הקרבות בליכוד לפני הבחירות

מאת: עדי באזוב. עריכה: ארצ'י קגן

בבחירות הקרובות חברי הליכוד ייאלצו להתמודד לא רק עם השחקנים החדשים שהצטרפו, אלא גם מול בני ביתם. "הליכודניקים החדשים" שואפים לייצור מהפכה מבפנים והם כבר צברו כוחות. כיצד נתניהו יתמודד עם המהלכים שלהם בבחירות הקרובות?

השבוע הוציא רה"מ בנימין נתניהו הודעה שהגדיר "דרמטית" בשידור חי לתושבי המדינה. נתניהו פנה אל הציבור בטענה שהמשטרה והפרקליטות סירבו לבקשתו להתעמת עם עדי המדינה, טוען שהסירוב הזה מעיד שלחוקרים "יש מה להסתיר" ושהעימות "הכרחי לבירור האמת". צעד זה של נתניהו יכול לרמוז על חשש כלשהו שיש לו לקראת הבחירות. על פי הסקרים, הליכוד זוכה ל-30 מנדטים גם אם יוחלט על שימוע לנתניהו, אך למרות הודעתו הדרמטית עדיין חצי מהציבור סבור – ההליך נגדו הוגן.

למפלגת הליכוד יהיה קשה בבחירות האלה לא רק בגלל השחקנים החדשים כמו "הימין החדש", שהצטרפו למשחק מבלי להוציא הגה וכבר גורפים 18 מנדטים, אלא גם בגלל הניסיון של "הליכודניקים החדשים" לשנות את מערך הליכוד מבפנים.

מתוך אתר הליכודניקים החדשים

"הליכודניקים החדשים" היא סיעה ששורשיה היא הליכוד. קבוצה שמאמינה באותה האג'נדה וערכים של הליכוד אך לא מרוצה מהתנהלות היושבים בראשה. מטרתם היא לגייס כמה שיותר אנשים להתפקד למפלגה, על מנת שיחזיקו במספיק כוח בפריימריז כדי לפעול כקבוצה ולבחור למי להצביע, בנוסף הם מקווים שהנוכחות שלהם כגוף ליברלי גדול במפלגה תמריץ מתמודדים חדשים לרשימה.

כל פעילותם של "הליכודניקים החדשים" היא להחליף את אותם הרשומים כעת במפלגה. "הליכוד של היום זה ביטן וזוהר שצועקים על הורים שכולים, חזן שקורא לנכה 'חצי בן אדם', נתניהו שצועק בכנסת ש'מותר לקבל מתנות', כך אומר ליאור מאירי, ממייסדי הליכודניקים החדשים ומתמודד בבחירות המקדימות. "אני לא יודע מה יכתבו נגדנו במהלך מסע הבחירות המקדימות, במפלגה מפחדים ובצדק, שאנחנו באים לקחת את הכיסאות שהם ביזו".

האתגר של "הליכודניקים החדשים" יהיה להגיע לכמות מתפקדים גדולה מספיק כדי להוביל להכרעה, אך יהיה זה הזמן שיכריע. וזאת מהסיבה שיש 16 חודשי אכשרה מרגע ההתפקדות ועד ליכולת להצביע בפריימריז. בנוסף, הם יהיו חייבים להצביע כגוש אחד כשיגיע רגע האמת ולא, הם יכשלו.

רק בשנה האחרונה הקבוצה הצליחה לצבור מספר רב מאוד של מתפקדים חדשים, עם זאת הם נתקלו בקשיים. "הליכודניקים החדשים" נתפסו בעיני חלק מהציבור כסיעה שרוצה למרכז את הליכוד, וחוששים שאולי, אפילו להכוונה לשמאל. ישנם כאלה שלא תומכים ברעיון וקיימים אנשים שמנסים למנוע את המהלך של "הליכודניקים החדשים". עופר בינשטוק, סופר ידוע, פרסם עצומה שבה הוא קורא לחברי בית הדין של תנועת הליכוד להניח את המפתחות ולהתפטר: " אני קורא לחברי בית הדין של תנועת הליכוד שעסקו באופן אסור ובניגוד למנדט שלהם, בנושא כנופיית השמאל הליכודניקים החדשים, להניח את המפתחות ולהתפטר – כשלתם בגדול".

