אלימות מינית בבית הספר: "הילדים ראו המון פורנו"

מורים ותלמידים מספרים שהחזרה ללימודים אחרי הסגרים של הקורונה מלווה בעלייה במקרים של אלימות והטרדות. "ילדים חזרו פחות סבלניים, פחות אכפת להם מהמורה", מספר תלמיד כיתה ז'. מורה מצביעה על תופעה מדאיגה: "הסגל מגיב באלימות כלפי הילדים"

"ילד אחד שגדול ממני בא ללוקר שלי וסיפר לי על כל מיני דברים מיניים שהוא עושה בבית הספר", מספרת תלמידת כיתה ז' מבית ספר במרכז הארץ. "הבנתי שהוא הלך לעוד בנות אבל אף אחת לא אמרה כלום. אני הלכתי לספר את זה למורה ואני חושבת שעשו לו שיחה".

בשבועות האחרונים מתרבים הקולות הטוענים שהילדים שחזרו לבתי הספר לאחר הקורונה, אינם אותם ילדים שהיו לפניה. יותר משנה של למידה מהבית בזום וניתוק כמעט מוחלט מהחברים בתקופת הסגרים, שינו את התלמידים, וכעת הם מתקשים לחזור לתלם.

בסקר נרחב שערכה האוניברסיטה העברית לפני כחודש, בעקבות תחילת שנת הלימודים בבתי הספר, נמצא שהורים מזהים שינויים מדאיגים רבים במצבם של ילדיהם הקטנים מאז פרוץ המגפה: 43.6% מהם שוהים הרבה יותר מול המסכים, 38% מגלים הרבה יותר מתח וחוסר שקט, 36.2% אוכלים הרבה יותר חטיפים וממתקים, 25.6% מפגינים הרבה יותר אלימות ו-19.6% הרבה יותר עצבנים ומתוחים או מציגים תחושות דיכאוניות.

"1 מכל 5 ילדים בישראל סובל מחרדה", מספרת כלנית, מתמחה בפסיכותרפיה אנתרופוסופית, "הם היו סגורים בבתים, למדו דרך המסכים. לא הייתה תקשורת וההורים היו פקעת עצבים בבית, הם רכשו חרדות חברתיות, חרדות בריאותיות, הייתה גם מלחמה תוך כדי לא לשכוח".

ראש ועדת החינוך, ח"כ שרן השכל, ציינה בדיון שנערך בשבוע שעבר (יום ג') כי במשך שנתיים לא הוצגו נתונים לגבי מספר מקרי האלימות שדווחו על ידי מנהלים, כמה תלונות הגיעו, מה נעשה ומה טופל במקרי אלימות, כמה הרחקות היו ולמשך כמה זמן, כמה תלמידים עברו בי"ס בעקבות אלימות. סקר ניטור אלימות שלא פורסם כבר מספר שנים.

נוסף על כך "יש עלייה במיניות של הילדים", העיד בדיון רז קינסטליך, ראש העיר של ראשון לציון וסיפר על עדויות של צוותי הוראה "הילדים ראו המון פורנו במהלך הקורונה. הם הגיעו עם מחשבות שאי אפשר להסביר". הוא הוסיף כי "ילדות מפחדות להגיע לשירותים".

"יום ללא אלימות"
שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון החליטה כי ביום חמישי 11 בנובמבר מערכת החינוך תעצור את כל הפעילויות הלימודיות והחינוכיות לטובת עיסוק בנושאי האלימות והשלכותיה ההרסניות על חיי החברה, לצד העיסוק בהעמקה של ערכי הערבות ההדדית, השותפות ויצירת דרכים לשינוי וקידום הסביבה האישית, הקהילה והחברה.

ע', תלמיד בחטיבת ביניים מאזור השרון, הגיב באדישות ליוזמה: "הראו לנו כתבה של ערוץ 12 בנוגע לאלימות בבתי הספר ודיברנו אחרי הכתבה על מה אנחנו חושבים. זה היה בשעה הראשונה, הייתי עייף מידי. אחר כך היה יום רגיל".

במהלך השנה הסבירו לכם מה לעשות במקרים של חרם ובריונות ברשת?
"לא, לא מדברים איתנו על חרמות ועל בריונות. אולי קצת בתחילת השנה אבל בקושי מזכירים את הנושא".

כשאתה פוגש באלימות, אתה הולך למישהו מהמורים?
"לא הייתה הרבה אלימות סביבי אבל לא הייתי מלשין. בכללי ילדים מפחדים להלשין על חברים שלהם כי בסוף הם 'יאכלו אותה'".

ואתה מרגיש שיש יותר אלימות בשנים קודמות?"
"לא ממש, אבל ילדים חזרו פחות סבלניים, פחות אכפת להם מהמורה, הם לא שמים על החוקים של הבית ספר".

ואיך המורים מגיבים ל"חוסר הסבלנות"?
״'צא מהכיתה' או 'אני רושמת לך הפרעה' או מורות שעוצרות את הכל ומתחילות לצעוק על התלמיד ורושמות לו הפרעה בסוף".

העלייה במקרי האלימות בישראל אינה רק בקרב הילדים. גם בקרב המבוגרים יש עלייה. מקרי הרצח הרבים, אלימות במשפחה, ביריוניות ושיימינג ברשת. "גם בכנסת צריכים לתת דוגמא – זה מתחיל משם", אמרה השרה שאשא-ביטון בדיון. זאת בהתייחסות לשורה של מקרי האלימות בשבועות האחרונים שהיו בכנסת. נוסף על כך, עלו מספר דיווחים ועדויות של אלימות מורים נגד תלמידים. "הסגל מגיב באלימות כלפי הילדים. מרביצים להם. לכי תראי כמה כתבי אישום יש נגד מורות בבית ספר שלנו. ולא רק אצלנו", מספרת מורה בבית ספר יסודי במרכז הארץ.

משרד החינוך מקדם תוכנית למניעת אלימות בבתי הספר. מתוך התוכנית יצורפו הוראות לאנשי הסגל, יותר דגש על חרמות ופתיחת מוקד סיוע למניעת חרם וממונים על אלימות בסגל, הגדלת תקציב לסל התרבות בהם טיולים ויצאה למרחב הפתוח והורים שיקבלו כלים להתמודדות והרצאות מומחים בנושא.

עוד כתבות

כתיבת תגובה