כך, איך אתה יכול להאשים בכזה ביטחון את החבלן בלבד?
"אני לא מאשים רק אותו, אבל בסוף לכל חייל יש אחריות אישית ומקצוע שבו הוא מתמחה. מצד אחד יש כלבן מעוקץ והגשש שאחריותם היא איתור פצצות. הם מסתכלים מרחוק והם מוודאים שאין מטענים. החבלן של יהלום ההתמחות שלו נמצאת בפלוגה של סילוק פצצות(ס"פ) ובשטח אנחנו מקבלים אותו כגורם הכי מקצועי לכל עניין המטענים. ולכן בשורה התחתונה הטעות המקצועית היא שלו. זה נכון שיש כאן טעות נגררת, אבל לכתחילה ברגע שהחבלן קיבל את ההתראה על דגל חשוד ונשלח להורידו, הוא נשלח מצויד כאילו באמת מדובר במטען חבלה. צריך להבין שישנם נהלים למקרים כאלה, כך שגם כאשר מדובר באזעקת שווא, אסור לחרוג מהם. וכאן, החבלן חרג באופן חד משמעי".

איך יודעים להתנהל במצב כזה? ובכלל כשיש דרג גבוה ממך, מאיפה הסמכות לנהל את כולם?
"אני זוכר שהסתכלתי על המ"פ ועל הקצין של יהלום וראיתי שהם לא מתפקדים, כולם עם רסיסים, שרופים, במצב לא טוב. ידעתי שיש פצועים שחייבים פינוי ובמקביל הגזרה פרוצה".

הפיצוץ משיג ארבעה פצועים. שניים פצועים קשה ושניים בינוני. הם מפונים מיידית במסוק לבית החולים.

מרגע שיש בום ואתה יודע שיש פצועים, מה אתה עושה?
"אני מבין שהמצב מסובך ובעייתי כי אנחנו שלושה חיילים לא פצועים וארבעה שכן.  הבנתי שאני חייב לתפעל את האירוע ולפנות את הפצועים כמה שיותר מהר. המטרה שלי הייתה לפנות את הפצועים לתחת מכסה. אני מבין שיש שני פצועים מאוד קשה ושניים שדרגת פציעה חמורה פחות. לכן, המטרה שלי ברגע הזה היא לפנות את הפצועים יותר למנחת המסוק ואת השניים האחרים לפנות לתחת מכסה. אני לוקח לרכב שלי את הפצוע הקשה ביותר ונותן הוראה לפנות את החבלן לרכב של יהלום ואת המ"פ והקשר שלו לרכב שלהם. החובש שהיה איתי נתן הוראה לקשור חוסם עורקים בכדי למשוך עוד קצת זמן עד הפינוי לבתי החולים. במקביל לפינוי, אני משאיר במקום את שאר חיילי הסיור יחד עם המ"כ שלי שיישארו לתפוס את הגזרה בכדי למנוע אירוע נוסף וקורא למ"פ מגזרה אחרת שיבוא לפקח. חשוב שתביני, השארת חיילי הסיור במקום הייתה חשובה לא פחות מפינוי הפצועים. גזרה פרוצה זו הנקודה האסטרטגית ביותר להוציא תוכנית של חמאס לפועל. לבסוף, אני מצליח לפנות את הפצועים למנחת המסוקים שם הם מקבלים טיפול ראשוני מהרופאים והחובשים במקום, עד שמגיע המסוק ומפנה אותם לבית החולים".

מאז הספיק נ' להשתחרר מהצבא ולהפוך לאזרח מן המניין. את הלקחים מהאירוע הזה הוא לקח עמוק לתשומת ליבו."אחריות היא שם המשחק הוא אומר לי" ושותק.

 

עוד כתבות

כתיבת תגובה