"הליכודניקים החדשים" מתמודדים לא רק עם צעדים קשים שנוקטים חברי הליכוד בתמיכת נתניהו כנגדם, אלא גם עם חסימת אתר האינטרנט להתפקדות, הקמת ועדות קבלה, ניסיון לשנות את סעיף האכשרה בחוקה מ-16 חודשים ל-24 עד להצבעתו בפריימריז, וגיוס נוסף של מתפקדים חדשים.

 

לאחר הנאום של נתניהו השבוע, שבו השתלח ביועץ המשפטי, 'הליכודניקים החדשים' זעמו ויצאו נגדו: "ראש הממשלה אינו יכול לעשות קמפיין נגד יועץ משפטי, הוא אינו יכול להשתלח בשומרי הסף. אתה לא הליכוד, והליכוד זה לא אתה. ביום שאחרי שתפסיק להיות פה ראש ממשלה, אנחנו עוד נצטרך לחיות פה יחד, ולסמוך על מוסדות המדינה, אחרת נידרדר לאנרכיה".

מתוך אתר הליברלים בליכוד

חוץ מ"הליכודניקים החדשים", הליכוד מתמודד גם עם "הליברלים בליכוד". אמנם פעילותם מזערית לעומת זו של "הליכודניקים החדשים", אבל אין ספק שגם פה נפתחה חזית מעניינת לקראת הבחירות. "הליברלים בליכוד" מעוניינים לקדם את הערכים הליברליים, חופש הפרט והשוק החופשי בליכוד בפרט ובמדינה בכלל. מתוך הצהרתם: "אנחנו מאמינים כי הפרט הוא ריבון לעצמו ואבן היסוד של המדינה. אנחנו מאמינים כי תפקיד המדינה הוא להרחיב את חירויות הפרט, לרבות החירויות האישיות והקנייניות, ולדאוג לביטחון ולמשפט צדק הנדרשים להבטחת זכויות אלה".

אותם עוינים ל"ליכודניקים החדשים" כמובן יתנגדו לפעילותם של הליברלים, מה שגם לא יעביר אליהם מתפקדים חברי "הליכוד" המקורי. הקושי לגייס מתפקדים ולעשות שינוי של ממש כנראה ימשיך עבור "הליברלים בליכוד" בעיקר מהסיבה כי אלו המחפשים פן ליברלי ביותר בממשלת הימין יוכלו לקבל זו באחת מן המפלגות החדשות שכבר עומדת עצמאית.

הפריימריז של הליכוד אמור להתרחש בתחילת פברואר, מלחמות הפנים של הליכוד לא פוסקות ולציבור הבוחר נותר אלא רק לראות אם יתרחש מהפכה באמת, או שמא עוד ניסיון שווא לקטרג את נתניהו.

השריונים ברשימה לכנסת כבר אושרו על ידי ועדת החוקה. לפי ההצעה של נתניהו, מספר המקומות ברשימה הארצית יגדל ואילו מקומם של מתמודדי המחוזות החדשים שמעוניינים להיכנס לכנסת נדחק אחורה: עד המקום ה-18 הרשימה תהיה כולה ארצית, ואילו שריוני המחוזות יתחילו רק במקום ה-19, כשעד המקום ה-30 יישמרו חמישה מקומות למועמדי המחוזות. ההצעה מיטיבה עם הח"כים המכהנים של הליכוד שמתמודדים בפריימריז ותאפשר לרבים מהם להשתלב בקלות ברשימת הליכוד הבאה אך מצמצמת את האפשרויות עבור מועמדים חדשים המתמודדים במסגרת מחוזות, הצבעה שמתקיימת במרכז הליכוד. כמו כן, ארבעה מקומות יישמרו בהבטחת ייצוג לנשים (10, 20, 25, 31 כששני המקומות האחרונים שמורים לנשים חדשות. מקום נוסף יישמר לעולה חדש (28), ולפי הצעת נתניהו גם ח"כ מכהן יוכל להתמודד על משבצת זו כך שישנה עדיפות למועמדות של ח"כ אברהם נגוסה. במשבצת השמורה לנציג המיעוטים הלא יהודי, שמוקמה במקום ה-30, נתניהו לא ביקש להחיל את אותה הקלה על השר איוב קרא.

