בחזרה לעבר: משחקי הפלטפורמה הטובים ביותר

כותב : אביב פורת | עורכת : רבקה שורק

ז'אנר משחקי הפלטפורמה איבד מהפופולריות שלו בשנים האחרונות, אך הוא טומן בחובו דמיון, רגש והרפתקנות. בחזרה למשחקים שעשו לנו את הילדות

רוב תלמידי היסודי בשנות ה-2000 כנראה זוכרים היטב, איך שבזמן שיעורי מחשבים הם שיחקו בג'אז הארנב, במקום להקשיב למורה מנסה להעביר את השיעור. באותה תקופה עדיין היה ז'אנר אחד ששולט בתחום הגיימינג והוא ז'אנר משחקי הפלטפורמה.

משחק הפלטפורמה הוא תת ז'אנר של משחקי הפעולה, שהמרכיב המאפיין אותו הוא שהדמות הנשלטת בידי השחקן צריכה לעבור את שלבי המשחק, תוך כדי קפיצה בין משטחים (שלבים) ומכשולים שונים, בדרך יש לעבור מספר בוסים כדי לסיים את המשחק. בדרך כלל, משחק הפלטפורמה לא ינסה לחקות את המציאות כפי שהיא, הוא פונה יותר לפן הדמיוני – יצורים ביזאריים וצבעוניים, עולמות מרוחקים, ארסנל נשקים עתידניים ועוד. המשחקים הראשונים שוחקו בפורמט חד ממדי ועם הזמן הז'אנר השתדרג לתלת-ממד.

 כיום הסגנון איבד מזוהר העבר, ופינה את מקומו בשרשרת המזון של עולם הגיימינג למשחקי "העולם הפתוח", אך הוא עדיין נחשב לז'אנר שהוציא מתוכו הכי הרבה קלאסיקות בלתי נשכחות, שגרמו להכי הרבה אנשים לא לקום מהספה ולהפוך לבטטות כורסא.

הנה תזכורת לחלק מהמשחקים האהובים והמומלצים ביותר :

סדרת משחקי "ג'אז הארנב"

שלושת אלפים שנים אחרי האירועים המתרחשים בסיפורו של איזופוס, המשל "הצב והארנב", ממשיכה היריבות בין צבים וארנבים. ג'אז הארנב נלחץ למשימה כדי להציל את הנסיכה אווה מהצבים המרושעים והמנהיג שלהם "דבאן".

המשחק הראשון בסדרה יצא בשנת ב-1994, למערכת ההפעלה מיקרוסופט דוס. בעקבות הפופולריות הרבה של המשחק יצא אחריו משחק המשך, ג'אז הארנב 2 ב-1998, למערכת ההפעלה Windows 95 ו-98 של מייקרוסופט.

שני המשחקים קיבלו מעמד אגדי בקרב משחקי הפלטפורמה ועד היום יש לו קהל מעריצים רחב שנזכר בנוסטלגיה שלו.

ריימן 2: הבריחה הגדולה

כנראה שאין אדם אחד שגדל בשנות ה-90 או שנות ה-2000, שלא זוכר את העכבר המכונף שחסר לו גפיים וצוואר, ואם כן כנראה לא הייתה לו ילדות מי יודע מה.

במשחק ריימן צריך להציל את העולם מצבא של רובוטים-פיראטים, בפיקודו של אדמירל ראזורברד והלשיב את השלום לעולם הלומים.

ריימן 2 הוא משחק המשך אשר זכה להצלחה רבה, והגיע למעמד של משחק פולחן. אחד הסיבות לכך, הוא המעבר מהדו מימד של המשחק הראשון לתלת מימד במשחק השני, הוא בעצם היווה משחק פורץ דרך בתחום.

קונסולות מוכרות : PlayStation 2 , Nintendo DS , Microsoft Windows ועוד

סדרת משחקי "קראש בנדיקוט"

סדרת משחקי פלטפורמה, אולי הזכורה ביותר לקונסולת סוני פלייסטיישן. לסדרה יצאו לא פחות מ-21 משחקים מגוונים, ביניהם משחקי פלטפורמה, אך גם משחקי ספין אוף של משחקי מירוצים. הסדרה מכרה מעל ל-40 מיליון משחקי ברחבי העולם ונחשבת לקלאסיקה בתחום.

קראש הוא בנדיקוט (חיית כיס באוסטרליה) עצלן ומנומנם עם כוחות מיוחדים, אשר נוצר על ידי הרשע "ד"ר קורקטס", שהכניס אותו למעיין מכונת התפתחות שהעניקה לו כוחות מיוחדים, המתקפה הזכורה במיוחד לחובבי המשחק היא מתקפת הסיבוב המהירה שלו. בהמשך קראש צריך להציל את העולם מאותו נבל מרושע שהפך אותו למי שהוא.

קונסולות מוכרות :  PlayStation, PlayStation 2, GameCube, Wii, Microsoft Windows ועוד.

ראצ'ט אנד קלאנק 3

ראצ'ט וקלאנק היא סדרת משחקי פלטפורמה תלת ממדיים שפותחה לראשונה ב-2002 לפלייסטיישן 2, המשחק זכה להצלחה רבה בקרב קהילת הגיימרים והמבקרים והפך לקלאסיקה בעיקר בקונסולות המשחקים של סוני פלייסטיישן. המשחק הזכור ביותר מהסדרה אבל הוא המשחק השלישי שנהנתה מגרפיקה חדשנית ומדהימה לתקופה בה הוא יצא, עולמות גדולים ומרשימים יותר ואפשרות גם למשחקים מרובי משתתפים בעזרת הרשת.

עלילת המשחק מתחילה בגלקסיית סולאנה, בתוך מפעל בכוכב לכת קוארטו, רובוט פגום בשם "קלאנק" בורח ומתרסק בכוכב הלכת ולדין, ביתו של המכונאי ראצ'ט (יצור אנושי דמוי חתול). אחרי שתוקן על ידי ראצ'ט השניים יוצאים למסעות ברחבי הגלקסיה ומצילים אותם מכוחות מרושעים המאימיים עליהם.

קונסולות מוכרות : PlayStation 2 ו-PlayStation 3.

עוד כתבות

כתיבת תגובה