הסוף לכהונת נתניהו?

מאת יעל ברנר

נראה כי מפלגת הליכוד החזקה ניצבת בפני מערכה מורכבת במיוחד, עם כניסתו של גנץ, עזיבתם של שקד ובנט את הבית היהודי וכתב האישום שמרחף מעל הכל והוביל להקדמת הבחירות. האם לנתניהו יש סיכוי לזכות בבחירות בפעם החמישית?

מפלגת הליכוד סופגת מהלומות קשות ואתגרים חדשים ניצבים בפניה לקראת הבחירות. בראש ובראשונה נמצאת הסיבה לפיזור הכנסת מלכתחילה: הקדמת הבחירות בהכרח משפיע על תהליך העבודה מול תיקי נתניהו.

עתיד נתניהו תלוי בהחלטת מנדלבליט. האם יוגש כתב אישום?

מנדלבליט יודע זאת, הציבור יודע זאת, ונתניהו יודע זאת טוב מכולם. זאת הסיבה האמיתית שהובילה להקדמת הבחירות. השאלה העיקרית היא האם מנדלבליט ימליץ על הגשת כתב אישום. בחירות שנערכות תחת המלצה של היועץ המשפטי לממשלה לאישום נגד ראש הממשלה נתניהו שונות בתכלית מבחירות שבהן ההליכים הפליליים נמצאים בהקפאה.

אם כתב האישום לא היה מרחף מעל ראשו של נתניהו, הייתה יכולה להיות לו את קואליציית החלומות. אך  לפי ההצהרות של אלה שאמרו שלא ישבו איתו בממשלה אם יוגש כתב אישום ניתן לראות שלנתניהו לא תהיה קואליציה. כחלון כבר התחייב שמפלגתו לא תשב בקואליציה תחת נתניהו אם יוגש נגדו כתב אישום. השר הבהיר כי מפלגתו לא תיענה לתכתיבים מראש הממשלה בעניין החקירות כתנאי לכניסתה לקואליציה הבאה, ושב על דבריו כי נתניהו לא יוכל להמשיך בתפקידו אם יועמד לדין. יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד, השואף לכהן כשר החוץ, הכריז באחרונה שלא ייכנס לממשלת נתניהו הבאה אם יוגש כתב אישום. ח"כ אורלי לוי אבקסיס, שלפי הסקרים מקבלת 5־8 מנדטים, הודיעה שהיא אינה פוסלת ישיבה בממשלת נתניהו אם תהיה חברתית, אבל ציינה באחרונה כי "נתניהו לא יוכל להמשיך לכהן תחת כתב אישום". במצב כזה נתניהו אוסף 55 מנדטים בלבד – זו לא סכנה מיידית אבל זו סכנה ברורה.

דוד לרנר, צילום אישי

עם זאת, דוד לרנר יו"ר תא הסטודנטים של הליכוד באוניברסיטת אריאל בשומרון אומר כי כתב אישום דווקא יחזק את הליכוד: "העם מבין שאין פה כלום וירצה לחזק אותו מול כל השמאל שלחץ על הפרקליטים והיועצים המשפטיים להגיש נגדו כתב אישום על סיגרים ושמפניות, זה מעולם לא קרה. החקירות עלו לנו מיליוני שקלים, חוקרים אותה עשרים שנה ומה שבסוף יוצא זה אייטם ב"וואלה" שנתנו לאשתו של ביבי ועוד שמפניות וסיגרים. זה השיא של כל מה שמצאו פה". לרנר מוסיף אף כי: "אם יהיה משפט ונתניהו יואשם זה כבר סיפור אחר. אבל מפלגת הליכוד זה מפלגה הרבה יותר גדולה מרק בנימין נתניהו, הוא מנהיג גדול ומוביל את המפלגה בשנים האחרונות בצורה מיטבית אבל גם כשהוא ילך יש הרבה אנשים בליכוד שיכולים להחליף אותו".

כתב האישום ישפיע על המנדטים של הליכוד? נגלה בקלפי

שאלה נוספת היא: האם בני גנץ יהווה איום למפלגת הליכוד? סקרים שפורסמו לאחרונה במהדורות החדשות מנבאים למפלגה "חוסן לישראל" בראשותו בין עשרה ל-16 מנדטים.

בני גנץ. ייקח קולות מהליכוד?

נראה כי נתניהו מנסה לגרום לציבור לחשוב שגנץ מייצג שמאל כדי שלא ייקח לו קולות, על הקמת מפלגתו החדשה של גנץ הגיב נתניהו: "אני לא מתערב כיצד השמאל מחלק את הקולות שלו". זאת על אף שגנץ צפוי למתג את מפלגתו כמרכז אחראי ומתון, ללא זיקה לשמאל. כידוע, גנץ עוד לא דיבר, כך שלא ניתן לדעת עוד כלום. ייתכן כי אם יציג עצמו כ"מרכז" הדבר יפגע בקולות גם של השמאל וגם של הימין כיוון שרבים ירצו לבחור באדם חדש ויכול להיות שגם יזדהו עם חלק מהערכים אותם ייצג.

בנט ושקד פותחים במלחמה

כמו כן, ההודעה בשבת על עזיבתם של בנט ושקד את מפלגת הבית היהודי והקמת מפלגה חדשה, "הימין החדש", חוללה סערה בקרב מפלגת הליכוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו, הליכוד ושותפים נוספים מודאגים מאוד מהעובדה שלא פחות משבע מפלגות מתמודדות על קולותיהם של מצביעי הימין. הם מבקשים להוריד את אחוז החסימה באופן שיאפשר לכל הפלגים להיכנס בוודאות לכנסת.

על פי ההשתלחויות האחרונות של השרה מירי רגב בבנט ושקד על כך שהם "הפקירו את הבית ועשו סיבוב על הציונות הדתית" ניתן לראות כי בליכוד אכן חוששים מהמהלך אותו ביצעו השרים, בהתייחסותה להכרזתם אף הוסיפה: "אני קוראת לאנשי הציונות הדתית – בואו למפלגת הימין האמיתית. הצביעו רק למפלגת הליכוד שבה יש מקום לדתיים וחילוניים, מזרח ומערב, פריפריה ומרכז, יהודה ושומרון. היזהרו מחיקויים". כל זאת מצביע על דאגה גוברת בליכוד בעקבות האירועים האחרונים.

לפי התגובות בליכוד הקמת "הימין החדש" מאיימת עליהם, מתוך עמוד האינסטגרם של איילת שקד

כזכור לפני כחודש בנט ושקד התקפלו בדרישה לתיק הביטחון, ונראה כי לאור התרגיל שנעשה להם, ינסו כעת לקחת קולות הנמצאים מסביב לליכוד (כמו "כולנו" של כחלון) וגם מהליכוד עצמו באמצעות המפלגה החדשה אותה הם מקימים.

השאלה שנותרה כעת היא מה יעשו בליכוד נוכח האתגרים החדשים הניצבים בפניהם במערכת הבחירות הקרובה. מאז השפל של הליכוד בכנסת ה-17 המפלגה נמצאת בעלייה. האם ייתכן כי נראה שוב את כוחה של המפלגה יורד?

 

עוד כתבות

כתיבת תגובה