לימים נפוצו שמועות בליכוד שהשריונים של נתניהו נועדו לייצר אפשרות לחיבור עם מפלגת "כולנו" של שר האוצר משה כחלון בהמשך. בעיני ראש הממשלה נתניהו היריב המרכזי שלו הוא לא המרכז והשמאל, לא גנץ או לפיד, אלא אחוז החסימה. לכן החל נתניהו לבדוק אפשרויות איחוד.

הכירו את אנשי הליכוד שעשויים להתמודד בפריימריז:
טל גלבוע, זוכת תכנית ריאליטי "האח הגדול", מובילת המאבק למען בעלי החיים ומקורבת ליאיר נתניהו, מסתמנת כמי שתצטרף למפלגת הליכוד ותרוץ לכנסת בבחירות הקרובות.

ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים לשעבר הצטרף לליכוד ויתמודד לרשימה בבחירות הקרובות. "כפי שנהגתי כראש העיר ירושלים, אמשיך לשרת אתכם גם ברמה הלאומית", אמר. רה"מ בנימין נתניהו בירך בחום את ברקת על החלטתו.Image result for ‫ניר ברקת‬‎

נועם סלע, לשעבר דוברו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן, יו"ר מטה משרד החוץ – אצל סגנית השר ציפי חוטובלי. נועם, בן היישוב עופרה, יתמודד על משבצת הצעירים בפריימריז הקרובים בליכוד.

דימה תאיה, ערבייה מוסלמית המגדירה עצמה כציונית ופעילה למען ההסברה הישראלית, הודיעה גם כן כי תתמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת הבאה: "הגיע הזמן לייצוג ערבי שאוהב את המדינה ולא מסית נגדה", היא אומרת. משפחתה של דימה לא מקבלת את הצטרפותה למפלגה ואף תוקפת אותה בהודעה שנמסרה לתקשורת: "אנחנו בני משפחת תאיה מקלנסווה, מכריזים בזאת לבני עמנו שאנו מוקיעים את דימה טאיה זידאן, אנחנו מגנים ומסרבים לקבל באופן נחרץ כל הצהרה או ראיון שהעניקה לתקשורת. בעקבות דבריה, לא ניצור איתה קשר, לא נגיש לה עזרה עד שתחזור בה מדבריה ותכריז על לויאליות לעמה ולדתה".

Image result for ‫דימה תאיה‬‎

יואב גלנט, שר העלייה והקליטה וחבר קבינט, הצטרף לשורות המפלגה וזאת לאחר שעזב את מפלגת "כולנו" בראשות כחלון. הצטרפותו למפלגה נערכה באירוח חגיגי שהתקיים בחדר סיעת הליכוד בכנסת, בנאומו עקץ את כחלון: "הליכוד היא התנועה הכי חברתית".

גלעד שרון חזר לליכוד לפני שנתיים ו-9 חודשים וחסרים לו 3 חודשים כדי להתמודד. כדי שיוכל בכל זאת להתמודד הוא זקוק לאישור של רה"מ שהודיע כי לא יאשר זאת. גורמים בליכוד מסבירים שההיגיון הוא להעניק לפעילים ותיקים הזדמנות הוגנת לרוץ במחוזות, אך ייתכן שיש עוד סיבה, לנוכח היחסים העכורים בין השניים.

לנתניהו ומפלגתו הולך להיות מסע בחירות ארוך ומייגע, ראש מפלגה ששקוע בחקירות, ניסיון להדיח ח"כים מכהנים של הליכוד, שחקנים חדשים. נותר רק להמתין לאפריל לראות עם יתרחש מהפך או שמא עוד ניסיון כושל להפיל או להחליש את נתניהו. בליכוד מאמינים שהסיכוי שלהם לנצח בבחירות הבאות נותר גבוה כפי שהיה, אך יחד עם השחקנים החדשים והסיעה שחותרת תחתם, נראה שיש כמה חזיתות להתמודד מולם.

 

 

 

עוד כתבות

כתיבת תגובה